Біопсія печінки вважається «золотим стандартом» оцінки стадії фіброзу, який викликається різними захворюваннями, в тому числі, вірусними та алкогольними гепатитами. Крім того, біопсія необхідна при підозрі на пухлину.
Біопсія – це спосіб отримання невеликого зразка тканини печінки за допомогою спеціальної голки. Показання до проведення процедури визначає лікар-гепатолог або лікар-гастроентеролог. Наразі існують неінвазивні методи оцінки стадії фіброзу (еластографія, Фібромакс і Фібротест), тому в деяких випадках біопсія може бути непотрібна. Рішення про проведення біопсії приймається для кожного пацієнта індивідуально.
Біопсія – це дуже важливий діагностичний інструмент, який може мати критичне значення для подальшого лікування. Біопсія необхідна для визначення важкості фіброзу і запалення, можливих супутніх уражень печінки, а також правильного вибору об’єму терапії і оцінки ефективності проведеного лікування. Крім того, біопсія є відправним пунктом при прогнозуванні розвитку хвороби.
Біопсія печінки проводиться під місцевим знеболенням. Прокол здійснюється між ребрами з правого боку. Найбільш сучасний і ефективний метод – це прицільна біопсія (під контролем УЗД і КТ). Методи візуалізації дозволяють точно провести голку в необхідну точку. Результативність крізьшкірної пункції печінки під ультразвуковим контролем складає 98,5-100%.
До початку процедури перевіряється згортання крові. Важливо за 7 днів припинити прийом будь-яких медикаментів, які збільшують ризик кровотечі. Ваш лікуючий лікар пояснить, як правильно підготуватися до біопсії печінки. Процедура проводиться строго натщесерце!
Забір зразку тканини відбувається дуже швидко – менше секунди. Довжина біоптату складає 1-3 см, ширина – 1-2 мм. Це дорівнює приблизно 1/50000 від загальної маси печінки. Важкі ускладнення після біопсії при якісному виконанні процедури зустрічаються рідко.
Отриманий матеріал відправляється на гістологічне дослідження. Стадія фіброзу оцінюється відповідно до певних алгоритмів. Найчастіше використовуються індекси МЕТАВІР (МЕТАVIR) і Кнодель (Knodell). Дуже важливо, щоб інтерпретацією результатів займався досвідчений і високопрофесійний лікар.
Використання напівкількісних методів дозволяє уніфікувати підходи до оцінки важкості фіброзу і відслідковувати динаміку в часі. МЕТАVIR часто використовують для діагностики стану печінки хворих на гепатит С. По шкалі МЕТАVIR виділяють 4 стадії фіброзу (F 1,2,3,4), причому F 4 відповідає цирозу печінки.
Метод Кнодель вважається більш точним і детальним, він дозволяє визначити рівень запалення і ступінь ураження печінки на основі декількох діагностичних критеріїв. Кожен параметр оцінюється в балах, а підсумовування балів дає індекс гістологічної активності (ІГА), максимальне значення якого дорівнює 18.
Довірте своє здоров’я професіоналам! Якщо ваш лікуючий лікар рекомендує проведення біопсії печінки, телефонуйте в Універсальну клініку «Оберіг» за телефоном: