Популярно про хлоп'ячі проблеми

7 вересня 2012 р.

У свіжому номері Жіночого Журналу Здоров'я вийшло інтерв'ю з дитячим урологом Центру Інноваційних технологій дитячої хірургії та урології клініки «Оберіг» Геннадієм Устенко. Журналістів цікавили найбільш поширені хлоп'ячі захворювання, і що повинні знати про них батьки.

Стаття вийшла дійсно корисною і на наш погляд цікавою для кожного батька, саме тому ми ділимося нею з Вами.

Загляньте до уролога

Популярно про хлоп'ячі проблеми
Дитячий уролог Центру інноваційних технологій дитячої хірургії та урології клініки «Оберіг» Геннадій Устенко
Переважна більшість урологічних патологій у дитячому віці носить вроджений характер - придбані (посттравматичні, пухлинні) властиві, скоріше, дорослим. Серйозні аномалії розвитку зазвичай діагностуються на ранньому етапі - в пологовому будинку або навіть до пологів (коли плоду роблять УЗД). Патології зовнішніх статевих органів виявляються відразу після народження малюка - акушером або педіатром. Якщо виявлена ​​«неполадка» будь-якого характеру, його направляють до уролога для обстеження і визначення подальшого ведення захворювання. Саме цей лікар може чітко сказати, чи знадобиться маляті операція і в які терміни її треба провести. А також навчити тонкощам догляду за статевими органами хлопчика. У цій справі немає дрібниць! Той же «банальний» фімоз (звуження шкіри крайньої плоті) - часто результат неправильних дій батьків. «Мити чи не мити статевий член - питання з тієї ж категорії, що і чистити або не чистити зуби, - говорить Геннадій Устенко, дитячий уролог Універсальної клініки« Оберіг », лікар вищої категорії, к.м.н. - Зрозуміло, що при гарному догляді у дитини менше шансів стати пацієнтом уролога. Адже під крайньою плоттю скупчується смегма і залишки сечі, що є живильним середовищем для бактерій, тому запальний процес (гострий баланопостит) в цій делікатній зоні - не рідкість, і санувати орган у цьому випадку доводиться лікаря. Рецидивуюче запалення може привести до рубцювання тканини внутрішнього листка крайньої плоті і втрати її еластичності. Уникнути цих проблем може грамотна гігієна. Однак примусово відкривати головку статевого органа дитини не варто: до року вона фізіологічно не відкривається, з року до трьох - повинна відкриватися сама. Якщо цього не відбувається, краще не займатися самодіяльністю (можливо обмеження голівки статевого члена - парафімоз, що вимагає негайної лікарської допомоги), а проконсультуватися з фахівцем ». Але варто відзначити, що це далеко не єдина проблема, з якою можуть зіткнутися батьки хлопчиків ...

«Популярні» хвороби

До їх числа можна віднести:

  • водянку яєчка. Часто виявляється відразу після народження малюка, але не завжди є хворобою - так звана водянка новонароджених (набряклість, спровокована здавленням яєчок в процесі пологів) проходить сама собою протягом місяця. Якщо ж і через час мошонка періодично збільшується (при крику, здутті животика) - це водянка. До народження яєчка закладаються в поперековій області, потім спускаються в мошонку по паховому каналу, а сам канал закривається. Якщо ж цього не відбулося, рідину з черевної порожнини може вільно перетікати туди-сюди. При цьому яєчко не страждає, оскільки мошонка добре розтягується, але «мігруюча» рідина може пережимати кровоносні судини в паховому каналі, через що воно гірше розвивається. Тому показано хірургічне лікування, яке проводиться в терміни від 10 до 12 місяців. Сьогодні такі операції можна виконувати лапароскопічно (малоінвазивним методом) - без розрізу, що значно скорочує період відновлення дитини. Звичайно, це вимагає певних навичок лікарів-урологів, а також наявності необхідного устаткування (лапароскопічекой стійки). В Україні, на жаль, ще мало спеціалізованих центрів, де володіють такими технологіями. Однак для Центру малоінвазивної хірургії та урології Універсальної клініки «Оберіг» такі операції - звичайна справа.

