Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Computed tomography: preparation

Computed tomography: preparation

До початку обстеження необхідно надати всю наявну клінічну інформацію, направлення лікаря (якщо таке є), а також дані попередніх обстежень лікарю-рентгенологу.

Вагітним жінкам не рекомендується проводити КТ-дослідження через можливий ризик для плода, або проводити його тільки при наявності життєво важливих показань. Жінкам, що вигодовують дитину груддю, необхідно утриматися від годування протягом наступних 24 годин.

МСКТ дітям виконується лише за направленням лікуючого лікаря. Діти в віці до 5 років можуть потребувати седаціїї чи наркозу, питання про проведення яких необхідно попередньо вирішити з анестезіологом.

МСКТ-дослідження продовжується близько 15 хв., в деяких випадках – до 30 хв.

Якщо планується обстеження з контрастним підсиленням, необхідно таке:

Попередньо вирішити питання з лікуючим лікарем або анестезіологом про можливість застосування контрастного засобу у випадку, якщо пацієнт приймає:

  • bадреноблокатори,
  • гуанідіни
  • інтерлейкін,
  • нестероїдні протизапальні речовини,

а також якщо хворіє на:

  • хронічні захворювання нирок: необхідно оцінити стан функції нирок (кліренс креатину повинен бути не менше 40 мл/хв). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ).
  • захворювання щитоподібної залози: при підозрі на гіпертиреоз досліджується рівень гормонів ТЗ, Т4 та тироксину в сироватці крові. Можливо, необхідно провести УЗД чи сцинтиграфію щитоподібної залози. Активний гіпертиреоз є протипоказанням до застосування контрастних засобів.
  • цукровий діабет (діабетична нефропатія): необхідно оцінити стан функції нирок (кліренс креатину повинен бути не менше 40 мл/ хв). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ).
  • бронхіальну астму, поліалергію: помірні чи тяжкі реакціі на контрастні засоби в анамнезі – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ).
  • хвороби серця із серцевою недостатністю 3-4 стадіїнеобхідна консультація кардіолога.

При дослідженні кісток, м’яких тканин, хребта, голови, шиї та грудної порожнини спеціальна підготовка до обстеження не потрібна. Напої, ліки та медичні процедури можна приймати у звичному режимі.

При дослідженні серця та коронарних артерій частота серцевих скорочень не повинна перевищувати 70-75 ударів на хвилину. Необхідно виключити прийом кофеїну, атропіну, внутрішньовенне введення теофіліну і N-бутилскополамину. Не палити в день дослідження.

При більш високій частоті серцевих скорочень необхідно попередньо погодити з анестезіологом чи лікуючим лікарем питання про можливість прийому ліків (b‑адреноблокаторів).

При дослідженні черевної порожнини пацієнт випиває порціями до 1 л води (негазована, звичайна вода) протягом 1-1.5 год. до дослідження. У день дослідження можна вживати рідку їжу, але не пізніше, ніж за 4 години до дослідження.

КТ-дослідження черевної порожнини та малого тазу можна проводити не раніше, ніж через 3 доби (а при закрепі і більше) після рентгенологічного дослідження шлунка чи кишківника з барієвою завісою.

При застосуванні подвійного контрастування під час КТ-дослідження необхідно бути в клініці за 1 годину до початку дослідження. Лаборант дає пацієнту розведений певним чином контрастний засіб, який пацієнт випиває впродовж однієї години безпосередньо перед дослідженням. Це не впливає на вартість дослідження.

При КТ-скринінгу пацієнт випиває порціями до 1 л води (негазована, звичайна вода) протягом 1-1.5 год. до дослідження. У день дослідження можна вживати рідку їжу, але не пізніше, ніж за 4 години до дослідження.

КТ-скринінг можна проводити не раніше, ніж через 3 доби (а при закрепі і більше) після рентгенологічного дослідження шлунка чи кишківника з барієвою завісою.