Екстракраніальні пухлини м’яких тканин голови
30 жовтня 2023
30 жовтня 2023
Екстракраніальні пухлини м'яких тканин голови - це злоякісні або доброякісні новоутворення, які ростуть у м'яких тканинах обличчя, шиї та інших частинах голови, за межами черепної порожнини. Частину з новоутворень м’яких тканин голову складають метастатичні ураження інтра- та екстракраніально розташованих пухлин.
Частота розповсюдження екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови
Екстракраніальні пухлини м'яких тканин голови — далеко не найчастіша патологія серед інших новоутворень; частота доброякісних по відношенню до частоти злоякісних (сарком) складає 100:1. Злоякісні пухлини м’яких тканин (не лише голови) становлять приблизно 1% всіх злоякісних новоутворень у дорослих та 10-15% у дітей. Частота виникнення злоякісних новоутворень м’яких тканин (сарком) зростає з віком та має дещо вищу частоту виникнення у осіб чоловічої статі. У дорослих найчастіше діагностується недиференційована плеоморфна саркома та ліпосаркома, потім синовіальна саркома та лейоміосаркома. Із загальної чисельності пухлин м’яких тканин на область голови та шиї приходиться приблизно 10% випадків.
Причини та фактори ризику виникнення екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови
Етіологія первинних екстракраніальних пухлин м'яких тканин голови не вивчена та в більшості є спорадичним явищем. До факторів ризику виникнення екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови належать загальні несприятливі чинники:
Обтяжена спадковість та наявність генетично зумовлених синдромів (нейрофіброматоз типів 1 та 2, синдром Лі-Фраумені, синдром Гардена, синдром Вернера)
Вплив канцерогенних агентів: паління, вживання алкоголю, дія іонізуючого опромінення
Травми та запальні процеси в області голови та шиї
Клінічні симптоми
Симптоми екстракраніальних пухлин м'яких тканин голови можуть включати:
Утворення маси (припухлість) або ущільнення в області голови або шиї.
Збільшення, деформація ділянок голови, обличчя, шиї в місці розташування пухлини
Біль в ділянці локалізації пухлини
Порушення руху м’язів, включаючи параліч обличчя або інші дефіцити.
Зміни в зовнішності (наприклад, зміна форми обличчя).
Проблеми з ковтанням чи глотанням.
Пацієнти з екстракраніальними пухлинами м'яких тканин голови можуть скаржитися на біль, збільшення розміру утворення, порушення функції обличчя та інші симптоми, пов'язані з ураженням нервів та тканин.
Діагностика екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови
Діагностика екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови проводиться за допомогою рентгена, МРТ та/або КТ-дослідження для визначення розміру та структури пухлини. Для визначення типу пухлини проводять біопсію із наступним дослідженням.
Лікування
Лікування екстракраніальних пухлин м’яких тканин голови передбачає, в першу чергу, оперативне втручання. У випадку злоякісного характеру пухлини в подальшому пацієнт скеровується на променеве , хіміотрапевтичне або комбіноване лікування.
Високоспеціалізована допомога – від діагностики до усіх видів лікування (хірургічного, променевого, хіміотерапевтичного) при екстракраніальних пухлинах м’яких тканин голови доступно в клініці «Оберіг» (м. Київ) — медичному закладі, що відповідає світовим стандартам надання медичної допомоги.
Телефонуйте: 044 521 30 03 або записуйтесь на консультацію на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/