Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Uterine fibroids (fibroids)

Uterine fibroids (fibroids)

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ МІОМИ МАТКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Сучасна діагностика міоми матки з використанням не тільки УЗД, але і при необхідності – магнітно-резонансної томографії (МРТ), яка дозволяє уточнити розташування і кількість фіброматозних вузлів.
  • Для хірургічного лікування міоми матки ми використовуємо переважно ендоскопічні методи, які зводять до мінімуму травматичність операції (гістерорезектоскопію і лапароскопію).
  • Щорічно в Центрі здоров’я жінки здійснюється близько 250 операцій різної складності. Структура хірургічних втручань відповідає кращим європейським стандартам (70-90% операцій – малоінвазивні).
  • Більше 50% операцій в клініці виконується за допомогою гістероскопії. Хірург вводить інструменти трансвагінально, не використовуючи розрізів, не залишаючи шрамів. Гістерорезектоскопія використовується при субмукозних міомах матки.
  • Лапароскопія дозволяє проводити радикальні і органозберігаючі операції при інтрамуральних і субсерозних міомах матки. Метод також не залишає після себе великих рубців, оскільки операція робиться через мініатюрні проколи в черевній стінці або пупку. Пацієнтка може залишити клініку на наступний день після операції.
  • Ці дві методики мають не тільки косметичні переваги, але і покращують якість операції, оскільки лікар орієнтується на збільшене в десятки разів зображення на HD-моніторі.

Одним із найпоширеніших гінекологічних захворювань на сьогодні є міома матки (її частота, за даними різних авторів, коливається в межах 17-45%) – майже кожна п`ята жінка має цю патологію. До речі, якщо раніше вважалось, що міома матки частіше зустрічається у жінок віком старше 30-35 років, то в наш час вона нерідко виявляється у 18-25-річних жінок. 

Міома матки (лейоміома, фіброміома, фіброма) – гормонозалежна доброякісна пухлина міометрію. Розвиток пухлини пов'язаний з порушеннями в гіпоталамно-гіпофізарній зоні та підвищеною продукцією естрогенів. Залежно від локалізації міоматозних вузлів розрізняють інтрамуральні, субсерозні та субмукозні міоми матки. Найчастіше вузли розташовуються в тілі (95%), рідше – в шийці (5%) матки.

ЧОМУ ВИНИКАЄ МІОМА (ФІБРОМА) МАТКИ

До сьогодні не сформульовано єдиної причини розвитку міоми матки. Більшість дослідників пов'язують її з підвищеною гормональною сприйнятливістю і генетичною схильністю, називаючи однією з вирішальних причин виникнення міоми, зміни у гормональному гомеостазі, що призводять до морфологічних змін у міометрії. Жінки можуть мати генетичну схильність до розвитку міоми матки, проте захворювання розвивається за наявності сприяючих факторів, серед яких: штучне переривання вагітності, численні хірургічні маніпуляції на слизовій оболонці (при абортах, вискоблюваннях); супутні екстрагенітальні та гінекологічні захворювання; життя у мегаполісах; переважно м'ясна дієта; надмірна маса тіла; серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба тощо); супутні гінекологічні захворювання (ендометріоз, хронічні запальні захворювання придатків матки тощо); спадкова схильність; психологічні аспекти; стан хронічного стресу; відкладання перших пологів на пізній вік (30-35 років) тощо.

ЯКІ ТИПОВІ СИМПТОМИ МІОМИ (ФІБРОМИ) МАТКИ

У більшості жінок захворювання може протікати безсимптомно. Проте залежно від місця розташування, розміру і числа фіброматозних вузлів, жінка може відмічати наступні типові ознаки міоми матки:

  • Розлади менструації (тривалі, рясні, або, навіть, скудні місячні, міжменструальні крововтрати, які можуть призводити до зниження рівня гемоглобіну).
  • Тазовий біль або відчуття тяжкості, дискомфорту знизу живота.
  • Біль під час інтимних стосунків.
  • Біль у спині, попереку, сідницях, пов'язаний з тиском міоми на нерви, що йдуть до тазу і нижніх кінцівок.
  • Порушення функції сечової системи, що найчастіше проявляється частими позивами до сечовипускання, включаючи потребу прокинутися вночі.
  • Порушення репродуктивної функції (неплідність, невиношування вагітності).

Дуже важливо диференціювати міому якомога швидше, зокрема її точні розміри та розташування, адже від цього залежить тактика її лікування. 

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ МІОМА (ФІБРОМА) МАТКИ

  • Як правило, міому матки вперше виявляють при огляді у гінеколога.
  • Діагноз підтверджується за допомогою ультразвукового дослідження (УЗ-скринінг органів малого тазу у жінок) . Це безболісна процедура, що дозволяє фахівцям встановити розміри, кількість, локалізацію та структуру вузлів, виявити супутню патологію ендометрію, придатків матки. З метою уточнення структури та локалізації вузлів можливе додаткове проведення трансвагінального ультразвукового дослідження.
  • При атипових локалізаціях міоматозних вузлів використовують магнітно-резонансну (МРТ) та комп'ютерну томографію (КТ) . Це неінвазивні високоінформативні методи дослідження, які дозволяють уточнити розташування і кількість фіброматозних вузлів та допомагають при диференційній діагностиці з пухлинами яєчників та інших органів.
  • Гістероскопія — діагностичний метод, що дозволяє підтвердити наявність субмукозних вузлів, оцінити стан ендометрію. Перевагою його є можливість одночасної діагностики та видалення субмукозних вузлів, поліпів, абляції і біопсії ендометрію. Гістероскопія виконується гінекологом або амбулаторно (офісна гістероскопія), або в умовах стаціонару під знеболенням.
  • Порівняно рідко виникає додатково потреба у діагностичній лапароскопії.

Діагностику бажано проводити тільки в експертних центрах, де є всі діагностичні методики та професійні фахівці, які досконало ними володіють. Від точної діагностики залежить правильність обраної тактики лікування.

ЧИ МОЖЕ МІОМА (ФІБРОМА) МАТКИ САМОСТІЙНО «РОЗСМОКТАТИСЯ»

У жінок репродуктивного віку за наявності менструацій, міома може не рости, але зникнути зовсім, на жаль, не здатна.

Іноді цей вираз використовують для пояснення «зворотного» розвитку фіброміоми в постменопаузі – через декілька років після припинення менструації фіброматозні вузли в міометрії внаслідок регресії при УЗД мають вигляд «кальцинатів».

ЧИ МОЖНА ПРОСТО СПОСТЕРІГАТИ ЗА МІОМОЮ (ФІБРОМОЮ) МАТКИ?

Вичікувальна тактика, тобто спостереження за жінкою з діагнозом міоми матки без лікування, нині багатьма авторами вважається не прийнятною. За умови безсимптомного перебігу міоми матки розміром до 12 тижнів жінка потребує динамічного спостереження з подальшим поглибленим обстеженням для виявлення іншої патології, що спричиняє розвиток міоми матки та відповідно її лікування. УЗ-діагностику пацієнткам проводять не рідше разу на рік.

ЧОМУ ДІАГНОЗ МІОМА (ФІБРОМА) МАТКИ ТАК ЛЯКАЄ ЖІНОК

Тривалий час основним методом лікування міоми матки було оперативне лікування: видалення пухлини разом із видаленням матки. Альтернативою була лише операція з видалення фіброматозних вузлів зі збереженням органу, і найчастіше вона проводилась жінкам дітородного віку, що планували народжувати. Проте, у разі рецидиву захворювання, часто і цим жінкам згодом проводилось видалення матки через пухлину.

Сучасний спектр лікувальних підходів до міоми матки при правильному виборі на ранніх етапах розвитку пухлини дозволяє зупинити розвиток захворювання і не допустити надалі виникнення репродуктивних втрат, обумовлених міомою.

Операції з приводу міоми матки складають до 80% від загальної кількості оперативних втручань у гінекології.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ МІОМИ (ФІБРОМИ) МАТКИ

Підхід у лікуванні для кожної пацієнтки має бути індивідуальним. Вибір методу лікування залежить від багатьох факторів: локалізації та розміру вузлів, їх кількості, темпу росту, клінічних проявів міоми, ступеню порушення менструальної функції, наявності порушення функції суміжних органів, віку жінки, планів на вагітність, гінекологічного анамнезу тощо. Наведемо можливі варіанти сучасних методів лікування міоми матки: медикаментозне лікування; оперативне лікування (радикальне, консервативне – органозберігаюче) із застосуванням традиційних методів та сучасних малоінвазивних методик (лапароскопія, гістероскопія); емболізація маткових артерій; ФУЗ-аблація (термічна) міоми матки; лапароскопічна коагуляція (міолізис) із використанням Nd: YAG лазеру тощо.

Обов'язком лікаря є – поінформувати жінку про всі можливі методи її лікування та розповісти про переваги і недоліки кожного з них. Саме такий принцип – принцип індивідуального підходу до планування лікування застосовується у Центрі здоров`я жінки Універсальної клініки «Оберіг». Зупинимося на методах лікування міоми, що застосовуються в клініці «Оберіг».

Консервативне лікування. Медикаментозна терапія є методом вибору для жінок, які не підлягають хірургічному лікуванню або відмовляються від нього, і включає в себе негормональні засоби та препарати гормональної терапії. 

