Пневмоторакс – це накопичення повітря в плевральній порожнині. При пневмотораксі відбувається спадіння легень. Колапс легені може бути частковим (обмеженим) і повним.
Спонтанний пневмоторакс не пов'язаний з травмою легені, інфекційним руйнуванням легеневої тканини або лікарськими маніпуляціями. Виділяють первинний спонтанний пневмоторакс, який розвивається у пацієнтів без клінічно значимих ознак патології легень, і вторинний, який виникає на фоні наявних хвороб легень.
Зрідка зустрічається пневмоторакс, викликаний наявністю нелегеневої патології, наприклад, катаменіальний пневмоторакс. Він відбувається за 24 години до або протягом 72 годин після початку місячних і обумовлений осередками ендометріозу в грудній порожнині.
В 90% випадків причиною первинного спонтанного пневмотораксу є бульозна емфізема легень. При цьому захворюванні в легенях формуються так звані булли – невеликі тонкостінні порожнини, наповнені повітрям. Булли можуть розриватися, і тоді повітря поступає в плевральну порожнину. В профілактиці пневмотораксу велике значення має відмова від паління, яке сприяє розвитку хронічних захворювань легень, в тому числі, бульозної емфіземи.
Основний метод діагностики спонтанного пневмотораксу – рентгенографія. В більшості випадків рентгенографії достатньо для підтвердження або виключення діагнозу «пневмоторакс». Лікар бачить на рентгенограмі тонку лінію вісцеральної плеври, яка відділена від грудної клітки, або інші ознаки пневмотораксу.
Якщо виникають сумніви, проводиться комп’ютерна томографія (КТ). Даний метод корисний для діагностики невеликих за розміром пневмотораксів, а також диференційної діагностики крупних булл і пневмотораксу. КТ також використовується для вияснення причини вторинного спонтанного пневмотораксу.
Спонтанний пневмоторакс зазвичай виникає раптово, на фоні нормального самопочуття. Хоча в деяких випадках він може бути спровокований фізичним навантаженням, кашлем, різким рухом.
Основні симптоми спонтанного пневмотораксу – задишка, біль в грудях, сухий кашель. Біль може бути як різким, так і ниючим, слабким. Він найбільш сильно виражений в перші години після колапсу легені. Біль викликається подразнювальним впливом повітря на плевральні листки. Віддає в шию, рідше в живіт або в руку. Захворювання легко сплутати з міжреберною невралгією.
Наслідки пневмотораксу можуть бути небезпечними. Якщо в плевральній порожнині накопичується велика кількість повітря, зміщуються органи середостіння, в тому числі, серце. Серед інших ускладнень – гемоторакс, накопичення крові в грудній порожнині.
Пацієнта з діагнозом «пневмоторакс» госпіталізують в спеціалізоване торакальне відділення. Лікування включає три етапи: розправлення легень, визначення причин пневмотораксу, хірургічна операція.
Для евакуації повітря і розправлення легені використовується дренування плевральної порожнини. Одночасно виконується діагностична торакоскопія, яка дозволяє оглянути органи грудної клітки і виявити причину пневмотораксу.
Спонтанний пневмоторакс часто рецидивує (в 30-50% випадків). Кожен епізод підвищує ризик наступного рецидиву в геометричній прогресії. Тому при спонтанному пневмотораксі показана операція для попередження повторних колапсів легені.
Хірургічне лікування включає видалення зміненої ділянки легені і плевродез – формування зрощення легені і грудної стінки, що захищає пацієнта від рецидивів.
На сьогоднішній день методом вибору є відеотораскопічні операції. Втручання проводиться через невеликі проколи і є малотравматичним. Реабілітація після відеотораскопічної операції з приводу спонтанного пневмотораксу проходить швидше.
Тривалість втрати працездатності і повернення до звичайного способу життя скорочується в 3-4 рази. Також торакоскопія забезпечує відмінний косметичний ефект, що особливо важливо для жінок.
Універсальна клініка «Оберіг» володіє потужною діагностичною базою і найбільш сучасним відеотораскопічним обладнанням провідних світових виробників.
Запишіться на прийом до висококваліфікованих спеціалістів Торакопульмонологічного центру по телефону: