Treatment of liver cirrhosis
31 October 2024
31 October 2024
Єдиним методом лікування цирозу печінки пізніх стадій є трансплантація органу. В клініці «Оберіг» накопичений значний успішний досвід пересадки печінки від родинного донора, і число проведених командою операцій з трансплантації печінки за 2021-2024 роки сягнуло понад 100 (станом на вересень 2024 р). За даними 2023 р. Центру трансплант-координації, клініка «Оберіг» — національний лідер за кількістю проведених трансплантацій печінки, в тому числі — дітям. Пацієнтам із цирозом печінки операції з пересадки органу виконуються безоплатно в рамках співпраці з НСЗУ. Переодпераційне обстеження пацієнта та донора, оперативне втручання та 12-місячне спостереження пацієнта лікарем-трансплантологом із забезпеченням ліками проти відторгнення українським пацієнтам покривається за рахунок держави.
Трансплантація печінки при цирозі печінки — це хірургічний метод лікування захворювань печінки, який передбачає вилучення хворої печінки та пересадку частини донорського органу реципієнту. Операції з трансплантації печінки — це високотехнологічні операції, які потребують мультидисциплінарного підходу, злагодженої роботи трансплантаційної команди, анестезіологів, лікарів інструментальної діагностики, лаборантів, медсестер, а також найсучаснішого обладнання, інструментарію та медичних технологій.
Про цироз печінки
Цироз печінки – це хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується дифузними ураженнями печінки зі зменшенням кількості функціонуючих клітин, надмірним розвитком сполучної тканини, що призводить до перебудови архітектоніки печінки, її судинної системи і до розвитку печінкової недостатності.
Етіологічні причини цирозу печінки
Найбільш поширені причини цирозу печінки: хронічні гепатити B і C, зловживання алкоголем, стеатотична хвороба печінки, пов'язана з метаболічною дисфункцією, аутоімунні захворювання. Пізня стадія цирозу – незворотна, а життя пацієнта може врятувати лише трансплантація печінки.
Класифікація цирозу печінки
Відповідно до причини захворювання, виділяють вірусний, токсичний (алкогольний, медикаментозний, спричинений іншими отруйними хімічними токсинами), змішаний, криптогенний (тобто, невідомого походження). Також використовується класифікація цирозу печінки за стадією, активністю процесу, варіантом клінічного перебігу.
Розрізняють особливі рідкісні форми цирозів:
Клініка цирозу печінки
Цироз часто протікає безсимптомно, або з неспецифічними проявами у вигляді загальної слабкості, дискомофрту в животі. При затримці рідини можуть виникати набряки, збільшення живота, які пацієнт не пов’язує з печінкою.
У жінок звертає на себе увагу аменорея чи дисменорея – порушення менструальної функції, або ж відустність місячних. Часто при цирозі печінки спостерігається анемічний синдром, зумовлений дефіцитом вітаміну В12, фолієвої кислоти, кровотечами, приєднується полінейропатія і атрофія м'язів. При чищенні зубів пацієнт може відмічати кровточивість ясен.
На пізніх стадіях хвороби на перший план виступають прояви портальної гіпертензії та печінково-клітинної недостатності, розвиваються ускладнення – шлунково-кишкові кровотечі, енцефалопатія, гепаторенальний синдром (порушення функції нирок), рак печінки та ін.
Найбільш поширеним у нашому регіоні є вірусні цирози! печінки. Проте вчасне звернення до лікаря може суттєво покращити перебіг хвороби і запобігти розвитку ускладнень цирозу печінки.
Симптоми цирозу печінки
Цироз призводить до великої кількості різноманітних симптомів. Пацієнти мають наступні скарги: підвищена слабкість, стомлюваність, зниження працездатності (астенічний синдром), носові кровотечі, кровоточивість ясен, чорний стул (стілець – неприпустима калька, це слово з англійської stool), блювання кров´ю, зниження апетиту, нудота, здуття і збільшення живота, тупий біль у правій половині живота (больовий синдром), жовтушний відтінок шкіри, шкірний свербіж (холестатичний синдром), лихоманка, схуднення і т.д.
Характерні ознаки печінково-клітинної недостатності, що проявляються печінковою енцефалопатією (ураженням головного мозку), кровотечами, зниженням маси тіла, асцитом (накопиченням рідини в черевній порожнині).
При цирозі може виникати портальна гіпертензія – підвищення тиску в системі ворітної вени, якою кров надходить до печінки. Це відбувається, тому що сполучна тканина в печінці перешкоджає нормальному кровоплину
Портальна гіпертензія супроводжується спленомегалією (збільшенням селезінки), гіперспленізмом (анемія, лейко-, тромбоцитопенія), кровотечами із варикозно-розширених вен стравоходу, кардіального відділу шлунка, мезентеріальних і гемороїдальних вен.
Пацієнти мають характерну схильність до генералізації інфекції (септицемія, спонтанний бактеріальний перитоніт, спонтанна емпієма плеври, бактеріальний ендокардит), розвитку гастродуоденальних ерозивно-виразкових пошкоджень з можливим розвитком кровотечі.
Нерідко у термінальній стадії хвороби розвивається гепатоцелюлярна карцинома (цироз-рак), тромбоз ворітної вени, печінкова енцефалопатія, гепаторенальний синдром (вторинне ураження функції нирок) з відповідною клінічною симптоматикою.
Стадії цирозу печінки
Відомо, що цироз печінки проходить у своєму розвитку 3 стадії:
початкова стадія цирозу, яка нерідко протікає безсимптомно (компенсована стадія);
стадія сформованого цирозу з клінічними ознаками портальної гіпертензії і функціональних порушень печінки (субкомпенсована стадія);
декомпенсована стадія з прогресуючим наростанням симптомів портальної гіпертензії і вираженої печінково-клітинної недостатності.
Діагностика цирозу печінки
Для діагностики захворювання використовуються інструментальні методи – УЗД та МРТ, доплерографія портальної та селезінкової вен. Проводиться езофагогастроскопія з метою виявлення варикозно-розширених вен стравоходу.
При підозрі на цироз може знадобитись біопсія печінки з гістологічним дослідженням отриманих зразків. Альтернативою біопсії може бути комбіноване використання фіброеластографії (ультразвукова Shear-Wave еластографія, FibroScan) і визначення маркерів фіброзу у сироватці крові (FibroTest, FibroMax та ін.).
Важливе значення має лабораторна діагностика цирозу печінки. Обов’язково призначається дослідження на маркери вірусного гепатиту (HВsAg, anti-HCV). Також при цирозі печінки проводиться клінічний аналіз крові, біохімічний аналіз крові (холестерин, АсАТ, АлАТ, ГГТП, лужна фосфатаза, загальний білок, фібриноген, коагулограма, протромбін, ПТІ, сечовина, залізо, креатинін, глюкоза), загальний аналіз сечі, протеїнограма.
Диференційну (диференціальна – це щось про диференціали у математиці) діагностику цирозу печінки у стадії компенсації проводять з іншими захворюваннями печінки та намагаються встановити точну етіологію.
ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ ЦИРОЗУ ПЕЧІНКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»
Усі спеціалісти Універсальної клініки «Оберіг» при діагностиці та лікуванні цирозу печінки керуються принципами доказової медицини, Стандартами і Рекомендаціями Європейської асоціації по вивченню печінки (EASL) і Американської асоціації по вивченню захворювань печінки (AASLD)
Використовуються сучасні методи лабораторної діагностики для оцінки стадії цирозу печінки
Доступні неінвазивні методи визначення ступеня ураження печінки, такі як ФІБРОТЕСТ і ФІБРОМАКС, для виконання яких не потрібна біопсія печінки
Наявність спеціалістів, сучасного обладнання і власного патогістологічного центру для проведення тонкоголкової аспіраційної пункційної БІОПСІЇ ПЕЧІНКИ і дослідження зразків тканин печінки, взятих під час біопсії
Апарат експертного класу УЗД з використанням Shеar Wave еластографії для оцінки ступеню фіброзу
Використовується сучасна апаратура для проведення комплексної езофагогастродуоденоскопії, що дозволяє вчасно встановити наявність проявів портальної гіпертензії - варикозного розширення вен стравоходу, зупинити кровотечу з них, та попередити розвиток ускладнень
Наявність сучасної МРТ- та КТ- діагностики допомагають комплексно діагностувати ступінь ураження печінки та виявити розвиток ускладнень на ранніх етапах, що дозволяє вчасно попередити прогресування цирозу печінки та уникнути небажаного прогресування ускладнень
Консервативне лікування цирозу печінки
При цирозі печінки категорично заборонені вживання алкогольних напоїв, може знадобитись корекція медикаментозних призначень, які приймає пацієнт (антидепресанти, транквілізатори, наркотичні препарати, парацетамол тощо.).
Мета консервативного лікування цирозу печінки – це забезпечення стабільної компенсації хвороби та попередження розвитку ускладнень (кровотечі з верхніх відділів травного тракту, печінкової енцефалопатії, гіперспленізму). Незалежно від стадії цирозу, пацієнт має бути скерований до хірургів-трансплантологів для вирішення питання щодо проведення операції з трансплантації печінки, адже це єдиний спосіб продовжити життя. Пролонгація консервативного лікування та запізніле звернення різко погіршує прогноз виживання для пацієнтів із показаннями до пересадки печінки.
Пам’ятайте, що вчасне звернення РЯТУЄ ЖИТТЯ! В клініці «Оберіг» операції з пересадки печінки є безоплатними для пацієнта в рамках співпраці за договором НСЗУ.
Маєте захворювання печінки або діагностований цироз печінки — телефонуйте для запису на консультацію за номером (044) 521 30 03.
Regardless of the stage of cirrhosis, the patient should be referred to transplant surgeons to resolve the issue of liver transplantation, because this is the only way to prolong life.