• Головна
  • Новини
  • «Гепатити 2015. Алгоритми діагностики та лікування» – XVIІ Гастростудії в Універсальній клініці «Оберіг»

«Гепатити 2015. Алгоритми діагностики та лікування» – XVIІ Гастростудії в Універсальній клініці «Оберіг»

8 грудня 2015 р.

2 грудня 2015 р. в конференц-залі Універсальної клініки «Оберіг» відбулися XVIІ Гастростудії для гастроентерологів, терапевтів, лікарів загальної практики та ендоскопістів. Цього разу Гастростудії були присвячені алгоритмам лікування та діагностики гепатитів. Тематика заходу була обрана невипадково.

По завершенню попередніх XVI Гастростудій було проведено анкетування, щоб визначити, які клінічні проблеми найбільше цікавлять учасників. Відповідно до результатів опитування, 36% слухачів висловили побажання дізнатися більше про хвороби печінки.

Мета наших Гастростудій – бути корисними для колег-професіоналів і давати відповідь на актуальні запити. Саме тому на XVIІ Гастростудіях були представили доповіді, присвячені аспектам діагностики та лікування гепатитів.

Нові методи лікування гепатиту С висвітлив Шипулін Вадим Петрович, д.мед.н., професор кафедри внутрішньої медицини №2 НМУ ім. О.О. Богомольця, Заслужений лікар України, Член Європейської асоціації по вивченню захворювань печінки.

В усьому світі 185 млн. чоловік інфіковані вірусом гепатиту С. Парадигма лікування захворювання суттєво змінюється. Професор Шипулін познайомив слухачів з використанням нових схем лікування і безінтерферонових препаратів прямої противірусної дії.

Перевагами безінтерферонової схеми є пероральне застосування, невелика кількість таблеток, короткий курс (до 8-24 тижнів), а також висока ефективність досягнення стійкої вірусологічної відповіді (в деяких випадках – до 95-100%).

Виступ Соловйової Г. А., д.мед.н., керівника Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг»
Виступ Соловйової Г. А., д.мед.н., керівника Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг»

Доповідач розглянув питання, чи лікувати пацієнтів зараз, використовуючи наявні схеми, чи чекати настання ери безінтерферонової терапії. На це впливає ряд факторів, включаючи вираженість фіброзу.

Крім того, є пацієнти, яким протипоказана ІФН-терапія. Це пацієнти з непереносимістю ІФН-терапії, автоімунними захворюваннями, гіперчутливістю до ПЕГ-ІНФ, неконтрольованою депресією, незадовільними показниками крові, некомпенсованими захворюваннями серцево-судинної системи і печінки.

Топольницький Валентин Станіславович, д.мед.н., професор кафедри фтизіатрії та інфекційних хвороб Київського медичного інституту УАНМ виступив з доповіддю «Проблемні питання діагностики, лікування та визначення поняття «виліковування» при хронічній HBV-інфекції». Професор Топольницький недарма взяв слово «виліковування» в лапки, підкреслюючи складність та неоднозначність цього поняття.

Гепатит В – одне з найпоширеніших інфекційних захворювань в світі. Близько 2 млрд. населення інфіковані вірусом. Щорічно 520 тис. людей гинуть від гепатиту В та його наслідків – цирозу та гепатокарциноми.

Гепатит В – важлива проблема для медичних працівників, які мають підвищений ризик зараження. В країнах західної Європи щорічно інфікуються 18200 працівників медичних закладів (це 50 осіб в день). Тому професор Топольницький закликає колег обов’язково вакцинуватись.

В доповіді були розглянуті сучасні підходи до лікування гепатиту В. Найбільшими досягненнями в лікуванні захворювання є затримка розвитку цирозу, зниження ризику гепатокарциноми, покращення виживання, зниження в потребі трансплантації печінки. Але виліковування є досить рідкісним, і лише в деяких випадках можливе припинення лікування.

Соловйова Галина Анатоліївна, д.мед.н., керівник Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг», в своєму виступі приділила увагу неалкогольній жировій хворобі печінки. Можна сказати, що це «захворювання цивілізації»: НАЖДП великою мірою обумовлена малорухомим способом життя, гіперкалорійною дієтою.

Згідно з сучасними уявленнями, неалкогольна жирова хвороба печінки вважається незалежним фактором ризику розвитку та прогресування серцево-судинних захворювань. На сьогоднішній день вона розглядається як важливий компонент метаболічного синдрому, до якого також входять патологічне ожиріння, цукровий діабет II типу і порушення толерантності до глюкози, гіперліпідемія.

Акумуляція жиру в печінці призводить спочатку до стеатозу, а потім – стеатогепатиту. При цьому у 50-100% з пацієнтів клінічні симптоми відсутні. В основі лікування захворювання лежить схуднення та фізична активність. Втрата 3-5% ваги необхідна для зменшення стеатозу, а більша втрата ваги (до 10%) для покращення некрозапалення.

Рєпіна Наталія Володимирівна, лікар ультразвукової діагностики Універсальної клініки «Оберіг», виступила з доповіддю «УЗД в діагностиці дифузних захворювань печінки». Успішне лікування пацієнтів з хронічними дифузними захворюванням печінки залежить від коректного визначення стадії фіброзу.

«Золотим стандартом» оцінки і стадіювання фіброзу вважається біопсія, але вона має свої обмеження і недоліки. Для спостереження за перебігом захворюванням обстеження має бути неінвазивним з можливістю багаторазового повторення. Цим критеріям відповідає ультразвукова допплерографія судин печінки і селезінки з розрахунком індексів фіброзу і портальної гіпертензії, а також УЗ і МР-еластографія печінки.

«Фіброскан» став важливим проривом в неінвазивній діагностиці і стадіюванні фіброзу, однак, його використання є сліпим методом. Еластографія зсувної хвилі, інтегрована в УЗ сканери, (SWE) покращує можливості дослідження.

Гастростудії завершились виступом Власюк Світлани Борисівни, к.мед.н., лікаря-гастроентеролога Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг», та Динник Наталії Вікторівни, лікаря-гастроентеролога Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг». Вони представили дайджест по матеріалам останніх міжнародних конференцій, в тому числі, UEG Week, яка відбулася 24-28 жовтня 2015 р. в Барселоні.

Направлення:
Гастроентерологія, Гепатологія
Відділення:
Гастроцентр
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»