Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Артеріальна гіпертензія та методи її діагностики

Артеріальна гіпертензія та методи її діагностики

Що таке артеріальний тиск (АТ)? АТ — це тиск крові на стінки судин (артерій). Серце працює як помпа, перекачуючи кров до судин, і кожен удар серця забезпечує певний рівень артеріального тиску.


Яким повинен бути АТ у людини? Оптимальним вважається АТ до 120/80 мм рт. ст., нормальним — до 130/85 мм рт. ст. Виділяють також градацію «високий нормальний АТ», коли реєструються показники у межах 130-139 /85-89 мм рт. ст.


Що таке артеріальна гіпертензія? Це патологічний стан організму, що проявляється стійким підвищенням артеріального тиску: систолічного — до 140 мм. рт. ст. і вище, діастолічного — до 90 мм рт. ст. і вище. Існує ще різновид підвищення АТ, коли систолічний тиск > 140, а діастолічний < 90 мм рт. ст.


Які наслідки патологічного підвищення АТ? Надмірно підвищений АТ впливає на судини, роблячи їхні стінки товстими і менш еластичними. Серцю стає важче перекачувати кров по змінених судинах і долати їх опір. Стінки серця спочатку потовщуються, а пізніше стоншуються. Це призводить до розвитку серцевої недостатності, коли у пацієнта з’являється підвищена стомлюваність, задишка, набряки. Підвищення АТ сприяє відкладенню патологічних жирових компонентів на стінках судин, що призводить до звуження їхнього просвіту. Якщо уражуються артерії, які забезпечують кровопостачання серця, то розвивається стенокардія. Грізним ускладненням підвищення АТ є інфаркт міокарда, інсульт, ураження судин очей із втратою зору, хронічна ниркова недостатність.


Які методи використовують для діагностики артеріальної гіпертензії? З 1905 року і до недавнього часу традиційне аускультативне вимірювання АТ було єдиним способом діагностики артеріальної гіпертензії. Проте традиційне вимірювання АТ не дає повноцінної інформації про його коливання протягом доби, відповідно, не дозволяє адекватно підібрати гіпотензивну терапію та оцінити її ефективність. Сьогодні у провідних клініках для досконалої діагностики артеріальної гіпертензії використовується високотехнологічний метод автоматичного 24-годинного моніторування тиску.


Чому необхідно контролювати АТ декілька разів на добу? АТ — це дуже варіабельна величина. На рівень АТ постійно впливає багато зовнішніх факторів, пов’язаних з помилками вимірювання. Важливе значення також мають біологічні фактори, обумовлені добовими ритмами кожної особи окремо, її звички, спосіб життя, тощо.


Біологічні коливання АТ можуть бути випадковими чи систематичними. Випадкові коливання АТ (підвищення) відбуваються у відповідь на біль, тривогу, навіть, на процедуру вимірювання АТ медичним працівником («гіпертензія білого халата»). Систематичні коливання АТ пов’язані з добовими інтервалами (вдень вище, ніж вночі), порою року (взимку вище ніж влітку), станом відпочинку чи підвищеної фізичної активності.


Яке значення мають коливання АТ протягом доби? Коливання АТ протягом доби, тобто варіабельність, є негативним фактором, який сприяє ураженню органів-мішеней і розвитку ускладнень з боку серцево-судинної системи. Наприклад, більшість кардіальних та церебро-васкулярних подій відбувається у ранкові години, коли при збудженні спостерігається різке підвищення АТ, що співпадає зі збільшенням агрегації тромбоцитів, зниженням фібринолітичної активності, активацією симпатичною нервової системи.


Які переваги має метод автоматичного 24-моніторування АТ? Високотехнологічний метод амбулаторного автоматичного моніторування АТ дозволяє визначати його рівень у денні та нічні години в умовах звичайної життєдіяльності людини. Середні значення, отримані в такий спосіб, точніше характеризують рівень гіпертензії у хворого, оскільки нівелюється вплив на тиск таких стрес-факторів, як тривожне очікування лікаря, реакція на обстеження тощо. Результати добового моніторування АТ у більшій мірі корелюють зі ступенем ураження органів-мішеней у хворих з гіпертензією, ніж результати одноразових вимірів.

АМБУЛАТОРНЕ ДОБОВЕ МОНІТОРУВАННЯ АТ НЕОБХІДНО ПРОВОДИТИ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ

  • пограничної артеріальної гіпертензії
  • «гіпертензії білого халата»
  • гіпертензії, рефрактерної до лікування за даними традиційного вимірювання АТ
  • епізодів гіпотензії на фоні медикаментозної терапії
  • нічної гіпертензії


Запишіться на консультацію лікаря-кардіолога за номером:

(044) 521 30 03