Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Альгодисменорея

Альгодисменорея

Майже половина жінок, які мають менструальний цикл, відчувають біль протягом 1-2 днів під час менструації. Зазвичай біль терпимий, проте іноді він настільки сильний, що жінка не в змозі вести звичний спосіб життя. Саме важкий біль під час менструального циклу має назву – дисменорея. Це основна причина, через яку жінки пропускають роботу та навчання, стають непрацездатними під час менструації. 


Менструальний цикл – це період від початку однієї менструації до початку іншої. В середньому менструальний цикл триває 28 днів. Під час менструального циклу естроген та прогестерон – два гормони, які виробляють яєчники – призводять до змін в ендометрії (внутрішня оболонка матки). Приблизно на 14 день циклу з одного із яєчників виходить яйцеклітина. Цей процес має назву овуляція. Яйцеклітина рухається по фаллопієвій трубі до матки, де вона може бути запліднена сперматозоїдом. Якщо яйцеклітина не запліднена – вагітність не настає. Рівень гормонів знижується. Це є сигналом для початку наступної менструації. 

ПРИЧИНИ МЕНСТРУАЛЬНОГО БОЛЮ

Матка – це м’яз, і як будь-який м’яз він може скорочуватись та розслаблятись. Це має місце під час менструального циклу. Якщо ви відчуваєте біль, матка скорочується сильніше. Ці скорочення спричинені дисбалансом простагландинів – речовин, які накопичуються в ендометрії. Перед та під час менструації може накопичуватись та звільнятись надмірна кількість цих біологічно активних речовин. При цьому простагландини мають специфічну властивість викликати скорочення маткового м’яза. Іноді, коли матка скорочується надмірно, з’являється біль. На початку менструації рівень простагландинів знижується. Ось чому біль стихає протягом наступних кількох днів.

ІСНУЄ ДВА ТИПИ ДИСМЕНОРЕЇ

  • Первинна дисменорея

Це біль, який виник з появою першої менструації в дитинстві. Найчастіше цей стан пов'язаний з наявністю неправильного положення матки, інфантилізму, запальних процесів органів малого тазу жінки, або в результаті індивідуальних особливостей становлення менструального циклу в підлітковому періоді. Зазвичай, органічної патології жіночих статевих органів немає. Нерідко, больовий синдром супроводжується відчуттям здуття живота, нудотою, блюванням, головним болем, підвищенням температури тіла.


З віком болісні відчуття та симптоми, які супроводжують менструацію, можуть зменшуватись. Біль може зменшитись після народження дитини. Але все залежить від індивідуальних особливостей організму жінки – іноді симптоми залишаються. Важкість болю може змінюватись залежно від менструального циклу.

  • Вторинна дисменорея

Це менструальний біль, причиною якого стають захворювання жіночих статевих органів. Біль вторинної дисменореї починається раніше та триває довше за саму менструацію. Він може ставати сильнішим під час менструального циклу та не проходити з його закінченням. 

ДЕЯКІ НАЙПОШИРЕНІШІ ПРИЧИНИ ТАКОГО БОЛЮ

  • Ендометріоз 
  • Фіброміома матки
  • Запальні захворювання матки та її придатків
  • Доброякісні захворювання придатків матки
  • Атрезія, звуження цервікального каналу 
  • Варікоз вен малого тазу тощо.


Найчастіше причиною вторинної дісменореї є ендометріоз. 

ДІАГНОСТИКА ДИСМЕНОРЕЇ

Дисменорею діагностують при обстеженні лікарем акушером–гінекологом. Лікар проводить аналіз скарг в залежності від терміну їх появи, зміни, залежно від дня менструального циклу. Далі лікар повинен провести гінекологічний огляд, УЗ діагностику органів малого тазу. У деяких випадках для визначення причини дісменореї, яка призводить до втрати працездатності, використовуються малоінвазивні ендоскопічні втручання: лапароскопія, гістероскопія. Під час лапароскопії візуально проводиться оцінка стану внутрішніх жіночих статевих органів. В більшості випадків лікарю одразу вдається знайти причину дисменореї. Але в деяких випадках причина не відома. Базуючись на результатах дослідження, лікар вирішить, яке лікування найкраще підходить вам. 

МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ

В комплексі лікування призначаються гормональні контрацептиви та нестероїдні протизапальні препарати. Оральні контрацептиви виключають овуляцію і відповідно переривають патогенетичний механізм накопичення та патологічної дії простагландинів на м‘яз матки. Паралельно з використанням гормональних контрацептивів можна приймати нестероїдні протизапальні препарати. Нестероїдні протизапальні пігулки блокують формування простагландинів, що провокує менструальний біль. Ці пігулки також допомагають полегшити нудоту та діарею. Якщо вони не полегшують біль – зверніться до лікаря. Пігулки необхідно прийняти одразу, як тільки відчули слабкий біль, та приймати протягом 1-2 днів. Не приймайте більше за необхідну дозу та не мішайте з алкоголем. Протипоказання для прийому пігулок – кровотеча, пошкодження печінки, порушення роботи шлунку, виразка. 

ЯК ПОЛЕГШИТИ БІЛЬ

Крім медикаментозного лікування, яке запропонує лікар, існують речі, які можна виконувати самостійно для полегшення менструального болю.

  • Фізичні вправи (аеробіка, плавання…), жінки, які регулярно займаються спортом, менше страждають на менструальний біль.
  • Тепло (теплий душ або сухий компрес допоможуть зняти спазми)
  • Сон (достатня кількість годин сну допоможе справитись не тільки з болем, але і з дискомфортом)
  • Секс (оргазм полегшує біль у деяких жінок)
  • Розслаблюючі вправи (медитація, йога)


Біль під час менструального періоду – це звичайна річ для жінок. У більшості жінок біль не важкий та не потребує прийому знеболюючих препаратів. Іноді біль сильний та потребує більш складного лікування.


Якщо Ви відчуваєте сильний менструальний біль протягом більш ніж 2-3 днів – зверніться до лікаря-гінеколога та отримайте поради з приводу можливого лікування. 


НЕ варто терпіти біль! Запишіться на прийом до гінеколога Універсальної клініки «Оберіг» вже зараз за номером телефону:

(044) 521 30 03