Дефіцит заліза та надлишкова вага: поширені загрози для здоров’я
18 жовтня 2019
18 жовтня 2019
На черговій клінічній конференції 17 жовтня 2019 року виступила завідувачка дорослим стаціонаром Антонюк Л.І. Вона розповіла про свою участь в XVIII Європейському конгресі з внутрішньої медицини, який відбувся 29-31 серпня в Лісабоні (Португалія).
Антонюк Л.І. звернула увагу на доповідь, присвячену дефіциту заліза. Це найпоширеніший дефіцит поживних речовин у світі. Ризик виникнення дефіциту заліза вищий у жінок та дітей, ніж у чоловіків, через більшу потребу у залізі внаслідок крововтрати під час менструального циклу та росту. Розрізняють абсолютний дефіцит заліза, який викликається хронічною втратою крові, мальнутрицією, мальабсорбцією, та функціональний дефіцит заліза, який розвивається через порушення метаболізму заліза. Для діагностики використовується лабораторне визначення сироваткового феритину.
Антонюк Л.І. поділилася цікавим фактом про те, що в Індії поширений дефіцит заліза через вживання чорного чаю. Виявляється, що 150 мл чорного чаю протягом години після їжі зменшує засвоєння заліза на 75-80%. В той час як зелений та м’ятний чай пригнічують абсорбцію заліза в два рази слабкіше. Тому людям з ризиком розвитку дефіциту заліза рекомендується пити чорний чай не раніше, ніж через годину після їжі.
Антонюк Л.І. відзначила, що надлишкова вага та ожиріння збільшує ризик серцево-судинних захворювань навіть за відсутності метаболічних порушень. Крім того, ожиріння сприяє розвитку деяких видів раку. Наприклад, в 2014 році в США 40% онкологічних захворювань були пов’язані з надлишковою вагою або ожирінням. Схуднення на 5-10% має багато корисних наслідків: зменшення ризику цукрового діабету та смертності від серцево-судинних захворювань, покращення ліпідного профілю крові, нормалізація кров’яного тиску, полегшення симптомів апное.
Визначення дефіциту заліза та його належне лікування, а також нормалізація маси тіла може істотно поліпшити якість життя пацієнта. Саме тому лікарі внутрішньої медицини мають обов’язково звертати увагу на ці фактори.