    Докладніше про водянку яєчка
  • крипторхізм - неопущення яєчка в мошонку з черевної порожнини (буває черевним і пахових). Є і помилковий крипторхізм - якщо яєчка знаходяться то в мошонці, то поза нею (коли паховий канал не закрився) - не потребує лікування. Однак у всіх інших випадках воно необхідне. «Перш за все, визначають, де саме« застрягло »яєчко - за допомогою УЗД, МРТ або лапароскопічного обстеження, - зазначає наш експерт. - Останній варіант краще, оскільки він позбавлений недоліків УЗД та МРТ: перше не дуже інформативно - маленьке яєчко може і не візуалізуватися в жировій клітковині, друге - показово, але вимагає застосування загальної анестезії на 30-40 хвилин. У нашій клініці за допомогою лапароскопії можна підтвердити наявність і місце розташування яєчка, визначити, наскільки воно функціонально (низькодиференційований орган підлягає видаленню щоб уникнути пухлинного процесу), а також опустити яєчко в паховий канал (якщо довжина судин недостатня) або відразу в мошонку ». До речі, іноді операції можна уникнути - при низькому стоянні яєчка в паховому каналі повернути його на «законне місце» можна за допомогою гормонального лікування (адже, по суті, проблема сталася через те, що мама «недодала» дитині гормонів). Лікування цієї патології проводиться в період від 1 до 1,5 років.
  • варикоцеле - варикозне розширення вен сім'яного канатика і яєчка (внаслідок особливостей анатомічної будови частіше вражається ліве яєчко). При цьому в мошонці розростаються «грона винограду» з скручених вен, можливі тягнуть болі в яєчку. Ця хвороба більш «вікова» - виявляється у дітей 12-14 років (що пов'язано з підвищеною гормональною активністю організму). Щоб остаточно визначитися з діагнозом, дитині призначають спеціальний функціональний (навантажувальний) тест. Потім призначається операція. У клініках, оснащених лапароскопічної стійкою (як в клініці «Оберіг») проблему вирішують за допомогою малоівазівного втручання, але в багатьох лікарнях все ще проводяться і традиційні, відкриті операції, в ході яких перев'язуються яєчкові вени в заочеревинному просторі.
  • гіпоспадію і епіспадію. Це вроджені аномалії будови статевого члена, при якому зовнішній отвір уретри зміщується по нижній поверхні органу (гіпоспадія) або по верхній - в поєднанні з розщепленням сечівника і самого члена (епіспадія). При цьому відбувається різке викривлення органу, посилюється з віком, можливо нетримання сечі. Легкі форми гіпоспадії (коли уретра зміщена по голівці незначно) корекції не вимагають, у всіх же інших випадках проводиться пластична операція, що усуває дефект. «Причому провести її бажано якомога раніше - в 10-12 місяців (в Європі прагнуть зрушити терміни навіть до 6 місяців), щоб дитина не пам'ятав про це, не заробив комплексів і психічних травм, - каже лікар. - Втім, у нашій клініці можна виправити недолік в будь-якому віці - просто для цього буде потрібно розбити хірургічне втручання на кілька етапів. І ризик ускладнень буде вище ».

Дещо посерьезней ...

Зустрічаються і більш складні патології верхніх сечових шляхів: обструктивного (коли порушується відтік сечі через наявність додаткового посудини або стенозу сечоводу) і рефлюксірующего (коли відбувається закид вмісту із сечового міхура в ниркові балії) характеру. До перших відноситься гідронефроз (розширення ниркових мисок) - він виявляється у плоду на УЗД або у немовляти при народженні. Якщо немає запального процесу, і нирка не страждає, операція відкладається на вік 1-1,5 року, при необхідності проводиться і раніше. У клініці «Оберіг» (єдиному місці в Україні!) Її роблять лапароскопічно - через три мікроскопічних проколу звужений фрагмент видаляється, формується хороша прохідність між ниркою і сечоводом. Другу групу захворювань представляє мегауретер (звуження в області впадання сечоводу в сечовий міхур), який також оперується після року за допомогою ендоскопічної методики. При цьому гирлі сечоводу обколюють спеціальним гелем, формується підслизова подушка, стискаюча гирлі і не дає зворотного струму сечі.

Одна з найсерйозніших тотальних уропатологій - екстрофія сечового міхура (при цьому відсутня його передня стінка, і черевна стінка теж) - теж коректується хірургічно, хоча результати подібних операцій у всьому світі все ще не можна назвати задовільними. Операція можлива тільки в спеціалізованому центрі, вона проводиться досвідченими хірургами в кілька етапів.

Пам'ятка батькам

З будь урологічної проблемою можна впоратися, якщо дотримувати деякі умови:

звертати увагу на будову зовнішніх статевих органів дитини з самого раннього дитинства. Пильність не завадить! Буває, педіатри пропускають деякі патології, переконуючи батьків, що і «так зійде». Між тим, гипоспадию лікували ще в античності - тоді красивому, здоровому тілу надавалося велике значення. не ігнорувати обстеження (УЗД) - це допомагає виявити або підтвердити наявність патології. звертатися до дитячого лікаря-уролога зі спеціалізованого центру. Це дуже важливо - такі лікарі мають великий досвід, у них, що називається, «набита рука» (наприклад, в Центрі інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології клініки «Оберіг» виконують близько 100 оперативних втручань на рік, при цьому ускладнень практично не буває !). Вам повинні запропонувати весь спектр послуг (і діагностику, і лікування), а також ознайомити з усіма «опціями» (видами операцій: відкриті, малоінвазивні - лапароскопічні або ендоскопічні). Лапароскопія у дітей майже завжди краще, хоч і коштує дорожче, оскільки вимагає спеціально підготовленого персоналу та складної техніки.

«Звичайно, дефект можна усунути і за допомогою порожнинної відкритої операції, але це більш травматично для дитини, - говорить Геннадій Устенко. - Після лапароскопії ж (навіть складних реконструкцій) він через кілька днів йде додому - своїми ніжками. До речі, «Оберіг» - єдина в Україні приватна клініка, яка активно займається лапароскопією дитячої урології. Причому на найвищому рівні! ».

Направлення:
Дитяча урологія
Відділення:
Педіатрична служба
Теги:
Універсальна клініка «Оберіг»