Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Лапароскопічні операції на товстій кишці

Лапароскопічні операції на товстій кишці

При захворюваннях товстої кишки, що підлягають хірургічному лікуванню (злоякісні та доброякісні новоутворення, ендометріоз, ускладнена дивертикулярна хвороба, ускладнені неспецифічні коліти та ін.) зазвичай виконують великі оперативні втручання, які полягають у видаленні частини товстої кишки.


Тенденцією світової колоректальної хірургії є все більше впровадження малоінвазивних (лапароскопічних) методик. Безсумнівно, як і в будь-якій іншій галузі хірургії, в хірургії товстої кишки повинні використовуватися як відкриті, так і малоінвазивні методи, кожен з яких має свої особливості виконання, показання та протипоказання, переваги і недоліки. Серед хірургів, що виконують тільки відкриті втручання, і не володіють лапароскопією, має місце певний скепсис по відношенню до малоінвазивних методик. У хід йдуть аргументи на кшталт: «це експеримент на людях», «це неможливо зробити добре лапароскопічно», «рак і лапароскопія несумісні» та ін. Хочеться, однак, відзначити, що в більшості європейських країн і США лапароскопія з року в рік займає все більшу частку в хірургії товстої кишки. Результати авторитетних міжнародних досліджень доводять, що по віддаленим результатам лікування онкологічних захворювань, лапароскопічні операції аналогічні традиційним відкритим.


У той же час, переваги лапароскопічних операцій при захворюваннях товстої кишки стають все більш помітними при розвитку технологій. І це, перш за все, не косметичний ефект і більш швидке відновлення пацієнта, а можливість більш точного і прецизійного оперування. Особливе значення це набуває в тих областях хірургії, де потрібне тонке препарування тканин із збереженням нервів, судин, але й одночасно з повним видаленням всього патологічного процесу. При онкологічних резекціях товстої кишки важливим елементом є лімфодисекція (видалення регіонарних лімфатичних вузлів), сучасним стандартом якої є «мезоколонектомія», тобто видалення сектора брижі ураженої ділянки кишки із збереженням цілісності його фасциального покриву. Така техніка дозволяє поліпшити віддалені результати операцій (виживаність) і провести більш адекватне стадіювання (визначення стадії розповсюдження патологічного процесу), яке відіграє ключову роль в подальшому лікуванні. Лапароскопічна техніка дозволяє виконувати операції при збільшенні зображення в 20-40 разів, коли можна краще бачити препаровані структури і тканини, лапароскопічні інструменти більш тонкі і делікатні, ніж інструменти при відкритих операціях. Все вищевказане забезпечує більшу точність оперування і меншу травму не тільки через розрізів черевної стінки, але й через зменшення травми усередині черевної порожнини.


Пацієнти після лапароскопічних втручань на товстій кишці разюче відрізняються від пацієнтів після відкритих операцій. Вони вільно пересуваються вже через кілька годин після втручання, больовий синдром мінімальний, функція кишечника відновлюється протягом 1-2 днів. Термін перебування їх в стаціонарі і термін повернення на роботу або до звичайного способу життя також в два рази коротший, ніж після лапаротомії.


Косметичні результати лапароскопічних операцій також значно перевершують результати відкритих операцій.


Незважаючи на те, що ми віддаємо перевагу лапароскопічним операціям на товстій кишці, нам не хочеться, щоб склалося хибне враження, що ми не виконуємо відкритих операцій. Кількість відкритих операцій в нашій клініці теж чимале, ми користуємося свідченнями, заснованими на сучасній доказовій медицині, здоровим глуздом і враховуємо побажання пацієнта.


Хочеться відзначити, що операції на товстій кишці відносяться до просунутого рівня лапароскопічної та відкритої хірургії і, як будь-яка операція мають певні ризики. Будь-яка лапароскопічна операція має ризик конверсії у відкриту операцію, тобто переходу під час лапароскопії на традиційну лапаротомію. Хоча такий ризик невеликий (до 5%), тим не менш, він існує. Існують також ризики пошкодження сусідніх органів і судин, як правило, пов'язані з поширеністю процесу або анатомічними аномаліями. При резекціях товстої кишки з накладенням анастомозів (зшиванням кінців кишки один з одним) існує ризик їх неспроможності, який у провідних світових клініках складає від 1 до 5% в залежності від виду операції. У цих ситуаціях можливі повторні втручання, іноді з накладенням колостом.


У нашій клініці ми виконуємо всі основні оперативні втручання на товстій кишці як лапароскопічним шляхом, так і традиційно:

  • Правостороння геміколектомія
  • Лівостороння геміколектомія
  • Субтотальна колеектомія
  • Резекція поперечної ободової кишки
  • Резекція сигмовидної кишки і сігмоідектомія
  • Передня резекція прямої кишки
  • Накладення колостом, обструктивні резекції товстої кишки
  • Реконструктивні операції при колостомі


Якщо Ви хочете вибрати найбільш оптимальний варіант хірургічного лікування саме для Вас, або хочете отримати «другу думку» досвідченого хірурга, запишіться на прийом до хірурга Універсальної клініки «Оберіг» прямо зараз за номером телефону:

(044) 521 30 03