Інноваційна технологія відновлення периопераційної крововтрати
13 січня 2025
13 січня 2025
В клініці "Оберіг" було успішно застосовано інтраопераційне опромінення втраченої крові (еритроцитарної маси) з Cell-saver та її трансфузія замість масивного переливання "чужорідної" крові під час трансплантації печінки у реципієнта з онкологічним захворюванням.
Трансплантація печінки від живого родинного донора та від донора-трупа набула широкого розвитку на території України за останні декілька років. Виживаність пацієнтів після трансплантації печінки значною мірою залежить від периопераційного анестезіологічного менеджменту.
Одним з викликів є інтраопераційна крововтрата. Схильність пацієнтів з термінальною стадією печінкового захворювання до кровотеч є загально відомим фактом. А необхідність масивного інтраопераційного переливання "чужорідної" крові є важливим фактором ризику смертності після багатьох хірургічних великих втручань, у тому числі й трансплантації печінки. Є дослідження, які вказують на те, що переливання "чужорідної" еритроцитарної маси під час операції може сприяти або посилювати дисфункцію трансплантата в ранньому післяопераційному періоді.
Щоб уникнути високо ймовірних ускладнень використовують інтраопераційне відновлення еритроцитів (Intraoperative red blood cell savage) пацієнта. Кров пацієнта, яка втрачається під час хірургічного втручання, збирається відсмоктувачем в апарат з назвою cell-saver, який відмиває еритроцити пацієнта і робить їх придатними до повторного вливання. Весь процес може зайняти декілька хвилин.
Наявність онкологічних захворювань у пацієнтів може обмежувати використання інтраопераційного відновлення еритроцитів. Однією з основних проблем такого підходу є наявність пухлинних клітин у крові, що збирається з хірургічного поля. Це створює ризик системної дисемінації пухлинних клітин, що потенційно може сприяти розвитку метастазів або рецидиву захворювання. На даний час це не є абсолютним протипоказом до використання відновлення еритроцитів, але поточна база доказів обмежена за розміром і якістю, тому потрібні високоякісні рандомізовані контрольовані дослідження.
Вирішенням цієї проблеми є інтраопераційне опромінення відновлених еритроцитів під час хірургічного втручання дозою 50 Гр. Опромінення дозволяє ефективно інактивувати метастатичні клітини, забезпечуючи безпечне повернення "власної" еритроцитарної маси пацієнту.
В нашій клініці "Оберіг" було успішно впроваджено в практику цей метод. Інтраопераційна крововтрата становила майже 5 літрів крові. При цьому за допомогою опромінення еритроцитарної маси з cell-saver нам вдалося уникнути масивної трансфузії донорської крові та відповідних ускладнень.