• Головна
  • Діагностика передракових станів шлунку та товстої кишки

Діагностика передракових станів шлунку та товстої кишки

Рак шлунку та товстої кишки не виникає раптово, а розвивається протягом певного, часто довгого, часу на тлі передракових змін слизової оболонки (поліпи шлунку, атрофія, метаплазія та дисплазія),  які виникають супроводжуючи хронічні захворювання ШКТ: ГЕРХ, стравохід Барретта, хронічний атрофічний гастрит, пов'язаний з інфекцією Хелікобактер пілорі (Helicobacter pilory), поліпи товстої кишки та ін. Підступність раку шлунку та товстої кишки в тому, що їх основний симптом – відсутність будь-яких симптомів на ранніх стадіях хвороби. Єдиним способом попередити прогресування передракових змін до дійсно раку – є систематичне проведення сучасної діагностичної гастроскопії або колоноскопії, що дає можливість виявити відповідні хронічні захворювання, на тлі яких розвиваються  так звані передракові зміни у слизовій оболонці  шлунку та кишківника (в тому числі ранній рак шлунку та ранній рак товстої кишки), тобто на стадії, коли ще можливе ефективне лікування і повне одужання.

В Гастроцентрі клініки «Оберіг» особлива увага під час клінічної та ендоскопічної діагностики приділяється виявленню  саме хронічних захворювань та передракових станів слизової оболонки (атрофії, метаплазії та дисплазії різного ступеню) та раннього раку, що, в більшості випадків,  дозволяє виконати  ендоскопічне видалення новоутворень без проведення відкритої операції під час проведення ендоскопічного дослідження (ендоскопічні оперативні втручання: ендоскопічна резекція слизової оболонки – EMR та ендоскопічна диссекція в підслизовому шарі - ESD).

Як відбувається діагностика?

Діагностику хронічних гастроентерологічних захворювань та передракових станів шлунку та товстої кишки виконує команда лікарів-гастроентерологів,  лікарів-ендоскопістів (виконують комплексну гастро- та колоноскопію з біопсією) та лікарів морфологів (проводять гістологічне дослідження біоптатів), за потреби із залученням лікарів-рентгенологів (проводять МСКТ чи МРТ дослідження) для вивчення поширеності патологічного процесу за межі шлунку чи товстої кишки. Основна задача команди Гастроцентру  – виявлення передракових захворювань і станів у пацієнта та їх своєчасне лікування ще до розвитку інвазивного раку.

Діагностична комплексна гастроскопія та колоноскопія в клініці проводяться за допомогою сучасної відео ендоскопічної системи OLYMPUS останнього покоління  (EVIS EXERA III 190) з високою роздільною здатністю, що дозволяє збільшувати зображення досліджуваної зони в 115 разів, і включає в себе:

  • вузькоспектральне освітлення слизової оболонки білим світлом (NBI – хромоскопія);
  • застосування декількох барвників для ретельнішого виявлення щонайменших патологічних змін слизової оболонки (хромоскопія), які не можна дослідити при звичайному освітленні;
Колоноскопія. Звичайний режим освітлення Хромосокпія (підфарбовування оцтовою кислотою та індігокарміном) Вузькоспектральне дослідження (NBI-хромоскопія)
  • точне (в зоні патологічних змін) множинне взяття зразків тканин для гістологічного дослідження (прецизійна політопна біопсія).
  • ендосонографію (ендоскопічне ультразвукове дослідження) – застосування ультразвукового-датчика, який знаходиться на кінці спеціального ендоскопу і дозволяє  надзвичайно точно оцінити глибину проростання (інвазії) пухлини в стінку шлунка чи товстої кишки.
    Тонкий ендоскопічний ультразвуковий зонд в шлунку (ендосонографія). Візуалізовано поліп шлунку та межі його проростання.
    Тонкий ендоскопічний ультразвуковий зонд в шлунку (ендосонографія). Візуалізовано поліп шлунку та межі його проростання.

Отже, ендоскопічне дослідження без дотримання вищеперерахованих обов’язкових процедур є малоінформативним і його діагностична цінність у виявленні передракових станів, поліпів і раннього раку є надзвичайно низькою. Тільки комплексні ендоскопічні дослідження гарантують пацієнтові точну відповідь на питання, чи є передумови для розвитку раку, і на якій стадії знаходиться патологічний процес.

Лікарі Гастроцентру широко використовують можливості мультиспіральної комп’ютерної томографії (МСКТ) для виявлення онкологічної патології у пацієнтів, оцінки поширеності процесу та виявлення метастазів, серед них:

«Віртуальна колоноскопія» (МСКТ-колонографія) з подвійним контрастуванням - це особливе дослідження товстої кишки на комп’ютерному томографі, яке дозволяє віртуально оглянути товсту кишку з середини на наявність новоутворень (виявляє поліпи та пухлини розміром від 5 мм та більше). Обмеженням даної методики є неможливість виконання біопсії новоутворення для встановлення остаточного (морфологічного) діагнозу.

Відео-запис дослідження

МСКТ-онкоскринінг – це дослідження на комп’ютерному томографі, яке дозволяє прицільно вивчити не лише черевну порожнину, а і органи грудної порожнини та малого тазу для виявлення поширення пухлинного процесу та метастазування. Дослідження виконується з контрастним підсиленням, що дозволяє з високою точністю диференціювати наявність та характер новоутворень визначити стадію раку,  можливість оперативного лікування.

Пам’ятайте, що діагностика раку шлунку та товстої кишки у пацієнтів після 40 років має проводитися регулярно, незалежно від наявності скарг у пацієнта (скринінгові програми) – одну з таких програм обстеження пропонує клініка «Оберіг» - ОНКО-check up

Телефонуйте:

(044) 521 30 03

(099) 521 30 03

(073) 521 30 03