Генералізований тривожний розлад або чому мені неспокійно?
16 грудня 2020
16 грудня 2020
Генералізований тривожний розлад є одним із найпоширеніших психічних розладів в популяції, щонегативно впливає на якість життя пацієнтів та порушує функціонування, проте разом з тим певно одним із найбільш недодіагностованих, симптоми якого приписують соматичним патологіям або й зовсім неіснуючим діагнозам таким як «ВСД» чи «ДЕП».
Захворюваність цим розладом в США становить від 5.1 до 11.9% протягом життя, трапляється вдвічі частіш у жінок, порівняно із чоловіками. В Україні статистика невідома. Дуже часто поєднується з іншими психічними розладами – такими як соціальна фобія (23.2-34.4%), специфічні фобії (24.5-35.1%, панічним розладом (22.6-23.5%).
У виникненні даного розладу грають роль генетичні фактори, нейропсихологічні, невротичні риси особистості, травматичний набутий досвід, фактори зовнішнього середовища.
Хоча надмірна та постійна тривога при щоденних ситуаціях і є основною ознакою даного розладу, пацієнти зазвичай потрапляють до лікаря з іншими скаргами – на поганий сон, неспокій, виснаження, втому, напруження мязів, м’язів спазм, неможливість розслабитись, головний біль, біль в шиї, в ділянці лопаток та плечей, біль в спині. Часто проходять багато дообстежень та не знаходять причин для своїх скарг, що ще погіршує рівень тривожності.
Для діагностика даного стану лікарю потрібно оцінити рівень тривоги по спеціалізованих шкалах, виключити інші причини (часто вони вже виключені, бо пацієнти приходять на прийом зі стосом досліджень) та співставити отримані дані з критеріями DSM-5(міжнародна класифікація психічних розладів). Диференціювати стан потрібно від депресії, панічного розладу, обсесивно-компульсивного розладу, розладу адаптації.
Підходи до лікування пацієнтів із ГТР включають медикаментозні та психотерапію, вкупі зі зміною способу життя, нормалізацією режиму праці та відпочинку, зменшення стресових факторів, виключення впливу стимуляторів – нікотину, кофеїну, спортивними справами не менше 20 хв тричі на тиждень, йогою, техніками релаксації.
До речі, психотерапія входить в міжнародні рекомендації та вважається такою ж ефективною, як таблетовані препарати. Який саме метод обрати – вирішуєте ви разом із своїм лікарем.