Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Питання-відповіді про рак молочної залози

Питання-відповіді про рак молочної залози

Питання, які слід поставити своєму лікарю-онкологу

Ставлячи питання своєму онкологу, ви можете прийняти більш обґрунтовані рішення щодо лікування раку молочної залози. Відкрите спілкування між пацієнтом та лікарем надзвичайно важливе. Ось відповіді на деякі поширені запитання, які повинні знати пацієнтки з раком молочної залози:

Який тип раку молочної залози у мене?

Найпоширенішими видами раку молочної залози є:

  • Інвазивна лобулярна (долькова) карцинома: ця хвороба, яка припадає на один із 10 випадків раку молочної залози, виникає в дольках молочної залози.
  • Інвазивна протокова карцинома: цей рак, на який припадає приблизно вісім із 10 випадків, починається в молочних протоках грудей, які несуть молоко від залоз до соска.

Яка стадія раку у мене і що це означає?

Стадії раку - це спосіб описати пухлину у конкретного пацієнта, що матиме значення для вибору лікування. Ефективне лікування раку молочної залози суттєво відрізняється залежно від розміру пухлини, ураження лімфатичних вузлів, наявності метастазів в інших органах. Прогрес сучасної онкології дозволяє лікувати рак та допомагати пацієнткам на кожній стадії, тому точна діагностика та стадіювання є такими важливими. Мультидисциплінарна команда клініки “Оберіг” допоможе підібрати індивідуальний план обстеження (стадіювання) та лікування. 

Якого розміру моя пухлина і чому це важливо?

Варіанти лікування раку молочної залози частково залежать від того, наскільки маленька чи велика ваша пухлина, чи поширився на лімфатичні вузли та чи не виявлений рак в інших частинах вашого тіла. Біопсія “сторожового вузла” - найпоширеніший спосіб визначити, чи поширилися ракові клітини за межі грудей.

Чи повинна я отримати другу думку?

Друга думка може підтвердити початковий діагноз та план лікування, надати більше деталей про тип та стадію раку молочної залози, запропонувати додаткові варіанти лікування або запропонувати інший напрямок дій. Друга думка також може допомогти вам почуватися впевненіше у своїх рішеннях щодо лікування та допоможе знайти лікаря, з яким вам комфортно.

Чи поширився рак на лімфатичні вузли чи інші органи?

Рак може поширитися з місця, де він виник, на інші частини тіла. Коли ракові клітини віддаляються від пухлини, вони можуть рухатися через кров до віддалених органів. Якщо вони подорожують по лімфатичній системі, ракові клітини можуть опинитися в лімфатичних вузлах. Лімфатичні вузли в області пахв - це перше місце, де рак молочної залози найімовірніше поширюється. Лікар може провести біопсію, щоб перевірити наявність ракових клітин. Зразок досліджує лікар-патогістолог, який перевіряє вузли під мікроскопом. Це дослідження визначає стан лімфатичних вузлів.

Що таке HER2?

HER2 (рецептор 2 епідермального фактора росту людини) – стимулюючий ріст клітини білок, який може бути присутнім на ваших клітинах. Близько 25 % раку молочної залози є HER2-позитивними, тобто ракові клітини виробляють занадто багато білка, який називається HER2 / neu. Визначення HER2 рецепторів - це дослідження допомагає краще передбачити, чи може рак реагувати на певні таргетні методи лікування.

Чи варто розглядати генетичне дослідження?

Генетичне тестування може допомогти визначити, чи є ваш рак наслідком успадкованої генної мутації. Генетичне дослідження може допомогти вам зрозуміти ризики, переваги та обмеження в певних ситуаціях. Це може допомогти вам і вашій родині зрозуміти результати тестів та інші результати, наприклад, генетичний фактор ризику для іншого захворювання, такого як діабет або захворювання серця.

Питання, які слід поставити своєму лікарю-хірургу

Які можуть бути варіанти хірургічного втручання?

Хірургічне втручання - найпоширеніше лікування раку молочної залози.

  • Мастектомія: Ця операція з видалення однієї або обидвох молочних залоз, включаючи тканини молочної залози, сосок та шкіру.

  • Лампектомія: Ця операція, також відома як операція із збереження грудей, видаляє лише ракову тканину молочної залози, залишаючи при цьому якомога більше здорових тканин. Але треба розуміти, що лампектомія не підходить для кожного пацієнта.

  • Біопсія сторожового вузла: Це видалення одного або декількох перших дренуючих лімфатичних вузлів (залоз під пахвою), щоб визначити, чи поширилися ракові клітини за межі молочної залози.

  • Онкопластична та реконструктивна операція: ця реконструктивна методика може застосовуватися для запобігання рубцюванню та деформації молочної залози.

Який хірургічний варіант вибрати? Чому?

