Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Невралгія трійчастого нерва

Невралгія трійчастого нерва

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ ТА ДІАГНОСТИКИ НЕВРАЛГІЇ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Досвідчені лікарі-неврологи, які постійно підвищують свою кваліфікацію.
  • Сучасний апарат МРТ для виявлення пухлин головного мозку, осередків розсіяного склерозу, патології судин головного мозку.

Невралгія трійчастого нерва проявляється інтенсивними, пекучими болями в обличчі, які порівнюють з ударом електричним струмом. По даним ВОЗ, невралгія трійчастого нерва зустрічається у 2-4 людей на 100 000. Захворювання частіше буває у жінок, ніж у чоловіків, і зазвичай розвивається у людей старше 50 років.

ПРИЧИНИ НЕВРАЛГІЇ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА

Трійчастий нерв, найкрупніший чутливий черепний нерв, посилає сигнали в головний мозок від обличчя про біль, тиск, доторк і температуру. Він має три основні гілки, які охоплюють нижню щелепу, щоки, лоб. Найбільш розповсюджена причина невралгії трійчастого нерва – здавлювання його корінця розширеною, звивистою судиною на основі черепа.

Стиснення нерва судиною приводить до руйнування мієлінової оболонки нервових волокон і, відповідно, до хаотичної та гіперактивної передачі імпульсів. Найменша стимуляція викликає сильний біль.

Невралгія трійчастого нерва також може бути пов’язана з пухлиною в головному мозку, яка стискає нерв, або утворенням в ньому бляшок при розсіяному склерозі.

СИМПТОМИ НЕВРАЛГІЇ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА

Невралгія трійчастого нерва проявляється сильним болем в обличчі, який триває декілька секунд або хвилин. Це один з найбільш болісних станів, відомих медичній науці. Часто супроводжується спазмом м’язів обличчя – больовим тиком.

Біль може виникати спонтанно або під впливом тригерів. Це можуть бути доторки, гоління, чищення зубів, накладання макіяжу, ковтання, жування і т.п. Напад болю може викликати навіть легкий подих вітру.

Зазвичай біль виникає з одного боку обличчя. Одночасний двосторонній біль – рідкісне явище. Але у деяких пацієнтів біль може виникати на різних сторонах обличчя поперемінно, а різний час.

Біль охоплює щелепи, щоки, зуби, ясна, губи, рідше – очі або лоб. Його локалізація залежить від того, яка гілка трійчастого нерва уражена захворюванням.

«Удари» трійчастої невралгії можуть слідувати один за одним з невеликими перервами. Вони можуть з’являтися і відступати протягом дня, не залишаючи людину в спокої тижнями і місяцями. Біль настільки сильний, що пацієнт повністю випадає з життя.

Також зустрічається більш м’яка форма невралгії трійчастого нерва, яка проявляється слабким, але тривалим (до 3 днів) болем в обличчі. Пацієнти описують її як пекучу, стискаючу, розпираючу або як відчуття «мурашок» на шкірі.

Біль може зникнути на декілька місяців або років (цей період називається ремісією). З часом періоди ремісії схильні скорочуватися.

ДІАГНОСТИКА НЕВРАЛГІЇ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА

Діагностика невралгії трійчастого нерва може бути складною, оскільки не існує аналізу або тесту, який би точно вказував на це захворювання. Лікар покладається, перш за все, на характерні симптоми і огляд пацієнта. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) використовується для того, щоб дізнатися, чи пов’язана невралгія трійчастого нерва з пухлиною, розсіяним склерозом або нейроваскулярним конфліктом.

ЛІКУВАННЯ НЕВРАЛГІЇ ТРІЙЧАСТОГО НЕРВА

Для консервативного лікування невралгії трійчастого нерва використовуються антисудомні препарати, частіше всього – карбамазепін, габапентин, прегабалін, які зазвичай призначаються при епілепсії. Препарати полегшують стан пацієнтів, які страждають на невралгію трійчастого нерва, оскільки уповільнюють електричні імпульси і знижують здатність нервових волокон передавати сигнали болю. Також призначають міорелаксанти – ліки, які розслаблюють м’язи.

Якщо медикаменти не приносять полегшення або викликають сильні побічні ефекти, може бути рекомендовано нейрохірургічне лікування. Операції можна умовно розділити на дві категорії: усунення компресії трійчастого нерва і його руйнування. Який би хірургічний метод не використовувався – є ризик, що біль повернеться через місяці або роки.

Операція, яка звільняє трійчастий нерв від стискання, називається мікроваскулярною декомпресією. Хірург робить невеликий розріз за вухом, через який отримує доступ до точки перетину нерва і судини. Він відсуває судину від нерва і поміщає між ними спеціальну тефлонову прокладку. Якщо нерв стикає вена, вона видаляється. Мікроваскулярна декомпресія забезпечує найбільш тривалий ефект серед всіх хірургічних методів лікування.

Операції по руйнуванню трійчастого нерва позбавляють від болю, оскільки переривають передачу сигналу в мозок. Але при цьому вони можуть привести до оніміння частини обличчя, а на його фоні – виникнення болю.

Хірурги використовують різні методи для руйнування трійчастого нерву. Серед них – ін’єкція гліцеролу, радіочастотна деструкція під контролем КТ або МРТ.

Також застосовують лікування за допомогою гамма- та кібер-ножа, при якому пацієнт не піддається прямому хірургічному втручанню. Ділянка нерва руйнується під впливом направленого опромінення. Радіохірургічне лікування не потребує знеболення і проводиться в амбулаторних умовах.

Позбавтесь жахливого болю! Звернувшись в Універсальну клініку «Оберіг», ви пройдете правильну діагностику і отримаєте ефективне лікування. Чим раніше розпочата боротьба з невралгією трійчастого нерва, тим більше шансів перемогти хворобу. Запишіться на прийом до лікаря-невролога за номером:

(044) 521 30 03