Історія миття рук
6 березня 2020
6 березня 2020
Колись давним-давно лікарі не мили руки...
А змінилося це завдяки Ігнацу Земмельвейсу.
У середині 19 сторіччя лікарі не мили руки та не використовували рукавички. А також не надягали халатів. Хірурги оперували в звичайному одязі, накинувши сюртук, забруднений кров’ю та гноєм. Рани пацієнтів промивали однією й тією самою губкою. А матеріал для перев’язок використовували повторно без прання.
У той час угорський лікар Ігнац Земмельвейс працював в одній з віденських лікарень, де було два пологових відділення. У першому з них пологи приймали лікарі, а в другому – акушерки.
Земмельвейс, який був співробітником першого відділення, звернув увагу на різницю в смертності жінок через післяпологову гарячку (наразі відомо, що це – стрептококова інфекція). У першому відділенні породіллі гинули частіше, ніж в другому.
Земмельвейс не міг зрозуміти чому. Доки в 1847 році не стався один випадок. Його колега поранив палець скальпелем під час розтину трупа та незабаром загинув.
Земмельвейс припустив, що це сталося через ту саму причину, яка забирала життя породілль. На його думку, лікарі заносили в організм жінок на своїх руках «трупні частинки», які викликали післяпологову гарячку. Оскільки акушерки розтинів не проводили, то їхні пацієнтки хворіли рідше.
Він зобов’язав всіх лікарів свого відділення мити руки з розчином хлорного вапна, і смертність жінок знизилася до рівня відділення з акушерками.
На жаль, Земмельвейс не зміг переконати своїх сучасників в необхідності миття рук та закінчив своє життя в психіатричній лікарні, забутий та невизнаний.
На щастя, сучасні лікарні дотримуються строгих вимог до гігієни рук.
У нашій клініці розроблені чіткі інструкції для співробітників. Щомісяця проводиться аналіз правильності обробки рук медичним персоналом – від лікарів до санітарок.
У новому корпусі клініки «Оберіг» біля входу в операційні розташовані спеціальні сенсорні умивальники – без кранів і з губками для кращого очищення нігтів. Достатньо провести руками в повітрі для того, щоб увімкнути/вимкнути або відрегулювати температуру води.
Після миття рук двері в операційну можна відчинити, натиснувши плечем на спеціальну кнопку.
У всіх приміщеннях є дозатори з антисептиками.