Щоб визначити, який хірургічний підхід може відповідати вашим потребам та цілям лікування, хірургічний онколог отримує інформацію від рентгенолога, який описує тести візуалізації; патогістолога, який інтерпретує результати біопсії; лікаря з променевої терапії, який співпрацює з хірургом для планування променевого лікування або під час, або відразу після операції; та медичного онколога, щоб передбачити, як передопераційне медикаментозне лікування може допомогти зменшити розмір пухлини. Залежно від біології та генетики пухлини, команда фахівців може рекомендувати хіміотерапію до або після операції.

Які потенційні побічні ефекти операції на раку молочної залози?

Хірургічні процедури при РМЗ можуть спричинити короткочасний біль або дискомфорт. Крім того, м’язи руки можуть відчувати слабкість, а шкіра в області грудей може відчувати напругу. Хірургічне втручання на лімфатичних вузлах також може  спричинити набряк руки, стан, відомий як лімфедема.

Чи будуть мої груди виглядати чи відчуватися на дотик по-іншому після операції?

Після лампектомії (хірургічної операції, що щадить молочні залози) ваша молочна залоза може виглядати так само, як і до операції. Але якщо пухлина була великою, ваші груди можуть виглядати по-іншому або менше. У вас, швидше за все, з’явиться рубець на місці лампектомії. Ви також можете відчувати оніміння уздовж рубця.

Якщо під час хірургічного втручання видаляють лімфатичні вузли в області пахв, у вас може виникнути оніміння руки. Оскільки ваше тіло продовжує пристосовуватися до наслідків хірургічного втручання, у вас можуть виникнути фантомні відчуття. Ці болі частіше розвиваються, якщо перед мастектомією ви відчували біль у грудях.

Хоча хірургічне втручання залишає шрами, деякі з часом можуть дещо зникнути.

Що таке реконструкція грудей?

Реконструкція молочної залози може допомогти відновити зовнішній вигляд грудей після мастектомії. Багато жінок, яким видалили молочну залозу, роблять вибір на користь реконструкції молочної залози - в деяких випадках одночасно з мастектомією, але частіше після процедури мастектомії. При негайній реконструкції хірург виконує перший етап відновлення молочної залози під час тієї ж операції, що і мастектомія.

Мастектомія з реконструкцією, проведеною в той же день, є варіантом для багатьох жінок, але найкращий підхід для конкретної людини слід визначити шляхом обговорення різних варіантів між пацієнткою та її хірургом. Рішення про реконструкцію є особистим.

Після операції чи потрібне буде опромінення, хіміотерапія або і те, і інше?

Стадія раку молочної залози допомагає визначити, яку схему лікування треба вибрати. Після операції, що щадить молочну залозу, можуть застосовуватися променеві методи лікування, щоб знищити залишки клітин раку. Зазвичай променеву терапію проводять після операції, щоб зменшити ймовірність рецидиву раку. Ад'ювантна хіміотерапія раку також може бути використана після операції для знищення решти ракових клітин, не вбитих під час операції.

Питання, які слід поставити своєму лікарю променевої терапії

Коли потрібна променева терапія?

Якщо пухлина молочної залози велика або її легко видалити хірургічним шляхом, може бути також рекомендована променева терапія перед операцією, щоб допомогти зменшити пухлину. В цьому випадку радіація надходить спрямовано на уражену молочну залозу, а в деяких випадках і в лімфатичні вузли під рукою або ключицю.

Яка мета цього лікування?

Променева терапія, як правило, проводиться після хірургічного втручання, щоб зменшити ризик місцевого рецидиву раку. Зазвичай лікування починається через кілька тижнів після операції, тому ділянка встигає зажити.

Які потенційні побічні ефекти цього лікування?

Багато людей, які проходять променеву терапію раку молочної залози, відчувають біль у грудях і подразнення шкіри. Уражена шкіра з часом може почервоніти і набрякнути, як при сонячному опіку. Ці стани, як правило, починаються протягом декількох тижнів після початку лікування і проходять самостійно протягом шести місяців після закінчення лікування. У деяких пацієнтів ці симптоми можуть проявлятися лише через кілька місяців або років після лікування.

Інші поширені побічні ефекти включають втому, особливо на пізніх тижнях лікування та деякий час після цього, та твердість або зменшення грудей. У жінок, які пройшли променеву терапію лімфатичних вузлів в області пахв, може розвинутися лімфедема - стан, при якому рідина накопичується в руці і викликає набряк.

У чому різниця між променевою терапією та хіміотерапією?

Хіміотерапія включає ліки, що вводяться ін’єкціями або приймаються у формі таблеток. Цей вид лікування розповсюджується по всьому тілу і зазвичай призначається лікарем-онкологом. Променева терапія, проведена променевим онкологом, використовує промені, сфокусовані на дуже конкретній ділянці тіла, щоб забезпечити високі дози лікування, одночасно знижуючи ризик радіаційного впливу на здорові тканини.

Клініка "Оберіг", маючи мультидисциплінарну команду лікарів-мамологів, breast-радіологів, онкологів, пластичних хірургів, забезпечує повний цикл лікування захворювань молочної залози та грудей.

Джерело:  https://www.cancercenter.com/cancer-types/breast-cancer/questions