Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Геморагічний інсульт

Геморагічний інсульт

Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу через закупорку чи розрив судини. Ішемічний інсультпов'язаний з закупоркою судини, геморагічний інсульт – з розривом мозкової артерії. Якщо мозкова артерія розривається, то внаслідок крововиливу у тканини або оболонки мозку потрапляє певна кількість крові – виникає внутрішньомозковий крововилив (гематома), який стискає оточуючі чи прилеглі тканини мозку та порушує їхнє кровопостачання. У разі, коли порушення мозкового кровообігу триває довше, ніж кілька годин, нервова тканина може зазнати незворотних ушкоджень. 

ПРИЧИНИ ГЕМОРАГІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Провідною причиною геморагічних інсультів є високий кров’яний тиск, значно рідше вони пов’язані з розривом патологічних артерій чи вен (наприклад, аневризми – випинання ділянки артерії, де її стінка тонша і недостатньо міцна), підвищеною ламкістю судин чи лікуванням (вживання засобів для розрідження крові). Розрив судини нагадує вибух, який може мати більшу чи меншу руйнівну силу. 

У випадках «потужного вибуху» виникає великий крововилив (об’ємом понад 50-60 мл), який спричиняє значне підвищення тиску всередині черепа і несе безпосередню загрозу життю хворого. Пацієнту з внутрішньочерепним крововиливом необхідна консультація лікаря-нейрохірурга, оскільки в частині випадків буває необхідна операція. Виділяють підтипи геморагічного інсульту:

  • Внутрішньомозковий крововилив – тип інсульту, пов'язаний з розривом мозкової судини і крововиливом у тканину мозку.
  • Субарахноїдальний крововилив – розрив судини, що знаходиться на поверхні мозку, який призводить до крововиливу між оболонками мозку та черепом чи у шлуночки головного мозку (внутрішньошлуночковий крововилив).

У деяких людей наявні анатомічні передумови для розриву судин головного мозку:

  • Аневризма – вроджене витончення стінок мозкових судин. 
  • Артеріо-венозна мальформація (АВМ) – вроджений недорозвиток стінок мозкових судин, підвищена звивистість.

Наявність цих передумов, в поєднанні з впливом додаткових чинників – зокрема, підвищенням артеріального тиску, може призводити до розриву судини. 

ЯК РОЗПІЗНАТИ ІНСУЛЬТ?

Геморагічний інсульт має типові ознаки:

  • Слабкість. Раптова слабкість чи заніміння половини обличчя, однієї руки чи ноги.
  • Проблеми з мовою. Раптова неспроможність говорити чи розуміти мову.
  • Порушення зору. Раптове порушення зору, зокрема часткова чи повна втрата зору на одне око або двоїння.
  • Головний біль. Раптовий і надзвичайно сильний головний біль. 
  • Хиткість. Раптове порушення рівноваги і неспроможність ходити без сторонньої допомоги (особливо у разі поєднання з іншими ознаками). 

Якщо у Вас або у когось поруч з Вами виникли ці ознаки, – терміново викликайте швидку допомогу! 

В лікарні для визначення типу інсульту (ішемічний чи геморагічний) та виключення інших уражень мозку (травма, пухлина, інфекції) проводять комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію голови. Обов’язково проводяться аналізи крові та електрокардіограма. На підставі результатів огляду і досліджень лікар має змогу встановити точний діагноз та тип інсульту і, відповідно, призначити правильне лікування. 

ЛІКУВАННЯ ГЕМОРАГІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Інсульт – дуже неоднорідне захворювання, відтак способи, тривалість і результати лікування залежать від багатьох чинників. Серед цих чинників провідне місце посідають особливості пацієнта (розміри та місце ураження мозку, тяжкість інсульту, вік, риси особистості і стан здоров’я до інсульту), ресурси лікарні (наявність томографії, лабораторії, ліжок для інтенсивної терапії, лікарів різних спеціальностей, зокрема кардіолога, ендокринолога, уролога, психіатра тощо) та наявність кваліфікованої міждисциплінарної команди, що має спеціальну підготовку з інсульту (лікарі, медичні сестри, реабілітологи, логопеди). 

Як свідчить світова практика, найкращі результати лікування інсульту можуть бути досягнуті при перебуванні пацієнта у спеціалізованому інсультному відділенні, яке розташоване у багатопрофільній лікарні і дозволяє поєднати допомогу у гострому періоді захворювання з ранньою і повноцінною реабілітацією. Всім вищеперерахованим вимогам повністю відповідає Інсультний центр Універсальної клініки «Оберіг», в якому проводиться діагностика, лікування та реабілітація після інсульту

Якщо у Вашої близької людини стався інсульт, телефонуйте в Універсальну клініку «Оберіг» за номером:

(044) 521 30 03

За матеріалами посібника «Інсульт. Інформація для всіх, кого це стосується» (під ред. проф. М.Є. Поліщука)