• Головна
  • Новини
  • Тромболизис - неотложное лечение острого ишемического инсульта

Тромболизис - неотложное лечение острого ишемического инсульта

5 січня 2015 р.

Інсульт – хвороба, що виникає раптово, часто на фоні гарного самопочуття пацієнта, яке раптово починає стрімко погіршуватися (ознаки інсульту). Інсульт часто має тяжкі наслідки для людини, значно погіршує якість її життя та потребує спеціалізованого лікування та тривалої і складної нейрореабілітації після перенесеного інсульту. Найчастіше трапляється ішемічний інсульт в наслідок швидкої закупорки тромбом або емболом судини, яка живить певну ділянку головного мозку, що веде до некрозу тканин мозку з тяжкими наслідками.

Керівник Інсультного центру – к. мед. наук, доцент, лікар-невролог, Ю.В. Фломін
Керівник Інсультного центру – к. мед. наук, доцент, лікар-невролог, Ю.В. Фломін

Уникнути тяжких наслідків ішемічного інсульту часто можна, застосувавши адекватну невідкладну терапію - тромболізис або тромбекстракцію. За своїм змістом тромболізис – це внутрішньовенна ін’єкція ліків, які мають властивість швидко розчиняти тромб, що перекриває доступ крові (кисню) до ділянки головного мозку. Таким чином, застосовується тромболізис лише при ішемічному інсульті (це більше 75 % усіх інсультів). Важливо, що тромболізис при інсульті можна виконати лише безпосередньо після початку хвороби в межах так званого терапевтичного вікна (в перші 3 - 4,5 години розвитку хвороби), коли мозок ще не зазнав незворотних змін внаслідок закупорки судини. Для виконання тромболізису критично важливим є наявність МСКТ або МРТ візуалізації мозку перед процедурою.

Якщо пацієнтові вчасно і за протоколом провели тромболітичну терапію, її ефект зазвичай, дивовижний – протягом кількох годин (максимум добу) у людини можуть зникнути всі прояви інсульту. Їх не помічають ні оточуючі, ні рентгенологи під час наступних МСКТ чи МРТ досліджень головного мозку. Така дія ліків наче повертає час назад, до моменту виникнення хвороби. Проте дивовижна дія тромболізису при ішемічному інсульті спонукає лікаря і пацієнта до пошуку причини виникнення інсульту та подальшого лікування, яке буде запобігати повторному інсульту.

В Інсультному центрі клініки «Оберіг» ми вже звикли до подібного дива, оскільки маємо досвід та всі умови для виконання процедури тромболізису при інсульті. Чергове медичне диво сталося напередодні Нового року, коли 56 річна пацієнтка була госпіталізована швидкою допомогою до Інсультного центру в перші години після початку розвитку ішемічного інсульту.

Ще о 9 ранку пацієнтка почувала себе абсолютно нормально, коли після ранкового душу її чоловік помітив порушення мовлення дружини (вона не могла висловити думку) та слабкість у правій руці (не могла взяти стакан з водою). Треба віддати належне діям чоловіка, який терміново викликав швидку та наполіг на госпіталізації в спеціалізований Інсультний центр. В клініці «Оберіг» черговий лікар-невролог підтвердив наявність гострих вогнищевих неврологічних порушень: сенсо-моторна афазія (порушення мовлення), правосторонній геміпарез (слабкість м’язів правої руки та правої ноги) та гемігіпестензія (зниження чутливості правої половини тіла). Оскільки, пацієнтка опинилася в Інсультному центрі в перші 3 години від початку хвороби, її кандидатуру було оцінено за протоколом для проведення тромболітичної терапії. Екстрено проведена МРТ-діагностика підтвердила діагноз ішемічний інсульт. Враховуючи мовленнєві порушення пацієнтки, рішення щодо проведення невідкладного тромболізису приймав її чоловік. Процедура пройшла без ускладнень, та через 45-50 хвилин після введення першої дози препарату всі неврологічні порушення зникли. Стан пацієнтки після тромболізису залишався стабільним, жодних симптомів порушення мозкових функцій не було.

Пацієнтці була запропонована профілактична терапія (вторинна профілактика інсульту), з метою уникнення повторного інсульту та вже на наступну добу її виписали додому зустрічати Новий рік в родинному колі.

Слід пам'ятати: під час розвитку інсульту кожна витрачена хвилина може коштувати занадто дорого, адже щосекунди мозок втрачає тисячі життєвоважливих клітин (нейронів). Не можна зволікати: якщо у Вас чи у Вашого родича стався інсульт, необхідно негайно викликати швидку допомогу та наполягати на терміновій госпіталізації в спеціалізований Інсультний центр, де створені всі належні умови для невідкладного проведення тромболітичної терапії.

Не зволікайте, адже час = мозок!

Направлення:
Інсульт, Діагностика інсульту, Реабілітація після інсульту
Відділення:
Інсультний центр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»