Підготовка до вагітності: шлях до появи маленького дива
Вагітність – це один з найщасливіших періодів життя жінки. Це дев’ять місяців очікування свого улюбленого чада. Вагітність – це один з найвідповідальніших етапів життя жінки. Саме тому до нього необхідно готуватися завчасно. На жаль, в нашому суспільстві лише 10% людей серйозно ставляться до планування вагітності.
Науковцями доведено, що попередити більшість ускладнень, які виникають під час вагітності, можна правильною підготовкою до неї. Вступання у вагітність без попередньої підготовки можна порівняти з відчуттям пілота при польоті на невідомому літаку – можливо все буде добре, а можливо щось «підкачає».
Більшість жінок вважають, що для підготовки до вагітності достатньо кинути всі погані звички, почати багато гуляти на свіжому повітрі та вживати вітаміни. Але цього не достатньо. Існує комплекс заходів для пари, яка планує вагітність:
Впровадження змін по оздоровленню способу життя.
Обстеження з метою оцінки ризиків виникнення ускладнень під час вагітності.
Усунення ризиків або зниження ймовірності їхньої появи.
Додаткові обстеження при потребі (генетичний скринінг та інше).
Отже, з чого необхідно почати?
Найкращим віком для зачаття вважається 22-35 років як для жінок, так і для чоловіків. По-перше, в такому віці організм людини вже цілком сформований. По-друге, молоді батьки здатні бачити для себе «плюси» та «мінуси» батьківства, більшість з них свідомо планують вагітність. По-третє, в цьому віці люди досягають певної стабільності в матеріальному, соціальному та духовному плані.
За декілька місяців до запланованої вагітності (приблизно за 3-4 місяці) парі необхідно звернутись до терапевта з метою обстеження на можливі соматичні захворювання, пройти комплекс обстежень, щоб виявити можливі вогнища хронічної інфекції і вчасно провести їхню санацію. Обов’язково відвідати стоматолога та отоларинголога, щоб виявити та пролікувати вогнища інфекцій, які можуть загостритися під час вагітності. Щоб зрозуміти важливість цього обстеження, уявіть собі стан вагітної жінки, яка дізналась, що в неї туберкульоз або онкологічне захворювання. Важкі хвороби суттєво ускладнюють вагітність та заважають жінці насолоджуватися очікуванням дитини. Крім того, на фоні притаманного вагітності зниженого імунітету погіршується перебіг цих захворювань.
В подальшому парі необхідно звернутись до акушер-гінеколога, який призначить повне обстеження згідно з прийнятими стандартами та індивідуальним особливостями жінки.
Необхідний мінімум першого візиту до гінеколога: загальний та гінекологічний огляд, мікроскопічне та цитологічне дослідження мазків, обстеження на можливі інфекції, кольпоскопія та УЗД органів малого тазу.
Додаткові рекомендовані лабораторні дослідження:
Загальний аналіз крові. Цей аналіз дозволить оцінити стан здоров’я в цілому;
Загальний аналіз сечі. Це дослідження покаже якість функціонування сечовидільної системи, на яку збільшується навантаження під час вагітності;
Біохімічний аналіз крові дасть можливість зробити висновки про стан внутрішніх органів та ферментативну функцію;
Група крові та резус-фактор. Згідно із статистичними даними у 15% людей резус-фактор відсутній – їх називають резус-негативними. Інших 85%, у кого він є, – резус-позитивними. Резус-позитивний плід у резус-негативної мами зустрічається у 8-9% вагітних. Наявність різних резус факторів у партнерів, – не привід для розчарування. Багато резус-негативних жінок щасливо виношують та народжують двох-трьох чудових «позитивних» малят. Просто їм необхідно більше приділяти уваги своєму здоров’ю, контролювати наявність антитіл вже під час вагітності. Якщо у жінки негативний резус-фактор, а у чоловіка – позитивний, то це не привід відмовлятись від створення сім’ї. По перше при грамотній профілактиці ризик наслідків резус-конфлікту можливо звести нанівець, а по друге, резус-конфлікт під час вагітності розвивається далеко не у всіх. Гарантом народження здорової дитини у резус-негативної жінки (при відсутності попереднього конфлікту або переливання крові) є збереження першої вагітності. З метою профілактики резус-конфліктів після пологів, штучного або мимовільного переривання вагітності, після позаматкової вагітності в сучасних умовах використовується антирезус-гамма-глобулін.
