Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Гістеректомія

Гістеректомія

Гістеректомія – видалення матки – один з найпоширеніших методів хірургічного втручання у жінок. Гістеректомія – це один з шляхів лікування. Це тотальна операція, тому лікар завжди запропонує альтернативні методи лікування, якщо це можливо. За більш складних умов, або коли інші методи лікування не дали бажаних результатів – гістеректомія є єдиним варіантом. Вибір чи робити операцію, залежить від обставин, що впливають на ваше життя. Вас повинні повністю інформувати, щодо усіх аспектів та альтернатив перед тим, як ви вирішите.

Матка – м’язовий орган, розташований у тазовій частині тіла. Відкрита частина матки – це шийка матки. Під час вагітності у матці виношується та дозріває плід. Вона бере активну участь у процесі пологів/народженні дитини. Коли жінка не вагітна, основною активністю матки є менструальний період.

Іноді виникають проблеми, які проявляються у больових відчуттях та важких менструальних циклах, виникненнях ракових пухлин. Кожній проблемі/хворобі – своє лікування.

УМОВИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА МАТКУ

Гістеректомія – це спосіб боротьби з деякими патологіями, що вражають матку (новоутворення або рак). Деякі призводять до дискомфортного відчуття, а деякі загрожують вашому життю. Лікування може проводитись за допомогою ліків або хірургічного втручання – гістеректомії. Вибір лікування залежить від стану вашого організму та вашого особистого ставлення (чи плануєте ви у майбутньому мати дитину/сила дискомфорту, яку ви відчуваєте…). Інші форми лікування, як правило, випробовують першими. Якщо це не дає результатів, призначають гістеректомію.

Вагомі причини для призначення гістеректомії:

ДіагнозВідсоток
Леіоміома матки (фіброз)33,5
Ендометріоз18,2
Пролапс16,2
Рак11,2
Ендометріальна гіперплазія6,0
Менструація/менопауза симптоми4,5
Дисплазія шийки матки1,4
Біль0,6
Інші8,5

ФІБРОЗ МАТКИ

Найпоширеніша хвороба серед жінок. Він може бути різної етіології та розмірів. Більшість маленькі та не турбують і не потребують лікування. Та якщо він починає рости, він викликає болісні відчуття. Він може перекрити кровообіг та інші органи, що стає причиною не регулярних та болісних менструальних циклів. Фіброз зазвичай зменшується, коли жінка вступає у вік менопаузи. Також його можливо зменшити за допомогою ліків. Але вплив зберігається лише під час прийому препаратів. Ліки, які допомагають зменшити фіброз, руйнують кістки в організмі жінки, яка занадто довго їх приймає. Тому такі ліки призначаються лише на декілька місяців. Ліки для зменшення фіброзу також призначають перед міомектомією. Під час міомектомії видаляють лише фіброзні тканини – матку залишають.

ПАТОЛОГІЧНІ МАТКОВІ КРОВОТЕЧІ

Нерегулярні менструаційні цикли, важкі маткові кровотечі можуть бути спричинені фіброзом, гормональними змінами, інфекціями та раком. Лікування залежить від причини кровотечі. Втрачаючи велику кількість крові, ви втрачаєте залізо. Гістеректомія – це можливість зупинити кровотечі, коли інші методи не допомагають.

РАК

Хвороби шийки матки дуже часто переростають у рак. Це може статись швидко, а може повільно, роками – залежить лише від людини та поширення хвороби. Передракові зміни шийки матки тестують за допомогою РАР тесту на ранніх стадіях хвороби та лікують вдало без гістеректомії. Рак шийки матки – це важка хвороба, яка проникає у глибокі тканини та розповсюджується на інші органи. У деяких випадках можливо контролювати хворобу за допомогою радіації та іншого лікування, та у деяких єдиним виходом є гістеректомія.

ПРОБЛЕМИ ОРГАНІВ ТАЗУ

Органи, що розташовані в тазовій частині (сечовий міхур, матка, яєчники, пряма кишка...), мають м’язи та зв’язки, а також товстий шар тканини. Зв’язки та м’язи можуть бути слабкими – це призводить до провисання та навіть «застрявання» органів у матці. Частіше це трапляється через зайву вагу, хронічний кашель або розтягнення. Це призводить до відчуття тиску у матці і проблем з контролюванням сечі.

Перш за все, необхідно:

  • кинути палити;
  • позбавитись зайвих кілограмів;
  • запобігати виникненню запорів, вживаючи багато рідини.

Ви можете зміцнити м’язи тазу, виконуючи вправи Кегеля. Лікар покаже як. Також можливо помістити спец. прилад у матку, який допоможе підтримувати органи. Іноді для того, щоб помістити органи на місце, необхідна операція. Якщо всі методи безсилі – призначають гістеректомію.

ЕНДОМЕТРІОЗ

Клітини, які складають матку, можуть наростати на яєчники, фаллопієві труби, та інші маткові структури. Така патологія має назву - ендометріоз. Частки ендометріозу можуть кровити у менструальний період або між ним. Кров формує кісти. Ендометріоз призводить до рубців, злипання, болі або безпліддя. Злипання тканин зв’язує уражені поверхні органів. Таке трапляється з жінками дітородного віку. Ендометріоз лікується гормонами. Якщо вони не допомагають, частини ураженої тканини видаляють лапараскопічним методом. Якщо й це не допомагає, призначають гістеректомію.

