Поліпи – це утворення на внутрішній поверхні прямої і ободової кишки. Найбільш розповсюджений різновид поліпів – аденоматозні. Вони можуть перероджуватися в рак. Гіперпластичні поліпи рідко стають злоякісними пухлинами. Розмір поліпів коливається від декількох міліметрів до 3-4 см і більше.
Точна причина утворення поліпів кишківника невідома. Однак зараз широко обговорюється в науково-медичних колах роль генетики. Вчені вважають, що ризик підвищують раціон з високим вмістом жиру і червоного м’яса, низьким вмістом клітковини, паління та ожиріння.
Ймовірність розвитку поліпів збільшується з віком. У людей молодше 40 років вони бувають вкрай рідко. В старшому віці поліпи виявляються досить часто, тому рекомендується регулярний скринінг.
Поліпи і колоректальний рак часто зустрічаються в сім’ях, що вказує на генетичні фактори. Особливо уважними потрібно бути людям, які мають близьких родичів з цими діагнозами (батьки, брати/сестри).
Існують рідкісні генетичні захворювання, які викликають утворення множинних поліпів в кишківнику в ранньому дорослому віці. Вони об’єднуються під назвою «синдроми спадкового поліпозу». Ці захворювання значно підвищують ризик колоректального раку.
Колоректальний рак можна попередити, якщо своєчасно виявити і видалити поліпи, до того, як вони стануть злоякісними. Чим більше розмір аденоматозного поліпа, тим вище ризик раку.
Поліпи кишківника зазвичай ніяк себе не проявляють. Рідко спостерігаються такі симптоми, як поява крові в калі, закреп або діарея (при великих поліпах). Але в більшості випадків, людину ніщо не турбує.
Тому дуже важливе профілактичне обстеження. Для виявлення поліпів використовується колоноскопія. Лікар оглядає слизову оболонку прямої та ободової кишки за допомогою ендоскопічного обладнання.
При виявленні поліпів одразу ж проводиться їхнє видалення (поліпектомія). Через колоноскоп вводяться інструменти для маніпуляцій – петлі або щипці. Може бути використана методика ендоскопічної резекції (EMR).
Безпечність поліпектомії підтверджується численними дослідженнями. Консервативними способами лікування поліпу кишківника – неможливе.
Видалене новоутворення обов’язково відправляється на гістологічне дослідження для визначення його виду і злоякісності.
Після поліпектомії лікуючий лікар визначає графік наступних колоноскопій. Вони переслідують дві цілі: виявити і видалити поліпи, пропущені при попередньому дослідженні і своєчасно видалити нові поліпи. Регулярний скринінг і поліпектомія захищають від рака товстої і прямої кишки, знижуючи захворюваність на 80%.
Якщо ви старше 50 років або страждаєте запальними захворюваннями кишківника (виразковий коліт, хвороба Крона), маєте близьких родичів з раком товстої і прямої кишки, запишіться на колоноскопію в Універсальній клініці «Оберіг» за номером:
(044) 521 30 03
Крім того, Ви можете пройти комплексну програму обстеження з метою скринінгу онкологічних захворювань ОНКО check-up, яка включає, в тому числі, і колоноскопію. Захистіть своє здоров’я, попередьте рак!