Чи потрібен маленькій дівчинці «жіночий» лікар?
Кожна дівчинка, незалежно від віку, має ті ж самі статеві органи, що й доросла жінка. А якщо є орган, на жаль, у ньому можуть розвиватися небажані процеси.
Як відзначають спеціалісти, від 15 до 25 відсотків неповнолітніх дівчаток мають ті чи інші гінекологічні патології, які необхідно своєчасно діагностувати і лікувати, оскільки вони можуть не лише підірвати здоров’я дитини, але й спричинити у майбутньому порушення репродуктивної функції.
Які хвороби найчастіше виявляє і лікує дитячий гінеколог?
- запалення статевих органів;
- синехії (зрощення малих статевих губ);
- вади розвитку статевих органів;
- дисбіоз слизових оболонок статевих органів;
- кандидоз слизових оболонок (молочниця);
- синдром полікістозних яєчників;
- порушення статевого дозрівання (передчасне / затримка);
- порушення менструального циклу.
У якому віці найкраще вперше звернутися до дитячого гінеколога?
У будь-якому, відповідно до ситуації.
Іноді під час вагітності у ще не народжених дівчаток лікарі виявляють кісти яєчників. Термінова операція для їхнього видалення новонародженим потрібна не завжди, оскільки з часом така кіста може зникнути самостійно. Проте дитина повинна перебувати під наглядом спеціаліста — дитячого гінеколога.
Як часто дівчинка повинна відвідувати дитячого гінеколога?
Відвідувати лікаря двічі на рік, як це рекомендують дорослим жінкам, для дівчаток зазвичай немає необхідності. Однак дитячі гінекологи виділяють декілька вікових періодів у житті дівчинки, коли ретельне обстеження і допомога спеціаліста вкрай необхідні:
- Період новонародженості і раннього дитячого віку
- Початок статевого дозрівання (~ 10 років)
- Період встановлення менструальної функції (~ 13 років)
- Ранній юнацький вік (15-16 років) / початок статевого життя
Необхідно терміново звернутися до дитячого гінеколога, якщо:
- Вас щось непокоїть у будові зовнішніх статевих органів дитини;
- З’явився свербіж, печія, почервоніння шкіри і слизових оболонок зовнішніх статевих органів, патологічні виділення зі статевих шляхів (жовті, зеленуваті, консистенції сиру, виділення з різким неприємним запахом);
- З’явився свербіж і печія при сечовипусканні;
- Виявлені бактерії і підвищена кількість лейкоцитів в аналізах сечі;
- З’явився гострий чи хронічний біль внизу живота, змінилась його форма / розмір;
- У дитини виявили пахвинну грижу, особливо з двох боків;
- Дитина отримала травму статевих органів;
- Молочні залози, волосся під пахвами і на лобку починає рости раніше 8 років, або цих ознак немає до 13 років;
- Місячних немає до 14-15 років;
- Менструальний цикл нерегулярний і / або менструальні кровотечі тривають довше 7 днів, за добу використовується більше 4-5 прокладок, кров зі згустками;
- Місячні дуже болісні і потребують застосування знеболюючих препаратів;
- Дівчинка втрачає свідомість під час місячних;
- Місячні припинилися більш, ніж на 1-2 місяці;
- З’явилося надмірне оволосіння тіла чи оволосіння у нетипових місцях (на грудях, над верхньою губою), асиметрія молочних залоз, вугрі на обличчі і тілі, надлишкова чи надто низька вага, розтяжки на шкірі;
- У батьків виявлені інфекції, що передаються статевим шляхом, особливо — у батьків новонародженої дівчинки.
Ваша дитина буде ретельно комплексно обстежена, із залученням, за необхідності, інших вузьких спеціалістів (ендокринолога, уролога, гастроентеролога, хірурга, алерголога, інфекціоніста / гельмінтолога, психолога), а у найбільш складних випадках — госпіталізована до дитячого стаціонару клініки «Оберіг».
Чого не повинна боятися мама:
Обстеження і лікування маленьких пацієнток у клініці «Оберіг» проводять в спокійній і доброзичливій, максимально наближеній до домашньої обстановці висококваліфіковані лікарі-гінекологи, які пройшли спеціальну підготовку і мають великий практичний досвід саме роботи з дітьми.
У клініці «Оберіг» обстеження юних пацієнток проводиться абсолютно безболісно і безпечно. Найсучасніше УЗД та МРТ клініки дає змогу отримати повну інформацію про стан внутрішніх органів дитини без найменшого болю.
Для інструментального огляду (в разі необхідності) використовуються тільки спеціальні дитячі інструменти, які дозволяють не порушити цілісність дівочої пліви.
Забір мазків у дівчаток проводиться біля входу в піхву, тому є повністю безболісним і безпечним для пацієнтки.
Як підготуватися до зустрічі з дитячим гінекологом?
- На консультацію з дочкою повинна прийти мама, а не няня чи бабуся. З одного боку, це створить додаткове відчуття психологічного захисту, з іншого — допоможе лікарю отримати додаткову інформацію у разі виявлення хвороби.
- Бажано, щоб напередодні обстеження дитина випорожнилася; можливе використання послаблюючих свічок або проведення очисної клізми з 1% розчином кухонної солі (NaCl).
- Якщо планується ультразвукове дослідження органів малого тазу, напередодні обстеження:
- За 1-3 дні треба притримуватись певної дієти: не вживати свіжий хліб, фрукти, овочі та інші продукти, які підвищують газоутворення у кишечнику;
- Ввечері обов’язково очистити кишечник;
- Важливо! В день обстеження робити очисну клізму не можна, тому що зайвий газ та вода можуть заважати дослідженню;
- Бажано мати з собою 1,5 л пляшку води без газу, — в деяких випадках УЗ-дослідження проводиться при наповненому сечовому міхурі.
- При скаргах на виділення зі статевих органів дівчинку не підмивають ввечері та напередодні консультації зранку, оскільки лікарю потрібно побачити виділення та взяти мазки на аналіз.
Отже, якщо Ви завагалися у правильності догляду за донечкою, у Вас виникли запитання щодо росту і розвитку дитини, Ви помітили ознаки хвороби, — не зволікайте!