Остеопороз (рекомендації для пацієнтів)
«Остео» означає «кістка». Остеопороз (ОП) — означає «пориста кістка». ОП — це системне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням маси кісток та зміною їхньої мікроархітектури, що призводить до підвищеної крихкості кісток, і, як наслідок, до підвищеного ризику переломів; змінами в нервовій системі та внутрішніх органах. При остеопорозі навіть невеликий поштовх може стати причиною перелому.

Фактори ризику остеопорозу
- Генетичні:
- Етнічна приналежність (біла та азіатська раси)
- Рання менопауза
- Похилий вік
- Жіноча стать
- Низька маса тіла
- Низький пік кісткової маси
- Гормональні:
- Жіноча стать
- Пізні менструації
- Безплідність
- Захворювання ендокринної с-ми (гіпогонадизм, тиреотоксикоз, невротична анорексія, цукровий діабет І типу, хвороба Іценка-Кушинга, гіперпаратиреоз, гіперпролактинемія, гіпотиреоз, раннє видалення яєчників)
- Спосіб життя та особливості харчування:
- Куріння
- Зловживання алкоголем
- Зловживання кофеїном
- Малорухливий спосіб життя
- Непереносимість молочних продуктів
- Низьке вживання кальцію
- Надмірне вживання м’яса
- Дефіцит вітаміну Д в їжі
- Супутні захворювання (хронічні обструктивні захворювання легень, ревматоїдний артрит та інші ревматичні хвороби, трансплантація органів, хронічна ниркова недостатність, анемія, рак крові, хронічний гепатит та ін.).
- Довготривале вживання деяких медикаментів (глюкокортикоїдів, тироксину, антиконвульсантів, петлевих діуретиків та інших).
Причини розвитку
У кістках протягом життя відбуваються постійні зміни. З моменту народження людини кісткова тканина розвивається і зміцнюється. Скелетна маса у жінок і чоловіків досягає максимуму у віці 20–30 років, після чого певний час залишається майже незмінною. Тому дуже важливо, щоб в період, коли йде розвиток кісткової тканини, якомога міцнішими «наростити» кістки. Приблизно у віці 35–40 років починається процес поступової втрати кісткової маси, проте він відбувається дуже повільно. З віком цей процес набуває все більшої інтенсивності. Особливо це стосується жінок і пов’язано з настанням менопаузи. Саме тому жінки більш схильні до розвитку ОП і мають більший ризик переломів (в постменопаузальному періоді він сягає 30–40%, тобто кожна третя жінка знаходиться в групі ризику). Жінки страждають від переломів, пов’язаних з остеопорозом в 4 рази більше, ніж чоловіки. З віком ця різниця зменшується, і у віці 65–70 років інтенсивність зменшення кісткової маси у чоловіків дещо більша, ніж у жінок. Незалежно від віку до розвитку остеопорозу можуть призводити такі захворювання, як цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, надниркових, паращитовидних залоз, захворювання шлунково-кишкового тракту, ревматичні хвороби, захворювання крові та багато інших. Як фізіологічні процеси, пов’язані зі старінням, так і патологічні стани, пов’язані з різними захворюваннями, призводять до гормональних порушень, порушень всмоктування та виведення кальцію і, як результат, кальцій з кісток «вимивається» швидше, ніж поновлюється кістка, розвивається остеопороз.
Клінічна картина
Остеопороз складно виявити на початковій стадії захворювання. Більшість людей не підозрюють про те, що вони хворі. Хвороба повільно і мовчки «краде» кістку, часто протікає без будь-яких симптомів аж до першого перелому. Людину може турбувати біль у поперековій ділянці, в кульшових суглобах. Зазвичай турбує відчуття дискомфорту між лопатками, загальна м’язова слабкість та порушення ходи. При деяких варіантах перебігу захворювання першими проявами може бути біль у гомілкових суглобах та дрібні суглоби верхніх і нижніх кінцівок.
У подальшому приєднується біль в кістках тазу, ребрах, який підсилюється при фізичному навантаженні. Згодом біль стає постійним, не зникає в стані спокою і пацієнти вимушені постійно приймати знеболюючі. Протікання захворювання повільне, але прогресуюче. По мірі прогресування захворювання знижується мінеральна щільність кістки, що спричиняє зниження її міцності. В результаті цього можуть виникати патологічні переломи, вторинні деформації, які нерідко призводять до інвалідності.
Діагностика
Ви можете самостійно оцінити наявність у Вас факторів ризику ОП чи при його наявності — ризику переломів. Для цього дайте відповідь на питання: