Соматоформні розлади: парадокси психіки і тіла

Соматоформні розлади: парадокси психіки і тіла

Лікар-психоневролог
Керівник Центру
психосоматики та депресій
37 років медичного стажу
Кандидат медичних наук

Стреси, конфліктні ситуації, неприємні життєві події – всі ці складові сучасного життя стали вже звичними для нас. Однак людина до сьогоднішнього дня не навчилася правильно реагувати на зовнішні подразники, і армія соматичних хворих постійно поповнюється загадковими на перший погляд пацієнтами, котрі висувають різноманітні скарги на яскраво виражені симптоми, які різко погіршують якість життя, але не можуть бути пояснені наявністю якої-небудь значущої соматичної патології.

Соматоформні розлади – одна з найбільш актуальних проблем сучасної медицини – стали темою інтерв'ю з керівником Центру психосоматики та депресій Універсальної клініки «Оберіг» (м.Київ), кандидатом медичних наук Сергієм Олександровичем Маляровим.

– Сергію Олександровичу, що позначають терміном «соматоформні розлади» і як часто в реальній клінічній практиці зустрічаються такі пацієнти?

– В середині ХХ століття, на піку популярності психодинамічної медицини, був запропонований термін «соматизаційний» розлад. Він припускав тілесний недуг як прояв витісненого в «підсвідоме» неврозу. Цей термін до деякої міри був еквівалентом «конверсійного» розладу, запропонованого Фрейдом. «Соматизаційний» розлад став одним з ключових положень нозологічної систематики психічних розладів (Міжнародна класифікація хвороб 10-го перегляду – МКБ-10). До 50% пацієнтів, які звертаються до терапевтів, кардіологів, неврологів та інших фахівців, не мають реальної соматично зрозумілої патології за результатами об'єктивного огляду, а також лабораторних та інструментальних досліджень. Діагностичний виклик полягає у відсутності соматичної патології і наявності ознак психічного розладу – тривожності, депресії, іпохондрії. Для таких випадків в МКБ-10 передбачена рубрика F45 – соматоформні розлади.

Читати далі російської мовою

Відгуки про фахівця

Я за волею долі і особливостей соматики добре знайома з психіатрією в Донецьку, Україні, Польщі та США. Підхід в кожному з цих регіонів принципово відрізняється. Тобто в цілому логіка надання допомоги збігається, але організаційно - просто різні світи. Сергій Олександрович виглядає занадто професійним, щоб жити в Україні. Тим не менш, це факт. Його освіта, здобута в США і країнах Західної Європи, дозволяє йому надавати найбільш адекватну ситуації допомогу. Він, в цілому, не вважає прийом ліків за необхідне, швидше допоміжним елементом в терапії пацієнтів з тим чи іншим видом ментальних проблем. Чесно, я доросла жінка, в чудеса вірю не дуже, але іноді простіше повірити, що він чарівник. Я почула про нього від знайомого з певними проблемами. Записатися на прийом складно, але в світі немає абсолютно нічого неможливого (його слова), крім, мабуть, погоди за вікном, решта контрольовано за допомогою професіоналів. Цей доктор в плані людських якостей абсолютно незвичайний, розмовляє з дорослими людьми в дуже новаторській та індивідуальній манері. Якщо це необхідно, може поспілкуватися з родичем / довіреною особою пацієнта, але обов'язковим це не вважає, ратує за те, що проблеми людини повинна вирішувати сама людина, а не мати / чоловік / інший родич. На жаль, не мала честі дізнатися про подробиці його життя, але от чесно, це точно щось неймовірне. Людина з сухими біографічними довідками так працювати не може. Комбінація людина + професіонал з, ймовірно, вищої можливою формою доступної освіти = вихід є, його не може не бути! Все індивідуально, пробуйте і шукайте, але, в цілому, маючи солідний досвід «ходінь по колу» ця людина перший, якого я зустріла в 4 країнах, який дає базове розуміння того, що його роль-помічника, а життя кожного будувати самому, він не буде вам прописувати список можливих професій, країни проживання та складу сім'ї. Він не вважає себе вправі це робити. Може дати «дружню» пораду (я в коло його особистих друзів не входжу, на жаль), може покритикувати, методи використовує різні, у мене немає освіти їх називати. Але результат - в повній мірі! Якщо у Вас є питання до вашого емоційного стану, кращого помічника я не зустрічала. Бажаю всім віри в себе і можливості приватної розмови з ним (це непросто організаційно в першу чергу через жахливо велику кількість пацієнтів, які мріють про зустріч з ним)! Все буде добре! Вихід є навіть там, де його немає (це його філософія).

Анна