Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Endometrial hyperplasia

Endometrial hyperplasia

Переваги діагностики та лікування гіперплазії ендометрія в Універсальній клініці «Оберіг»

 • Досвідчені висококваліфіковані лікарі-гінекологи Центра здоров’я жінки;
 • Трансвагінальне УЗД на апаратах експертного класу під час консультації лікаря-гінеколога;
 • Власний Патогістологічний центр, де проводиться гістологічне дослідження зразків тканини ендометрія;
 • Хірургічне лікування гіперплазії ендометрія за допомогою сучасного малоінвазивного метода – гістероскопії.

Гіперплазія ендометрія – це патологічне розростання ендометрія (внутрішньої слизової оболонки матки). Гіперплазія ендометрія підвищує ризик розвитку рака ендометрія. Згідно з класифікацією Всесвітньої організації здоров’я (ВОЗ) 2014 р. гіперплазію ендометрія розділяють на дві групи: гіперплазія без атипії і атипова гіперплазія. Ризик прогресування гіперплазії без атипії в рак складає менше 5%, атипової гіперплазії – близько 30%. 

Симптоми гіперплазії ендометрія включають рясні і тривалі менструації, міжменструальні кровотечі або кровотечі після настання менопаузи. 

Причинами гіперплазії ендометрія можуть бути: гіперестрогенія (переважання естрогену над прогестероном в організмі жінки), міоми матки, порушення обміну речовин, гормональні порушення, прийом деяких медикаментів, оперативні втручання на жіночих статевих органах. 

Протягом менструального циклу ендометрій змінюється під впливом гормонів. В першій половині циклу яєчники виробляють естроген, який стимулює ріст ендометрія. Після овуляції починає зростати рівень прогестерону, який в нормі захищає ендометрій від гіперплазії і готує ендометрій до можливого настання вагітності. Якщо запліднення не відбувається, рівень прогестерону знижується, і починається відторгнення частини ендометрія – менструація. Порушення балансу естроген/прогестерон може приводити до порушення розвитку ендометрія, відсутності або рідкому настанню овуляцій (наприклад, при синдромі полікистозних яєчників), в період перед менопаузою, ожирінні, наявності гормональноактивних утворень яєчників). 

Фактори ризику розвитку гіперплазії ендометрія включають:

 • Прийом препаратів естрогену;
 • Пухлина яєчника, яка виділяє естроген;
 • Прийом Тамоксифену (препарат має анти-естрогенову дію на молочні залози, але про-естрогенову на матку і кістки);
 • Синдром полікистозних яєчників;
 • Спадковий неполіпозний колоректальний рак;
 • Ожиріння з супутнім цукровим діабетом;
 • Вік старше 35 років;
 • Ранній початок менструацій;
 • Пізня менопауза;
 • Паління;
 • Відсутність вагітностей. 

Прийом правильно підібраних комбінованих оральних контрацептивів знижує ризик розвитку гіперплазії ендометрія. Вони показані жінкам з нерегулярним менструальним циклом. Для профілактики раку ендометрія необхідно позбавитися зайвих кілограмів. Відомо, що ризик захворювання підвищений у жінок, які страждають на ожиріння.

ДІАГНОСТИКА ГІПЕРПЛАЗІЇ ЕНДОМЕТРІЯ

Перший крок в діагностиці гіперплазії ендометрія – консультація гінеколога і трансвагінальне УЗД. Під час УЗД лікар визначає товщину ендометрія, стан матки і яєчників. Якщо товщина більше нормального показника, це може свідчити про гіперплазію ендометрія. 

Остаточний діагноз можна поставити після гістологічного дослідження тканини ендометрія. Інколи попередньо проводиться пайпель-біопсія ендометрія, за допомогою спеціальної трубки діаметром до 3 мм, що дозволяє безболісно і непомітно для пацієнтки проникнути в порожнину матки і за допомогою поршня відділити необхідну кількість тканини для дослідження. Результати пайпель-біопсії дозволяють виключити або підтвердити ймовірний діагноз і перейти до наступного етапу діагностики або лікування – це прицільна біопсія ендометрія (забір зразку тканини) при гістероскопії (обстеженні порожнини матки за допомогою оптичної системи). 

ЛІКУВАННЯ ГІПЕРПЛАЗІЇ ЕНДОМЕТРІЯ

Оскільки гіперплазія ендометрія виникає внаслідок гормональних порушень, то і лікування гіперплазії ендометрія без атипії проводиться за допомогою гормональних препаратів, метою яких є профілактика маткових кровотеч і профілактика повторної появи гіперплазій. Варіанти гормональної терапії залежать від багатьох факторів, але перевага віддається препаратам з прогестинами. 

Пацієнтка може приймати таблетки або використовувати внутрішньоматкову спіраль, яка містить левоноргестрел. Лікування прогестинами продовжується мінімум 6 місяців. Якщо жінка не планує вагітність, лікарі рекомендують використовувати внутрішньоматкову гормональну спіраль до 5 років. Після закінчення лікування жінка повинна знаходитись під спостереженням лікаря, оскільки рецидиви гіперплазії зустрічаються досить часто (приблизно в 14% випадків при використанні внутрішньоматкової спіралі і 30% випадків при таблетках). 

При виявленні гіперплазії ендометрія з наявністю атипії через високий ризик переродження в рак, лікування проводиться разом з рекомендаціями гінеколога-онколога. 

Хірургічні методи лікування гіперплазії ендометрія включають гістероскопічну резекцію ендометрія (видалення шару ендометрія за допомогою мікроінструментів, які вводяться через шийку матки), абляцію ендометрія (коли відбувається руйнування всієї товщі слизової оболонки матки) і гістеректомію (видалення матки). Гістеректомія може бути запропонована при атиповій гіперплазії ендометрія, яка має велику ймовірність перетворення на рак. Гістеректомію бажано проводити лапароскопічним методом, який забезпечує швидке відновлення і коротке перебування в стаціонарі. 

Якщо вас турбують міжменструальні кровотечі, рясні менструації або кровотечі після настання менопаузи, обов’язково зверніться до лікаря-гінеколога! Запишіться на прийом в Центр здоров’я жінки за номером:

(044) 521 30 03