Операції в дитячій та підлітковій гінекології

Операції в дитячій та підлітковій гінекології

Дитячий лікар-гінеколог
Лікар-гінеколог
Кандидат медичних наук
27 років медичного стажу

Дитяча та підліткова гінекологія або що потрібно знати батькам дівчинки

Коли мова йде про лікування юних пацієнток, потрібно проявити максимальне терпіння і розуміння, адже від досвіду першого спілкування і встановлення довірчих відносин між лікарем-дитячим гінекологом і пацієнткою залежить успіх усього лікування.

Не менш важливу роль відіграє і уважність батьків до змін в організмі дочки.

Так, при виникненні болю в животі у маленьких дівчаток і дівчат-підлітків (абдомінальний больовий синдром) важлива своєчасна консультація дитячого гінеколога.

Болі в животі можуть свідчити про наявність кісти в малому тазу. Якщо діагноз підтверджується, піднімається питання про необхідність ургентного (невідкладного) оперативного втручання.

При цьому не всі кісти при помірно вираженому больовому синдромі підлягають ургентному оперативному лікуванню. Так, поширені фолікулярні кісти, кісти жовтого тіла, які часто зазнають зворотного розвитку при призначенні гормональної терапії.

У випадку, якщо оперативного втручання не можна уникнути, лікарі-гінекологи клініки «Оберіг» проводять весь спектр сучасних оперативних втручань при пухлиноподібних утвореннях придатків матки (кісти) у дітей та підлітків жіночої статі, використовуючи метод лапароскопічної хірургії. Зокрема, фахівці клініки оперують:

  • Дермоїдні кісти
  • Параоваріальні кісти
  • Справжні кісти (частіше серозна цистаденома) підлягають оперативному лікуванню в плановому порядку.

Лапароскопія - "золотий" стандарт сучасного оперативного лікування.

Цей метод має ряд переваг перед традиційними відкритими операціями (лапаротомія) і дозволяє значно скоротити післяопераційний період, є менш травматичним і має прекрасний косметичний ефект, практично не залишаючи шрамів на животі, що особливо важливо для дівчаток.

Останнім часом при проведенні УЗД вагітним жінкам частими знахідками є кісти яєчника у плода жіночої статі. При цьому прості рідинні утворення в більшості випадків зазнають зворотного розвитку протягом 1-2 місяців після народження дитини, однак вимагають подальшого спостереження у дитячого гінеколога.

Певні кісти з характерними ультразвуковими ознаками, як-то перегородки, ехопозитивний осад та ін., можуть свідчити про випадок внутрішньоутробного перекрута яєчника з подальшим крововиливом у порожнину кісти, некрозом тканини і навіть самоампутацією придатків з кістою, що перекрутилися. Такі утворення також підлягають видаленню лапароскопічним шляхом. Але повернемося до більш дорослих пацієнток. З початком менструальної функції в пубертатному періоді, у дівчаток можуть проявляються аномалії розвитку статевих органів з порушенням відтоку менструальної крові зокрема - порушення менструального циклу (виражена дисменорея).

Такі аномалії зустрічаються досить рідко і вирішуються хірургічним шляхом.

Залежно від виду аномалії та рівня зарощування (атрезії) проводяться відповідні корекції: вагінальним або абдомінальним доступом.

Існує також певна група захворювань, пов'язана з порушенням статевого диференціювання: дисгенезии гонад з каріотипом 46ХY, мозаїчним каріотипом з наявністю Y хромосоми, синдром тестикулярної фемінізації, АГС з вірилізацією зовнішніх статевих органів і т.п. У випадках дисгенезій у фенотипічних дівчаток, дівчаток з аномально розвинутими статевими органами відзначається різке відставання статевого розвитку. У разі наявності Y хромосоми показана операція: гонадектомія, яка проводиться шляхом лапароскопії (у таких дівчаток високий ризик малігнізації - перетворення гонад на злоякісні), з подальшим призначенням замісної гормональної терапії довічно. У разі вірилізації зовнішніх статевих органів при АГС або дисгенезії гонад, виконується пластика зовнішніх статевих органів. Також може бути проведена операція пластики клітора зі збереженням чутливих тканин головки клітора на судинному пучку.

У практиці клініки «Оберіг» рішення про хірургічні втручання при порушеннях статевого диференціювання приймається силами консиліуму, до якого входять: дитячий гінеколог, дитячий уролог, дитячий ендокринолог, генетик, психолог і педіатр.

Фахівці клініки «Оберіг» проходять регулярні стажування для вдосконалення своїх навичок і освоєння нових підходів в оперативній дитячої гінекології.

Якщо у вас виникли сумніви щодо здоров'я дочки, запишіться на прийом до дитячого гінеколога клініки Бачинської Інни Валеріївні, зателефонувавши за номером (044) 521-03-03.

Питання та відповіді

Відгуки про фахівця