Блокада другого поперекового нервового корінця при переломі третього і четвертого поперекових хребців

Блокада другого поперекового нервового корінця при переломі третього і четвертого поперекових хребців

Лікар-нейрохірург
22 роки медичного стажу

В клініку звернулася пацієнтка 83 років зі скаргами на сильні болі в ділянці нирок (7 балів за чисельною шкалою). Тривалість болю до моменту надходження близько 3-х тижнів. При обстеженні в клініці виявлено перелом тіла третього поперекового хребця (L3) на тлі вираженого остеопорозу (розрідження кісткової тканини). При огляді не було виявлено неврологічної симптоматики, встановлено зв'язок больового синдрому з переломом хребця L3.

Згідно з рекомендаціями Американської Асоціації Хірургів-Oртопедов (AAOS) по лікуванню переломів хребта на тлі остеопорозу (AAOS Guideline on The Treatment of Osteoporotic Spinal Compression Fractures) одним з методів лікування больового синдрому при переломі третього і четвертого поперекових хребців є блокада другого поперекового нервового корінця:

«It is an option to treat patients who present with an osteoporotic spinal compression fracture at L3 or L4 on imaging with correlating clinical signs and symptoms suggesting an acute injury and who are neurologically intact with an L2 nerve root block. Strength of Recommendation: Limited» (https://www.aaos.org/research/guidelines/scfsummary.pdf)

Представлений випадок повністю відповідав критеріям даної рекомендації (гостра травма, відсутність неврологічних симптомів, зв'язок больового синдрому з переломом третього поперекового хребця). Пацієнтці була рекомендована блокада нервових корінців L2 з двох сторін (з огляду на двосторонній характер болю).

Блокаду корінців L2 під контролем комп'ютерної томографії виконав лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко. За пультом апарату КТ лікар-рентгенолог Олександр Власенко.

Біль у пацієнтки пройшла ще під час процедури. На наступну добу знеболюючий ефект зберігався. Виписана на амбулаторне лікування з рекомендаціями щодо лікування остеопорозу, з програмою рухової реабілітації. У більшості випадків проведення даної блокади не вимагає госпіталізації.

На знімках видно розташування голок у місця виходу нервових корінців і контрастування повітрям епідурального простору через міжхребцеві отвори. Одним з переваг методу КТ-навігації при проведенні інтервенційних процедур на хребті є те, що замість йод-вмісних препаратів в якості контрастної речовини можна використовувати повітря. Це дозволяє проводити процедури у хворих з непереносимістю йод-вмісних препаратів.

У Клініці "Оберіг» для лікування компресійних переломів хребців на фоні остеопорозу також застосовуються: вертебропластика, кіфопластика, програми рухової реабілітації.

Відгуки про фахівця

Відгук з запізненням на рік)

Зайшов на сайт подивитися контакти для знайомого і зрозумів, що не написав величезне спасибі.

У липні минулого року дуже сильно почала боліти спина і віддавати в ногу. МРТ показало грижу L5S1 8мм. Звернувся в іншу клініку і іншого лікаря. Почав лікувати масажами, стан погіршувався. Потім був курс медикаментозного лікування протягом 3-х тижнів, після нього взагалі ніяких результатів, стан ще більше погіршився. Уже була оніміла нога, пальці на правій нозі були постійно онімілі, міг пройти максимум 20 метрів і треба було обов'язково присісти і посидіти, так як був дикий біль. У підсумку в один з прекрасних сонячних днів, я не зміг сам встати, був жахливий біль в спині, дружина обколола вдома знеболюючими і повезли мене до нейрохірургів... Перший відразу ж сказав тільки операція і можна прям сьогодні. Поїхали до другого, вердикт такий же. Хотілося дізнатися ще і третю думку і була надія на консервативне лікування. Скорчившись на задньому сидінні повезли мене до Вадима Ігоровича. Велике спасибі клініці, змогли прийняти мене "по швидкій". Вадим Ігорович єдиний, хто не просто подивився на мене і знімок МРТ, а ще й провів тести. Прозвучала заповітна фраза "Я не бачу показань для термінової операції, можемо обійтися блокадою".

Звичайно ж я погодився. Мені зробили блокаду під рентгеном, вже під час процедури стало легше, через 30 хвилин, я сам вже виходив з клініки. На моє запитання, який спосіб життя у мене повинен бути далі, була приголомшлива відповідь: "Активний! Зал, басейн і т.д., утриматися тільки від бігу". Звичайно, це все дуже коротко розповідаю. Під час прийому все було дуже детально, Вадим Ігорович задавав багато питань і дійсно було видно, що намагається розібратися в ситуації. Через місяць після процедури я вже пішов в зал. Звичайно, тренування були під пильним контролем тренера. Зараз, через рік і пару місяців, займаюся кроссфітом, присідаю зі штангою, роблю станову і в побуті живу повноцінним життям.

Вадим Ігорович, ви Доктор з великої літери і відмінний фахівець, який не поспішає "порізати" людей. Велике вам спасибі!

Дмитро