Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Bullous emphysema of the lungs

Bullous emphysema of the lungs

Емфізема легень – це захворювання, при якому розтягуються і погано скорочуються альвеоли («мішечки», в яких відбувається газообмін між кров’ю та повітрям). В результаті менше кисню потрапляє в організм, і гірше виводиться вуглекислий газ. Розвивається дихальна недостатність.

Один з різновидів захворювання називається бульозною емфіземою легень. В легеневій тканині утворюється пухирець, заповнений повітрям, – булла. Діаметр булл складає в середньому 1-5 см. Гігантські були досягають 10-15 см в діаметрі. Булли мають тенденцію збільшуватися і прориватися в плевральну порожнину, стискати оточуючу легеневу тканину.

Найчастіше вони зустрічаються у верхніх частках легень. Стінки булл розтягнені та тонкі, тому можуть легко розірватися. Булли можуть бути як поодинокими, так і множинними.  За розповсюдженням в легені виділяють локалізовану (в межах 1-2-х сегментів) і генералізовану (з ураженням більше 2-х сегментів) форму.

ПРИЧИНИ БУЛЬОЗНОЇ ЕМФІЗЕМИ

Захворювання частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. Розвитку бульозної емфіземи сприяє хронічна обструктивна хвороба легень, бронхіальна астма, вірусні інфекції дихальних шляхів.

Також впливають спадкові фактори – генетично обумовлена слабкість сполучної тканини. У деяких людей присутній вроджений дефіцит інгібітору еластази-а1-антитрипсина, внаслідок чого відбувається ферментативне руйнування легеневої тканини.

Ризик захворювання значного підвищений у курців. Пацієнти зазвичай викурюють більше 20 сигарет в день протягом 10-20 років, перш ніж виникнуть перші симптоми бульозної емфіземи. Пасивне паління також сприяє розвитку захворювання. Ще один фактор ризику – забруднення повітря.

СИМПТОМИ І ОЗНАКИ БУЛЬОЗНОЇ ЕМФІЗЕМИ ЛЕГЕНЬ

Бульозна емфізема може протікати непомітно, до тієї пори, доки не відбудеться розрив булли. В цьому випадку в плевральну порожнину потрапляє повітря. Даний стан називається пневмотораксом. Він призводить до повного або часткового спадіння легені та потребує невідкладної операції, яка проводиться торакальним хірургом. В 70-80% випадків причина спонтанного пневмотораксу – розрив булли.

В деяких випадках клінічні ознаки бульозної емфіземи проявляються у вигляді задишки, кашлю, несильного болю в грудній клітці, невеликого виділення мокроти, слабкості. Задишка, яка спочатку відчувається при фізичному навантаженні, зазвичай виникає через 10 років після кашлю. Пацієнти часто мають худорляву статуру, нерозвинуту мускулатуру, викривлення хребта і деформацію грудної клітини.

Для діагностики бульозної емфіземи використовується рентгенографія і КТвисокої роздільної здатності. Якщо виникають сумніви, проводиться діагностична торакоскопія.

ЛІКУВАННЯ БУЛЬОЗНОЇ ЕМФІЗЕМИ ЛЕГЕНЬ

Бульозна емфізема легень підвищує ризик спонтанного пневмоторакса, тому рекомендується резекція (видалення) змінених ділянок органу. Хірургічне втручання проводиться торакоскопічним способом. Всі маніпуляції здійснюються через невеликі проколи грудної стінки, тому операція відноситься до малотравматичних.

Пацієнти з безсимптомним перебігом бульозної емфіземи підлягають спостереженню. Вони повинні уникати ситуацій, які можуть призвести до розриву булл – фізичного перевантаження, простудних захворювань. Необхідно обов’язково кинути палити. Можливе використання консервативних методів лікування бульозної емфіземи.

Ведення хворого здійснюється пульмонологом, а при розвитку ускладнень – торакальним хірургом. В Універсальній клініці «Оберіг» ви можете пройти повне обстеження дихальної системи і отримати сучасне лікування в спеціалізованому Торакопульмонологічному центрі. Записуйтесь на прийом по телефонам:

(044) 521 30 03