Кропивниця – це досить поширене мультифакторне захворювання. Її прояви можливі як реакція на їжу, на фоні вірусної інфекції і глистяної інвазії. Вона може бути викликана впливом хімічних речовин або інших факторів (тиск, холод і т.д.). В результаті на шкірі виникають сверблячі підняті блідо-рожеві пухирі. Вони нагадують опіки кропивою, тому захворювання і називають кропивницею.
Найчастіше кропивниця виникає у відповідь на вплив алергенів. Це можуть бути:
Кропивниця також може бути викликана фізичними стимулами, такими як тиск, холод, спека, бактеріальними та вірусними інфекціями, стресом, ультрафіолетовим опроміненням.
Алергічна кропивниця супроводжується виробленням антитіл IgE. Якщо цього не відбувається, вважається, що в даному випадку кропивниця не має алергічної природи. Часто причини кропивниці залишаються невідомими, особливо при довготривалому перебігу захворювання.
Механізм утворення пухирів пов'язаний з підвищенням проникності капілярних судин під впливом гістаміну. В тканину, яка знаходиться під самою поверхнею шкіри, поступає рідина. Уражена ділянка набухає, червоніє і запалюється.
Пухирі при алергічній кропивниці з’являються на будь-якій ділянці тіла. Вони можуть змінювати свою форму, зникати і знову виникати на новому місці. Якщо натиснути на пухир, він білішає.
Виділяють гостру і хронічну кропивницю. В першому випадку симптоми проходять протягом декількох днів або тижнів. Гостра кропивниця частіше зустрічається у дітей і підлітків.
Кропивницю вважають хронічною, якщо пухирі присутні практично щоденно більше 6 тижнів. При цьому кожен з них «живе» не довше доби. Після зникнення пухиря на шкірі не залишається жодних синців, шрамів або інших слідів.
Кропивниця схожа на ангіоедему (набряк Квінке), яка охоплює більш глибокі шари шкіри і підшкірних тканин. Ангіоедема викликає набряк рук, ніг, рота, губ, очей і горла. У важких випадках вона призводить до ускладнення дихання, болів в животі.
Для досвідченого алерголога діагностика кропивниці при огляді не викликає особливих труднощів. Лікар виясняє локалізацію висипів, час появи і тривалість існування окремого пухиря. Він може призначити шкірні проби для виявлення алергенів, аналізи крові.
Інколи встановити, що викликає кропивницю, досить просто. Наприклад, людина з’їдає арахіс або креветки, і скоро з’являються пухирі. Але буває, що лікар разом з пацієнтом змушені провести справжнє «детективне розслідування», щоб знайти тригери захворювання.
Причини хронічної кропивниці в більшості випадків залишаються невідомими. Найчастіше вона не пов’язана з алергічними реакціями. Пацієнта з хронічною кропивницею необхідно ретельно обстежити, щоб виключити серйозні захворювання, які можуть супроводжуватися утворенням пухирів (наприклад, деякі види раку, гепатити, системний червоний вовчак та ін.).
Якщо причина алергічної кропивниці відома, то, перш за все, потрібно уникати впливу алергену. Наприклад, виключити з раціону небезпечні продукти. Гостра кропивниця зазвичай проходить протягом тижня.
Для лікування алергічної кропивниці у дітей і дорослих часто використовують антигістамінні препарати без седативного ефекту. Вони блокують дію гістаміну – речовини, яка викликає симптоми алергії, в тому числі, пухирі на шкірі.
Антигістамінні препарати – ефективні та зручні (їх приймають один раз на день). Для полегшення свербежу можна прикладати холодні компреси. У важких випадках для лікування алергічної кропивниці призначають короткий курс кортикостероїдів, наприклад, преднізолону.
Якщо у вас чи вашої дитини виникли симптоми кропивниці, звертайтесь в Універсальну клініку «Оберіг». Запишіться на прийом до лікаря-алерголога по телефону: