Ментальное здоровье — самооценка и самопомощь
5 января 2024
5 января 2024
Ментальне здоров’я — це опора якості життя людини, її адаптивних можливостей, працездатності та ефективної соціальної взаємодії. В умовах стресу психіка піддається дії різних по силі та характеру чинників, і в залежності від цих факторів та індивідуальних особливостей психіки ми можемо спостерігати реакції в діапазоні від нормальних, пограничних до патологічних. Але події, які відбуваються на території України від початку повномасштабного вторгнення, є драматичними за своїм впливом на життя людей, і втримати психіку у збалансованому стані вкрай важко. Недарма, зважаючи на руйнівну дію війни на психіку людей, Першою леді країни запроваджено програму підтримки ментального здоров’я на національному рівні.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ПОРУШЕННЯ В ПСИХОЕМОЦІЙНІЙ СФЕРІ
Симптоми психологічних розладів розділені на три групи:
До психологічних симптомів належать поганий настрій, емоційна лабільність, відчуття безнадії та/або безпорадності, дратівливість, часта або постійна роздратованість, низька самооцінка, зневіра у власних силах, втрата інтересів та мотивації, відсутність бажань, «емоційна слабкість» або, навпаки, напади агресії, відчуття тривоги чи занепокоєння, втрата задоволення від життя, небажання жити або суїцідальні думки, складнощі із ухваленням рішень, ігнорування фізичних симптомів з боку здоров’я, притуплення емоційних реакцій (як позитивних, так і негативних), байдужість, втрата енергійності, апатія.
До фізичних симптомів психологічних розладів (по-сучасному — психосоматичні розлади) відносять порушення сну, зміну апетиту (як зниження, так і підвищення), втрату або набір ваги, проблеми із кишківником (проноси або закрепи, здуття, нерегулярний стул, поява «безпричинного» болю в животі), швидка втомлюваність, зміна лібідо (частіше – зниження або втрата), погіршення когнітивних здатностей (проблеми з пам’яттю, навчанням, засвоєнням нових знань та навичок), соматовегетативні розлади з боку серцево-судинної, дихальної, ендокринної системи.
До соціальних симптомів психологічних розладів належать обмеження чи уникання спілкування із колом друзів та родичів, обмеження або різке скорочення участі у соціальних ініціативах, втрата інтересу до власних захоплень, святкувань важливих родинних дат, поява думок на кшталт, що «ніхто не любить, ніхто не розуміє» в колі близьких людей, труднощі в комунікації на роботі та вдома. Для людей творчих професій — втрата креативності, «пуста голова». Люди, що змушені потерпати від психотравмуючих обставин, можуть мати складнощі із командною взаємодією, особистою ефективністю, цілепокладанням, мотивацією, виконанням професійних обов’язків та робити прикрі помилки у рутинних, звичних діях.
САМООЦІНКА ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ – ПЕРШИЙ КРОК У ДОПОМОЗІ
Ми пропонуємо вам пройти тестування за Шкалою оцінки якості життя (©Чабан О. С.), аби за сумарним показником визначити, наскільки ваш емоційний стан відповідає межам норми психологічного благополуччя.
Інструкція: Згадайте, будь-ласка, ті події, що відбувались із вами за останні 30 днів. Враховуючі їх, наскільки ви були задоволені таким із нижчепереліченого. Вкажіть ту кількість балів, яка підходить найбільше, від 0 до 10), де:
0 — зовсім не задоволений;
1—3 — більш незадоволений, ніж задоволений;
4—6 — посередньо задоволений
7—9 — більш задоволений, ніж незадоволений
10 — надзвичайно задоволений.
Мінімальна кількість балів — 0, максимальна — 100.
Шкалу заповнює особа, яка проходить обстеження, самостійно. Мінімальна кількість балів — 0, максимальна — 100. Рівень якості життя: дуже низький — до 56 балів включно, низький — від 57 до 66 включно, середній — від 67 до 75 включно, високий — від 76 до 82 включно, дуже високий — від 83 балів.
ЧИМ ДОПОМОГТИ ВЛАСНІЙ ПСИХІЦІ?
Перший, і найважливіший, крок — це чесно визнати самому собі, що «я не ок». В цьому немає нічого такого, чого б варто було соромитися. Мати «ненормальні» реакції на ненормальні обставини життя — це нормально! І задача людини і фахівців з ментального здоров’я — допомогти психіці впоратися з проблемою. Насамперед, людина може покращити свій психологічний стан, усунувши чи обмеживши дію тих стресових чинників, які знаходяться в межах її можливостей. Це стосується споживання інформації, перегляду новин та спілкування із депресивно налаштованим колом інших людей або «токсичних» людей; варто відмовитися від алкоголю – науково доведено, що він є депресантом; переглянути свою фізичну активність та збільшити рухову активність за рахунок аеробних вправ, прогулянок, плавання, фітнесу, пілатесу, бігу тощо; змінити раціон харчування на користь здорової їжі, відновлювати водний баланс питтям достатньої кількості чистої води; намагатися дотримуватися балансу робота/відпочинок та внормувати режим сну.
Якщо ці поради складні для самореалізації або не дають ефекту, варто звернутися по професійну допомогу. Фахівець з психологічної допомоги (психіатр, психотерапевт) з вищою медичною освітою на підставі визначення стану ментального здоров’я запропонує програму лікування, яка може включати різні види впливу на психологічний стан, в тому числі й медикаментозну терапію.
В універсальній клініці «Оберіг» ми готові надати вам комплексну допомогу по відновленню та підтримці психологічного здоров’я. Звертайтеся!
Телефон клініки 044 521 30 03
Записатися на консультацію: https://my.oberig.ua/ua/appointment/