Коли у жінки О (І) група крові, а у чоловіка будь-яка інша, то можлива несумісність по групам крові. Такий конфлікт виникає дуже рідко. Аналіз на гемолізини необхідно буде проводити щомісяця під час вагітності.
Torch–інфекціі. Обидва партнера обов’язково повинні перевіритись до зачаття на наявність таких захворювань як токсоплазмоз, хламідіоз, уреаплазмоз, вірус простого герпесу, цитомегаловірус, вірус краснухи, вірусний гепатит В і С, гонорея. Ці захворювання можуть викликати безпліддя, важкі вади розвитку плода, невиношування вагітності. Обстеження дозволить відповісти на запитання, чи є ці інфекції в організмі, чи триває на цей момент гострий перебіг захворювання, чи є у жінки імунітет до цих збудників. При відсутності імунітету до краснухи краще зробити вакцинацію, але необхідно пам’ятати, що ця вакцина жива, і вагітність дозволена лише через 2-3 місяці після вакцинації.
Також бажано пройти тести функціональної діагностики щитоподібної залози з наступною консультацією ендокринолога.
При наявності у когось з вашої родини або чоловіка випадків народження дитини, яка відстає у розумовому або фізичному розвитку, має вади, вам обов’язково потрібна консультація генетика.
У випадках виявлення під час обстеження якихось відхилень панікувати не варто. Це всього лиш невеличка затримка, яка необхідна для зачаття та виношування здорової дитинки.
Якщо в процесі всебічного обстеження встановлено, що пара повністю здорова, то гінеколог дасть вам поради з приводу підготовки до зачаття та вагітності, зокрема:
При використовуванні гормональних контрацептивів припиніть їхнє вживання за 1-3 місяці до зачаття.
Почніть прийом полівітамінів.
Прислухайтесь до порад лікарів стосовно нормалізації ваги тіла, при зайвій або недостатній вазі необхідно перейти на збалансоване харчування.
Зверніть увагу на харчування свого чоловіка. Чим краще він харчується, тим здоровіша його сперма.
Обмежте вживання кофеїну.
Якщо ви вживаєте якісь медикаменти, то необхідно перевірити їхню безпечність, проконсультуватись з гінекологом на рахунок відміни або зменшення дозування.
Краще відмовитись від вживання алкоголю. Хоча щоденний коктейль чи бокал вина не зашкодять в підготовчий період, але до часу зачаття дитини припиніть взагалі вживання алкоголю.
Обом батькам необхідно кинути паління. Останні дослідження показали, що тютюн шкідливий не тільки під час вагітності, він може завадити процесу запліднення, обмежуючи плодовитість як жінок, так і чоловіків;
Почніть займатись спортом – відвідуйте фітнес-клуби, басейн. Це допоможе покращити стан черевного преса, попередити можливі незручності, пов’язані з вагітністю – болі в спині, розширення вен та інше, а також полегшить перебіг пологів.
І нарешті, що робити, якщо ви дізнались про вагітність, зробивши звичайний тест в домашніх умовах?
Звичайно, радіти!
При затримці менше 5 днів і при нестерпному бажанні отримати докази наявності вагітності можна здати аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини).
Звернутись до гінеколога на огляд і зробити УЗД органів малого тазу, щоб переконатись, що плідне яйце знаходиться в порожнині матки. Це дозволить виключити варіант позаматкової вагітності.
По рекомендації гінеколога почати приймати відповідні вітаміни.
Стати на облік, почати регулярне спостереження у акушера-гінеколога, якому ви повністю довіряєте.
І, найголовніше, почніть разом із майбутнім батьком морально готуватись до цієї визначної події – появі в родині маленького дива. Адже від психологічної готовності жінки та чоловіка залежить багато. Проводьте більше часу разом, читайте необхідну літературу, прогулюйтесь по дитячим магазинам – це заряджає позитивною енергією. Нехай усі ваші думки будуть направлені на чудового малюка, якому ви так палко хочете подарувати життя.