Якісний наркоз: мистецтво чи результат сплаву знань та технологій?
21 грудня 2023
21 грудня 2023
Наркоз… Загадковий і таємничий, він часто викликає суміш страхів та тривоги у пацієнтів, яким належить потрапити на операційний стіл. Які види наркозу бувають, що вкладається в поняття «якісний наркоз» та чим він забезпечується, яку роль відіграє в успішності хірургічного втручання — про це ми сьогодні поговоримо із завідувачем відділення анестезіології та інтенсивної терапії клініки «Оберіг» Миколою Івановичем Гребінем, лікарем-анестезіологом із 33-річним стажем.
«Знаєте, пацієнти дуже часто шукають лікаря-хірурга, аби операція пройшла вдало. Але хірургія починається не з хірурга, а з анестезіолога. Бо жоден хірург не розпочне операцію, допоки анестезіолог не забезпечить необхідний рівень анестезії» — з цих слів Миколи Івановича розпочинається наша розмова про наркоз.
«Я маю за плечима понад 33 роки стажу анестезіологом, і за всі ці роки роботи бачив, як змінювалися технології та препарати для наркозу, як вдосконалювалася анестезіологічна апаратура та прилади для контролю вітальних функцій. Те, що ми сьогодні маємо в наших операційних – це космос. Це найкраще, що створено в світі такими технологічними гігантами, як GENERAL ELECTRIC, SIEMENS та виробниками ліків. Наші лікарі-анестезіологи мають можливість працювати на анестезіологічних станціях, які ще 5-10 років тому були «вершиною мрій»: вимірювання глибини наркозу, стану свідомості, індексу болі, ступеню розслаблення скелетних м’язів та багато іншого (включаючи такі рутинні речі, як моніторинг усіх життєвих показників (насиченості крові киснем, артеріального тиску, ЕКГ, частоти дихання, пульсу тощо)).
Оснащені програмами штучного інтелекту, анестезіологічні станції надійно захищені від випадкових дій та мають алгоритми сповіщення при загрозливих ситуаціях» — з гордістю та захопленням розповідає про анестезіологічне устаткування операційних «Оберегу» керівник анестезіологічної служби.
«Але це не все. Ми в клініці використовуємо усі види знеболення — місцеву анестезію, регіонарну (провідникову), тотальну внутрішньовенну анестезію, інгаляційний наркоз. Усе залежить від конкретної ситуації, від виду операції, стану пацієнта, тривалості, необхідності в міорелаксації тощо. Але я хочу звернути вашу увагу на те, що дійсно відрізняє якість наркозу — це медикаменти, які ми маємо можливість використовувати. Ми забезпечені препаратами для знеболення найостанніших генерацій, які позбавлені недоліків своїх попередників, можуть використовуватися як у дітей, так і у дорослих через високий рівень їх безпеки, відсутність (або низький ризик) побічних ефектів, які дають керований ефект та прекрасно забезпечують знеболюючий ефект. Більш того, ми маємо на озброєнні препарати-антагоністи анестезіологічних ліків, які дозволяють за потреби майже миттєво відновити самостійне дихання, тонус скелетної мускулатури, а також плавно повернути пацієнта в стан свідомості. Ці здобутки сучасної фармакологічної індустрії стали доступними в Україні не так давно — протягом останніх двох-трьох років, але ми завжди були тими, хто першими в Україні впроваджує найкращі світові інновації в медичну практику.
Ми першими в Україні впровадили використання спеціальних моніторів для контролю болю — це додаткові переваги під час проведення наркозу, адже дозволяє анестезіологу філігранно проводити анестезію та бути переконаним, що в пацієнта відсутні больові відчуття.
Хірургія, як і медицина в цілому, не стоїть на місці, і щороку в наше життя приходять вдосконалення технік, методів, обладнання, все складнішими стають хірургічними втручання — це все заради того, аби жодна хвороба не залишалася невиліковною. Так само анестезіологія — вона має не тільки відповідати запиту операційних команд — вона має випереджати їх, адже від можливостей анестезіологічного забезпечення залежить, чи вдасться хірургу зробити операцію найкращим чином та яким буде перебіг післяопераційного періоду.
Я радий, що велика «анестезіологічна родина» в нашій клініці складається з молодих, проте досвідчених лікарів, які про старі зразки наркозних апаратів чули лише з підручників, але навчання та практичний досвід набували вже на сучасних зразках анестезіологічної апаратури. Для них робота на анестезіологічній станції із максимальною комплектацією — це повсякденна розкіш, до якої вони звикли. На відміну від мене, який має згадки про роботу на зразках наркозної апаратури радянських часів. Тому я можу порівняти можливості тоді і зараз, і мене захоплює той рівень анестезіологічної техніки, який ми можемо використовувати сьогодні.
Але в той самий час я не зможу навести вам приклад, в якій клініці в Україні, окрім «Оберегу», ще є такі можливості. Бо поєднання інноваційної анестезіологічної апаратури, сучасних анестетиків, міорелаксантів, седативних препаратів разом із досвідом, фаховістю та відданістю професії наших лікарів-анестезіологів створює унікальний симбіоз, що забезпечує перебіг анестезіологічного забезпечення оперативних втручань «як по нотах». Я щасливий, що якістю своєї роботи ми не поступаємося провідним європейським та американським клінікам, і продовжуємо вдосконалюватися в ногу із часом».