На сьогоднішній день алергічні захворювання — найбільш поширена патологія на Землі. Алергія — справжній бич нашого часу. Мало знайдеться настільки всюдисущих хвороб: на неї страждає кожен шостий мешканець земної кулі. Причому в дітей алергія виявляється значно частіше, кожна третя дитина відчуває на собі її прояви. І якщо XX століття, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, було століттям серцево-судинних захворювань, то XXI — століття алергії. Хвороба вражає 20-40% населення — лише за останні три десятиліття її частота зросла у вісім разів. Проте, фахівці вважають, що рівень захворюваності алергією ще не досяг свого піку. Її поширення й ріст залежать, насамперед, від зміни стану навколишнього середовища, причин техногенного характеру. Алергія — це патологічна надмірна реакція (чутливість) до певного подразника (речовини), що виникає при повторній зустрічі з ним. У здорових людей цей самий подразник (речовина) не викликає подібних реакцій. Речовини (подразники), здатні викликати алергію, називають алергенами. Алергени можуть проникати в організм через дихальні шляхи, органи травлення, через шкіру й слизові оболонки, через кров. Алергія може з’явитися в будь-якому віці, але найчастіше починає проявлятися ще в дитинстві. Кількість алергенів, відомих науці, зростає з року в рік.
Алергія дуже різноманітна і може впливати на будь-які функції організму.
ОКРЕМІ ПРОЯВИ
- Алергічний риніт — свербіж і печіння в носі, приступи чхання, водянисті виділення з носа, закладений ніс. Нерідко поєднується з кон’юнктивітом — очі печуть і сльозяться, неприємне відчуття «піску» в очах. Бувають сезонні форми (з ранньої весни і до пізньої осені) та цілорічні.
- Атопічний дерматит — проявляється висипкою і свербежем шкіри. Ця форма алергії найбільш поширена у дітей і часто є проявом алергії на харчові продукти, згодом може трансформуватися в алергію респіраторного тракту — бронхіальну астму чи алергічний риніт.
- Бронхіальна астма — звуження бронхів і/або накопичення в них великої кількості в’язкого слизу, що погано відходить. Клінічно виглядає як частий приступоподібний (частіше нічний) кашель і/або приступ утрудненого дихання.
- Кропив’янка — шкірний висип переважно на грудях, внутрішніх поверхнях рук, спині, сідницях і стегнах. Висип яскраво-рожевого кольору, у вигляді плям різного розміру, що виступають над поверхнею шкіри й супроводжуються сильним свербежем.
- Набряк Квінке — набряк шкіри і слизових оболонок різного ступеня вираженості. Найчастіше набрякають губи, щоки, повіки, язик і руки, рідше статеві органи. При яскраво вираженому процесі може набрякати гортань, що значно утруднює дихання і може навіть викликати задуху.
- Анафілактичний шок — найгрізніший прояв алергії — різке зниження артеріального тиску, втрата свідомості. При такому стані хворий потребує негайного проведення реанімаційних заходів.
Більшість алергічних захворювань уперше проявляються в ранньому дитячому віці, часто — в перші тижні після народження. З одного боку, дитина з алергією — це складний пацієнт, який потребує високоспеціалізованої фахової допомоги лікаря дитячого алерголога; з іншого боку — чим швидше в дитячому віці розпочати специфічне лікування, тим вищі шанси не тільки на покращення стану, але й повне одужання чи тривале повноцінне життя без симптомів алергії. Основа профілактики алергії — виключення контакту з алергеном. Лікування алергії повинно бути комплексним: дієта, певний режим і прийом антигістамінних препаратів, підбір базисної терапії (інгаляційні глюкокортикостероїди, антилейкотрієнові препарати) специфічна імунотерапія.
Це означає, що для досягнення результату маленький пацієнт з алергією обов’язково потребує професійного підходу, а тому лікування алергії необхідно проводити у спеціаліста — дитячого алерголога.
