Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а при перших ознаках інсульту необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги» для госпіталізації пацієнта в медичний заклад, де є спеціалізоване відділення для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою на інсульт.
В лікарні лікар оглядає пацієнта і з’ясовує стан життєво важливих функцій, а саме: вимірює рівень артеріального тиску, частоту пульсу та дихання, температуру тіла; оцінює рівень свідомості і неврологічні порушення; уточнює час появи перших ознак інсульту. Для визначення типу інсульту (ішемічний чи геморагічний) та виключення інших уражень мозку (травма, пухлина, інфекції) проводять комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію голови. Без цього дослідження неможливо бути впевненим у природі ушкодження головного мозку і, відповідно, призначити правильне лікування. На підставі результатів огляду і досліджень лікар має змогу встановити точний діагноз та тип інсульту.
Для встановлення причини та механізму інсульту протягом перших кількох діб перебування в лікарні зазвичай проводять дослідження судин голови і шиї (за допомогою ультразвуку – дуплексне сканування, або томографа – комп’ютерна чи магнітно-резонансна ангіографія) та серця (ультразвукове дослідження – ехокардіографія).
Може бути необхідним також лабораторне обстеження з метою виявлення цукрового діабету, порушень обміну холестерину, підвищеної чи зниженої здатності крові до згортання, розладів електролітного складу крові та ін.
Лікування у так званому Інсультному блоці (палаті інтенсивного лікування) дозволяє зменшити ризик смерті або інвалідності на 30% у порівнянні зі звичайною палатою. Головними завданнями перших кількох днів лікування у лікарні є стабілізація стану хворого, а саме артеріального тиску та роботи серця, забезпечення організму киснем, контроль та корекція рівня цукру крові, температури тіла, особлива увага повинна бути приділена запобіганню ускладненням.
При ішемічному інсульті існує екстрений метод лікування, що дозволяє усунути або значно зменшити ушкодження мозку – тромболізис. При цьому хворому, який відповідає певним критеріям, внутрішньовенно вводять рекомбінантний тканинний активатор плазміногену – лікарський засіб, що розчиняє згусток крові, який блокував мозкову артерію. Це лікування використовується при ішемічному інсульті в перші 3-4,5 години з моменту появи перших ознак інсульту.
З метою уникнення повторного інсульту всім пацієнтам з поставленим діагнозом «ішемічний інсульт» повинні бути призначені ліки, які розріджують кров. Антиагреганти – це лікарські засоби, які впливають на клітини крові, тромбоцити, та попереджають утворення тромбів. Антикоагулянти (варфарин) запобігають кардіоемболічному інсульту у хворих з фібріляцяєю передсердь. Також пацієнтам, що перенесли ішемічний інсульт, призначають ліки для боротьби з атеросклерозом (статини) та артеріальною гіпертензією (антигіпертензивні препарати).
Реабілітація – це важлива частина процесу відновлення після інсульту. Реабілітація не може вилікувати пошкодження мозку, завдані інсультом, але може навчити правильно використовувати та контролювати своє тіло. Ціль реабілітаційної програми – допомогти пацієнту відновити максимально можливу незалежність.
Реабілітація повинна починатись якнайшвидше після виникнення інсульту. Часте перевертання у ліжку, викладання у фізіологічно правильне положення тулуба та кінцівок (позиціонування) і пасивні фізичні вправи для паралізованих м’язів можуть допомогти запобігти виникненню контрактур та слабкості уражених м’язів. Також це допоможе підготувати м’язи для більш складних рухових завдань у майбутньому. На початковому етапі цим займаються фахівці з фізичної реабілітації та медсестри, які можуть навчити сім’ю та піклувальників, як допомагати в розвитку фізичних навичок пацієнта і в подальшому.
Кількість реабілітаційних послуг, які необхідні пацієнту, визначається індивідуально і залежить від важкості наслідків інсульту. В склад багатопрофільної реабілітаційної команди входять лікуючий лікар, медичні сестри, кінезітерапевт (фахівець фізичної реабілітації), ерготерапевт (спеціаліст, завданням якого є відновлення навичок, необхідних для самостійного повсякденного життя), логопед, психолог.
Якщо у вашої близької людини стався інсульт, не зволікайте, телефонуйте в Інсультний центр Універсальної клініки «Оберіг» за телефоном:
(044) 521 30 03
За матеріалами посібника «Інсульт. Інформація для всіх, кого це стосується» (під ред. проф. М.Є. Поліщука)