Всесвітній День здоров’я
5 квітня 2024
5 квітня 2024
Цієї неділі, 7 квітня, відзначається Всесвітній День здоров’я, і гасло цьогорічного заходу - “Моє здоров’я - моє право”. Питаннями збереження та покращення рівня громадського здоров’я опікуються не лише лікарі та управлінці в системі охорони здоров’я, але й науковці, освітяни, економісти та посадовці вищих державних органів. Адже людське життя та здоров’я - без перебільшення, головний національний капітал будь-якої держави.
Багато лікарів нашої клініки взяли участь у сьогоднішній науково-практичній конференції з міжнародною участю, присвяченій Всесвітньому Дню здоров’я. Що хочеться відмітити, що погляди світової спільноти фахівців на принципи збереження здоров’я змінюються відповідно до світових соціальних трендів щодо рівності, інклюзії, захисту від дискримінації, зберігаючи при цьому вірність сталим принципам гуманізму та верховенства права на захист життя та здоров’я кожної людини.
З відносно нових концепцій в сфері управління громадським здоров’ям - це фокус на модифікацію способу життя людей, просвіту, підвищення рівня санітарно-гігієнічних знань, підвищення обізнаності людей про способи збереження здоров’я, ефективну профілактику захворювань та формування свідомого і відповідального ставлення населення до свого здоров’я.
У доповідях спікерів чітко прослідковується світовий тренд по розділенню відповідальності за індивідуальне здоров’я між усіма інституаціями та, власне, самою людиною. Зростання економічних витрат, пов’язаних зі здоров’ям громадян, змушує переглядати концепції управління здоров’ям у бік відносно більшої відповідальності самих людей за своє здоров’я. Адже значну роль у тривалості та якості життя, виникненню хвороб відіграє спосіб життя людини (такі фактори, як рухова активність, харчування, наявність шкідливих звичок, підтримка ментальної рівноваги та здорових соціальних комунікацій).
Світ відходить від практики, коли лише медицина/держава/уряд відповідальні за здоров’я своєї нації. Але при цьому наголошується, що саме держава відповідальна за створення умов, сприятливих для збереження, відновлення та підтримки здоров’я, високої якості та тривалості життя.
Що принесуть ці тренди пересічному громадянину?
Ну, по-перше, ці тренди несуть ще більший ступінь свободи у реалізації законного та невід’ємного права людини на вільний вибір способів та методів збереження здоров’я. По-друге - розширення доступу до просвітницьких програм в царині санітарно-гігієнічних знань та програм по збереженню ментального здоров’я. По-третє - покращення інфраструктурних рішень для забезпечення умов інклюзивності та рівного доступу до користування громадськими об’єктами. Вчетверте - посилення фокусу уваги на “оздоровлення меню” в галузі громадського харчування. І вп’яте, і головне, - більша відповідальність, ніж була раніше, самого індивіда за власне здоров’я.
Що з тим всім робити людині?
Бути обізнаним щодо стану власного здоров’я: регулярно відвідувати лікарів, здійснювати профілактичні огляди та підтримувати свої здоров’я згідно рекомендаціям лікарів;
Вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, мати достатню фізичну активність, відмовитися від шкідливих звичок, забезпечити собі та членам родини умови для здорового сну, підтримувати баланс роботи та відпочинку;
Усвідомлювати відповідальність за своє здоров’я та здоров’я членів своєї родини, формувати здорові звички у своїх дітей, бути прикладом та натхненням для інших в піклуванні про своє здоров’я та здорове довкілля.