Краще, якщо таке лікування відбувається в умовах спеціалізованого дитячого алергоцентру, де:
- є можливість отримати консультації суміжних спеціалістів — педіатра, дитячих гастроентеролога, імунолога, дерматолога;
- існує доступ до всіх можливих лабораторних (алерготестування зразків крові на IgE — якісно і кількісно, визначення рівня еозинофільного катіонного білка та специфічних IgG4), інструментальних функціональних досліджень (дослідження функції зовнішнього дихання — спірографія, з виконанням проб, ринопневмоманометрія, пікфлоуметрія), складних методів діагностики (МСКТ, МРТ та ін.);
- де обов’язково проводять специфічну алергодіагностику in-vivo (шкірні проби) і специфічну імунотерапію (СІТ), тобто там, де є спеціально навчений персонал і умови для безпечного виконання таких процедур.
Саме тому в МЦ «Універсальна клініка «Оберіг» було створено унікальний клінічний підрозділ — ДИТЯЧИЙ АЛЕРГОЦЕНТР, який поєднує можливості педіатричної служби клініки (дитячої поліклініки і педіатричного стаціонару), а також діагностичного відділення.
У нашому алергоцентрі, Ви можете провести діагностику алергічного захворювання на європейському рівні, з використанням найсучасніших технологій:
- Експрес тест-систем (Phadiatop) — які дозволяють чітко відповісти на питання є алергія чи немає;
- Кількісного і компонентного алерготестування (дозволяє з високою точністю визначити рівень алергічної реакції, демонструє її в кількісних показниках);
- Діагностика перехресної алергії — наприклад, при виявленні певного компонента в людини буде проявлятися алергічна реакція на пилок берези і яблука, тобто при виконанні меншої кількості тестів отримується більш об’єктивний і наочний для лікаря і пацієнта результат;
- Ранньої діагностики вроджених і набутих станів, які можуть маскувати алергічні захворювання (муковісцидоз, генодерматози, рефлюксні хвороби, епілепсія та ін.);
- Діагностика суперечливих випадків, коли складно визначити чи є хвороба алергічною — виконання провокаційних тестів.
СІТ-ТЕРАПІЯ (СПЕЦИФІЧНА ІМУНОТЕРАПІЯ)
- Специфічне алерготестування— «прик-тести», проведення провокаційних проб для виділення найбільш значимих алергенів;
- Компонентне алерготестування для оцінки ефективності можливої СІТ. При прогнозованій неефективності — пропозиція альтернативного лікування. На даний час ніхто не може прогнозувати, чи є в людини перехресна алергія і відповідно, чи буде результативним лікування.
Багато мам з маленькими пацієнтами після діагностики і встановлення діагнозу не мають можливості для динамічного спостереження лікарями.
Ми пропонуємо Диспансеризацію — щомісячні обов’язкові контрольні візити для корекції дози базисної терапії, загальної оцінки результативності терапії:
- Для оцінки ефективності СІТ-терапії: використання об’єктивних методів — контроль рівнів імуноглобулінів G4;
- Для контролю гормонотерапії — динамічне проведення спірографії, пікфлоуметрії, ринопневмоманометрії.
Вакцинацію (щеплення) дітей з алергічними захворюваннями чи алергічними реакціями в анамнезі:
- Обстеження перед вакцинацією, прогнозування ризиків розвитку ускладнень вакцинації;
- Складання індивідуального графіка вакцинації дитини з алергічним анамнезом;
- Індивідуальна підготовка до вакцинації;
- Спостереження протягом доби в стаціонарі (у складних прогностичних випадках) з метою запобігання поствакцинальним ускладненням.
Участь психолога в комплексній терапії алергічних захворювань.
Лікування дітей із загостреннями алергічних захворювань в стаціонарних умовах, у тому числі в палаті інтенсивної терапії.
Телефонуйте:
(044) 521 30 03