МАТКОВІ БОЛІ

Існує багато можливих причин маткових болей. Діагностування таких болей забирає багато часу та є проблемою. З одного боку, це може бути подразнення маткових органів, а з іншого, рубцювання або злипання – результат ендометріозу. Проблема маткової болі може маскуватися і в іншій частині тіла (біль у спині або кишках). Лікування залежить від причини. Дуже багато ліків дійсно добре справляються. Як варіант можливо розглянути лапароскопію. У деяких випадках допомагають навіть зігрівання та вправи. Проводити гістеректомію можливо лише у випадку, коли нічого іншого не допомагає та не полегшує біль!

ПРО ГІСТЕРЕКТОМІЮ

  • часткова (видаляють верхню частину та залишають шийку матки);
  • повна або тотальна (видаляють матку та шийку матки);
  • радикальна (видаляють матку, лімфовузли та прилеглі тканини).

Одночасно можливе видалення яєчників та фаллопієвих труб – сальпінго-офоректомія. Матку видаляють через розріз у нижній частині живота або через піхву. Процес видалення залежить від причин, які призвели до операції. Під час гістеректомії деякі лікарі використовують лапароскоп, що допомагає їм бачити внутрішню частину.

Обов’язково перед операцією вам необхідно пройти ряд тестів (аналіз крові, сечі) та декілька процедур клізми. Призначаються антибіотики для запобігання інфекції. Встановлюють голку у руку або верхню частину долоні, потім її з’єднують з крапельницею. Перед початком введення анестезії до тіла під’єднують монітори. Анестезія може бути загальна (ви без тями та нічого не відчуваєте) або місцева (ви не відчуваєте нижню частину тіла).

РИЗИКИ

Під час будь-якої хірургічної операції можливе виникнення ускладнень. Можливий тромбофлебіт, важкі інфекції, кровотеча після операції, кишкова непрохідність, пошкодження сечовивідної системи, проблеми, пов’язані з анестезією, та інколи смерть. Саме тому ваш лікар повинен ґрунтовно, зважуючи усі за та проти, приймати рішення стосовно гістеректомії.

ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ

Час стаціонарного прибування у лікарні залежить від типу операції. Звичайно ви повинні очікувати відчуття болю у перші дні після операції. До нормального, активного життя, у тому числі статевого, ви повернетесь за 6 тижнів.

Повертаючись до нормального життя( керування автомобілем, спорт) поступово збільшуйте навантаження. Лікар разом з вами обов’язково розробить план вашого повернення до нормального життя. Усе буде добре, якщо ви не відчуваєте болю, збільшуючи активність. Якщо біль присутній, порадьтесь з лікарем.

Операція впливає на пацієнта не тільки фізично, але й емоційно. Фізичний біль проходить, а емоційний залишається на довго. Тому зверніть увагу саме на емоційний бік цієї проблеми перед операцією.

ФІЗИЧНО

Після гістеректомії припиняється менструальний цикл. Жінка не може завагітніти. Та якщо яєчники залишились, вони все ж таки виробляють гормони. У такому випадку жінка не має симптомів менопаузи – припливів. Коли були видалені яєчники також – це призводить до менопаузи, яка триває миттєво, а не декілька років. Такі стани лікуються за допомогою гормону естрогену.

ЕМОЦІЙНО

Багато жінок емоційно легко ставляться до такої операції як гістеректомія. Усе залежить від того, як жінка емоційно підготувалась, які причини призвели до операції та чи виліковна хвороба. Та основною проблемою, особливо для молодих жінок, стає те, що вони ніколи не зможуть мати дітей. Це призводить до особливо пригніченого стану. Такі проблеми необхідно обговорювати з лікарем.

ГІСТЕРЕКТОМІЯ ТА СЕКС

Звичайно після видалення матки жінки відчувають зміни під час статевого акту - відсутність оргазму. Деякі жінки відчувають зростання статевого потягу. Частково це тому, що жінкам не потрібно хвилюватись щодо вагітності та контрацепції. Якщо яєчники не були видалені, зовнішні статеві органи та піхва не уражені. У такому випадку жінка веде звичайне статеве життя. У випадку, коли були видалені яєчники разом з маткою, можлива сухість у піхві, що призводить до неприємних відчуттів під час статевого акту. Якщо гістеректомія призвела до скорочення розмірів піхви, це може призводити до больових відчуттів під час статевого акту. Необхідно підібрати ті положення, під час яких ви себе зручно почуваєте.

Гістеректомія – це лише один з методів лікування. Перед тим, як ви наважитесь на цю операцію, ще раз поміркуйте:

  • про ваш стан;
  • про можливості лікування;
  • як це може на вас вплинути.

Деякі стани можливо вилікувати, не роблячи цю процедуру. Для декого це найкращий вибір. Обсудіть усі аспекти з вашим лікарем.

Запишіться на прийом до лікаря-гінеколога вже зараз за номерами:

(044) 521 30 03