Астроцитома – пухлина мозку
24 вересня 2023
24 вересня 2023
Астроцитома належить до первинних пухлин мозку, і отримала свою назву через тип нервових клітин, з яких складається — астроцитів. Астроцити, або зірчасті нейрони, отримали свою назву через схожість із зірками – багато відростків, що відходять в різні боки від центру клітини. Головна їх природня функція – надавати нейронам фізичну та структурну підтримку, разом з іншими гліальними клітинами брати участь у забезпеченні фізіологічних умов функціонування (утримання кисню та поживних речовин, регулювання іонного балансу в позаклітинному просторі, утилізація відходів метаболізму, імунологічний захист тощо).
Астроцитоми найбільш розповсюджені серед інших неопластичних захворювань центральної нервової системи та складають приблизно 50% усіх типів мозкових гліом. Виникнення астроцитом не залежить від віку, але частіше зустрічається у чоловіків, переважно у віці 20 - 60 років. Для жінок ризик захворювання на гліобластому підвищується у постменопаузальному періоді, та може бути знижений застосуванням жінкою замісної гормонотерапії до настання менопаузи.
Більш типовим розташуванням астроцитоми у дорослому віці є головний мозок, тоді як у дітей та підлітків переважає локалізація у підкоркових структурах (мозочку, стовбурі головного мозку, зоровому нерві).
Причини розвитку астроцитоми невідомі, але провокуючими факторами, особливо на фоні обтяженого сімейного онкологічного анамнезу, можуть бути:
На початку розвитку симптоми астроцитоми можуть бути відсутніми, але із збільшенням розміру пухлини в переважній більшості випадків основною скаргою пацієнтів є головний біль – частий, який погано піддається усуненню знеболюючими засобами, має характер давлячого або пульсуючого. По мірі прогресування пухлини біль може ставати постійним, супроводжуватися запамороченням, нудотою, блюванням, яке не приносить полегшення, нападами судом, появою вад зору («туман перед очима», подвоєння предметів), зниженням апетиту, втратою ваги, когнітивними порушеннями (зниження працездатності, слабкість, апатія, відчуття «виснаженості») – ознаками зростаючого внутрішньочерепного тиску. Наявність та вираженість симптомів астроцитоми залежить від стадії пухлинного ураження, ступеня порушення циркуляції мозкового ліквору та локалізації пухлинного процесу. Із ростом та озлоякісненням астроцитоми до загальних симптомів приєднується судомний синдром, з’являється вогнищевий неврологічний дефіцит, що відповідає локалізації ураження (т.зв. осередково-залежні симптоми). Про осередково-залежні симптоми можна прочитати тут - https://oberig.ua/news/statti/oseredkovo-zalezni-simptomi-astrocitomi-874
Збір історії захворювання, скарг та фізікальний огляд пацієнта доповнюється цілою низкою лабораторних та інструментальних досліджень з метою встановлення точного діагнозу:
Пухлинні захворювання мозку — вкрай небезпечні, тому рекомендуємо вчасно звертатися за медичної допомогу до кваліфікованих спеціалістів нейрохірургічного профілю. В універсальній клініці «Оберіг» ми маємо можливість проводити діагностику та лікування відповідно до найсучасніших досягнень нейрохірургічної науки. Очолює центр нейрохірургії Андрій Олександрович Данчин – доктор медичних наук, лікар-нейрохірург із 26-річним стажем, Заслужений лікар України, автор чисельних монографій та авторських методик лікування захворювань центральної нервової системи.
Телефонуйте: 044 521 30 03 або записуйтесь на консультацію на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/