Показаннями до консервативної терапії міоми матки є:

  • Розмір міоми до 12 тижнів вагітності.
  • Інтрамуральне та субсерозне (на широкій основі) розташування фіброматозного вузла.
  • Клінічно малосимптомний перебіг захворювання.
  • Відсутність протипоказань до оперативного втручання.
  • Бажання пацієнтки зберегти репродуктивну функцію.
  • Консервативне лікування як підготовчий етап до операції або як реабілітаційна терапія у післяопераційному періоді після консервативної міомектомії.

Оперативне лікування. Вибір методу хірургічного лікування міоми матки залежить від різних факторів. Існують радикальні та консервативні (органозберігаючі) методи хірургічного лікування міоми матки. Сьогодні, в клініці «Оберіг», як і в усьому світі, широко застосовують малоінвазивні методики оперативного лікування, що дозволяють мінімізувати травматичність операції, перебування пацієнтів у стаціонарі та більш швидке повернення їх до повноцінного життя і роботи. У нашій клініці проводяться оперативні втручання як традиційні, так із застосуванням сучасних технологій. Зупинимось лише на кількох з них.

Метод гістероскопії та гістерорезектоскопії – це хірургічна процедура, під час якої гінеколог використовує невеликий телескопічний інструмент (гістероскоп) для діагностики та лікування патології матки. За допомогою оптоволоконної технології гістероскоп передає зображення цервікального каналу та порожнини матки на монітор. Існує два види гістероскопії. Діагностичну гістероскопію проводять з метою дослідження матки, аби надати висновок про те чи є в матці субмукозні вузли та супутня патологія. Оперативну гістероскопію проводять для корекції виявленої патології, а саме, видалення субмукозно розташованого фіброматозного вузла невеликого розміру. На відміну від вишкрібання порожнини матки, гістероскопія дозволяє гінекологу візуально дослідити порожнину матки.

Не менш важливою перевагою гістероскопії є можливість відеозапису та збереження ходу діагностичного етапу та хірургічного втручання, що в майбутньому може бути використано для порівняння даних при повторних процедурах. Наявність подібної системи дозволяє спостерігати за пацієнткою в динаміці та уникати діагностичних помилок. Методика «офісної гістероскопії», що широко застосовується в клініці «Оберіг», використовується як діагностичний метод та для взяття біопсії ендометрію. Перевагою цього методу є використання офісних гістероскопів діаметром 2,0-2,8 мм, обладнаних мініатюрною високоточною камерою, що надає лікарю можливість оглянути та оцінити цервікальний канал та порожнину матки без застосування анестезії! 

У випадках субсерозного та інтрамурального розташування вузлів і їх невеликій кількості може проводитися їх лапароскопічне видалення. Перевагами цього методу оперативного лікування є мінімальне травмування тканин, зменшення перебування пацієнтів у стаціонарі та скорочення періоду їх реабілітації. На передній стінці живота роблять невеликі (від 3 мм до 1 см) розрізи. Для проведення хірургічної лапароскопії, як правило, достатньо трьох таких отворів, один з яких розташований у ділянці пупка, а два інших – у нижніх бокових відділах живота. Лапароскопічне видалення міоми вважається операцією одного дня. Це значить, що за відсутності ускладнень, пацієнтка вже наступного дня може повертатися додому. У Центрі здоров’я жінки Універсальної клініки «Оберіг» лікар-гінеколог обов’язково розповість Вам про всі можливі методи лікування, детально обговорить кожен із них та допоможе Вам прийняти рішення. Важливим принципом нашої роботи є індивідуальний підхід до планування лікування для кожної хворої.

ЧИ МОЖЛИВО ПОПЕРЕДИТИ ВИНИКНЕННЯ МІОМИ (ФІБРОМИ) МАТКИ

Профілактика міоми (фіброми) матки полягає в регулярному відвідуванні лікаря-гінеколога (не рідше 1 разу на рік, бажаніше раз на півроку), щорічному УЗ-дослідженні, раціональному і збалансованому харчуванні з достатнім вмістом рослинних продуктів, профілактиці ожиріння і гіпертонічної хвороби, попереджені розвитку гіперестрогенних станів (вчасній корекції порушень менструального циклу, ановуляції, діагностиці та лікуванні гіперплазії ендометрію) та небажаної вагітності, реалізації репродуктивного потенціалу (для здоров'я жінки бажано народження не менше 3-х дітей).

Досягненнями Центру здоров’я жінки клініки «Оберіг» є виконання 83% операцій за допомогою малоінвазивних технологій, а саме гістероскопії (43%) та лапароскопії (30%). Це Європейський стандарт оперування, де малоінвазивно виконують 70-90% хірургічних втручань.

Якщо Ви шукаєте експертний центр для лікування міоми матки, зверніться до фахівців Центру здоров’я жінки клініки «Оберіг», які володіють повним спектром діагностичних та лікувальних методик для лікування цієї поширеної патології. Телефонуйте:

(044) 521 30 03