Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Ішемічний інсульт – причини, симптоми та наслідки

Ішемічний інсульт – причини, симптоми та наслідки

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ В ІНСУЛЬТНОМУ ЦЕНТРІ «ОБЕРІГ»

  • Результати роботи Інсультного центру клініки «Оберіг» є порівнянними з європейськими центрами лікування і реабілітації інсульту. 
  • Інсультний центр працює в умовах багатопрофільної лікарні, що забезпечує доступ пацієнтів до всіх необхідних досліджень (КТ, МРТ, рентген, УЗД, лабораторна діагностика) і консультацій суміжних спеціалістів (кардіолог, уролог, гастроентеролог, офтальмолог). 
  • В команду Інсультного центра входить лікарі (неврологи, нейрохірург, анестезіолог), реабілітологи (кінезітерапевти, ерготерапевти), логопеди, нейропсихолог, кваліфіковані медичні сестри.
  • Оптимальна мультидисциплінарна організація лікувально-реабілітаційного процесу. 
  • Реабілітація розпочинається з перших днів після інсульту, що забезпечує максимальне відновлення втрачених функцій мозку. 

Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особлива важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта. 

Причиною інсульту є раптове порушення кровообігу у частині мозку через закупорку чи розрив судини. Ішемічний інсульт пов'язаний з закупоркою судини, геморагічний інсульт – з розривом мозкової артерії. Коли виникає закупорка судини, певна ділянка мозку перестає отримувати достатньо крові та гине через брак кисню. 

ПРИЧИНИ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Перші жирові відкладення у стінках наших артерій з’являються у віці близько 10 років. З часом ці жирові маси збільшуються, утворюючи так звані бляшки і «забиваючи» судини. Це явище отримало назву атеросклероз. Чим товстішими стають відкладення, тим менше стає просвіт артерії, що забезпечує плин крові до певної ділянки мозку. 

Атеросклероз прискорюють такі фактори ризику: підвищений кров’яний тиск (артеріальна гіпертонія), споживання великої кількості тваринних жирів, надмірна вага та малорухомий спосіб життя, цукровий діабет (особливо при неналежному контролі рівня глюкози в крові). Про активність атеросклерозу і підвищений ризик ускладнень свідчить високий рівень холестерину у сироватці крові. 

Атеросклеротична бляшка може пошкодитися та розірватися, і на місці ушкодження зсідається кров, утворюючи «корок» (тромб), що здатний повністю чи частково закрити артерію для кровотоку. Крім того, потік крові може відірвати частину тромбу, що утворився на поверхні бляшки, і понести його далі, доки він не перекриє просвіт дрібнішої судини, що знаходиться в головному мозку. 

У частини випадків (наприклад, при одному з варіантів серцевої аритмії – фібриляції передсердь) тромб утворюється в серці і вже звідти потрапляє у мозок, що призводить до ішемічного інсульту. 

СИМПТОМИ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Загрозливі ознаки, що свідчать про розвиток інсульту, можуть виникати раптово та мати різноманітні прояви в залежності від ураження ділянки мозку. В перші хвилини розвитку інсульту можуть порушуватися рухи, чутливість в кінцівках та обличчі, мова, зір, хода, тощо.

Разом з тим, серед проявів є такі, що вважаються типовими. Знання типових ознак гострого інсульту дозволяє швидко розпізнати це захворювання навіть людям без медичної освіти і вжити необхідні заходи, щоб пацієнт терміново був доставлений в лікарню. 

Перша і найважливіша ознака інсульту – це несподівана та швидка (протягом кількох хвилин або годин) поява неврологічних порушень.

  • Слабкість. Раптова слабкість чи заніміння половини обличчя, однієї руки чи ноги.
  • Проблеми з мовою. Раптова неспроможність говорити чи розуміти мову.
  • Порушення зору. Раптове порушення зору, зокрема часткова чи повна втрата зору на одне око або двоїння.
  • Головний біль. Раптовий і надзвичайно сильний головний біль. 
  • Хиткість. Раптове порушення рівноваги і неспроможність ходити без сторонньої допомоги (особливо у разі поєднання з іншими ознаками). 

НАСЛІДКИ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Внаслідок інсульту відбувається ушкодження головного мозку, що призводить до раптової втрати певних функцій, які забезпечувала уражена частина мозку. Головний мозок контролює все, що ми робимо, відчуваємо, думаємо чи говоримо, відтак ушкодження частини головного мозку може мати різноманітні наслідки: порушення рухів, чутливості, мови, настрою чи психічних функцій. 

Як не буває двох абсолютно однакових людей, так не буває і зовсім тотожних наслідків перенесеного інсульту. Кожний інсульт має свої відмінності, проте можна виокремити типові неврологічні порушення, що спричинені інсультом:

  • Слабкість м’язів або параліч половини тіла (обличчя, рука, нога);
  • Порушення чутливості та/або сприйняття;
  • Біль на паралізованій стороні тіла;
  • Зорові порушення (втрата частини полів зору одного чи обох очей, двоїння);
  • Афазія – порушення мовлення та/або розуміння мови інших людей, а також читання, писання та називання речей;
  • Втома;
  • Порушення функції тазових органів (нетримання сечі або калу, затримки сечі);
  • Порушення настрою та зміна характеру (тривожність, депресія, агресія, апатія, напади безпричинного плачу або сміху);
  • Порушення пам’яті, уваги чи мислення;
  • Порушення свідомості (значна сонливість, кома);
  • Порушення ковтання. 

Якщо у вашої близької людини стався інсульт, не зволікайте, телефонуйте в Інсультний центр Універсальної клініки «Оберіг» за телефоном:

(044) 521 30 03

За матеріалами посібника «Інсульт. Інформація для всіх, кого це стосується» (під ред. проф. М.Є. Поліщука)

Читати «Ішемічний інсульт – діагностика, лікування та реабілітація»