Астроцитоми 1 — 4 ступенів злоякісності
25 вересня 2023
25 вересня 2023
Астроцитома належить до групи пухлинних захворювань (гліом) центральної нервової системи. В залежності від ступеню злоякісності астроцитоми класифікуються на 4 види:
Пілоцитарна астроцитома. Вона відноситься до гліом низького ступеню злоякісності (1 ступінь) та характеризується добрим прогнозом виживаності, особливо при молодому віці. Частіше пілоцитарні астроцитоми виникають у молодих людей та підлітків та мають тенденцію до розташування у скроневій частці півкуль, гіпоталамусі, мозочку, задній лобній та передній тім’яній зонах, області перехрестя зорових нервів, стовбурі мозку. Ювенільні пілоцитарні астроцитоми, в протилежність фібрилярній астроцитомі, надзвичайно рідко малігнізуються. Притаманним для пілоцитарних астроцитом є повільний рост та кістозний характер без інфільтрації сусідніх тканин мозку. Незважаючи на відносно доброякісний характер пілоцитарної астроцитоми, кінцевий характер цієї пухлини не є доброякісним, тому вчасна діагностика та лікування мають вирішальне значення для прогнозу. Гірший прогноз при пілоцитарній астроцитомі спостерігається при перебігу захворювання із підвищенням внутрішньочерепного тиску, порушенням свідомості, змінами особистості, грубим неврологічним дефіцитом, коротким періодом встановлення діагнозу від моменту появи симптомів, контрастним посиленням при нейровізуалізації.
Фібрилярна астроцитома. Цей тип астроцитом переважає серед усіх інших типів пухлин головного мозку. У порівнянні із пілоцитарною астроцитомою, фібрилярна астроцитома має вищий ступінь злоякісності (2 ступінь). Швидкість її малігнізації – шестикратна* у порівнянні із пілоцитарною астроцитомою (*при виявленні у пацієнтів віком старше 45 років у порівнянні із молодими пацієнтами). На відміну від пілоцитарної астроцитоми, фібрилярна астроцитома зазвичай не має чітких меж, характеризується дифузним проникненням у тканини мозку, становить складнощі для хірургічного видалення.
Характерна ознака астроцитом низького рівня злоякісності (1 — 2 ступінь) – наявність судомних нападів. Особливості КТ- та МРТ-картини астроцитом різного ступеню злоякісності дивись у матеріалі тут - https://oberig.ua/news/statti/osoblivosti-kt-ta-mrt-kartini-pri-astrocitomax-877
Анапластична астроцитома (3 ступінь). Частіше зустрічається у віці після 30 років (середній вік – 46 років), серед пацієнтів переважає чоловіча стать. Розташовується, зазвичай, у півкулях мозку, відрізняється стрімким збільшенням у розмірах та інфільтративним проростанням у прилеглі тканини мозку без чітких меж.
Мультиформна гліобластома. Це найнебезпечніший та найзлоякісніший вид мозкових гліом – 4 ступінь. Характеризується швидким зростанням, проростанням до інших структур мозку (мозочок, таламус, півкулі). Уражає частіше чоловіків старшого віку (середній вік – 56 років).
Злоякісні астроцитоми (анапластична астроцитома та мультиформна гліобластома) можуть виникати як результат малігнізації астроцитом низького ступеню злоякісності (пілоцитарних та фібрилярних астроцитом), але частіше виникають як первинне новоутворення.
Прогноз
На прогноз впливає декілька факторів, серед яких вік можна виділити дві групи факторів:
Перша група факторів безпосередньо пов’язана із параметрами пухлини: локалізація пухлинного процесу, наявність проростання в сусідні та інші структури мозку, поширення на функціональні та життєво важливі відділи мозку, гістоморфологічний характер пухлини, наявність/відсутність генних мутацій, можливості хірургічного видалення, чутливість клітин пухлини до протибластних препаратів та дії променевої терапії.
Друга група факторів пов’язана із станом пацієнта: віком, наявністю супутніх та перенесених захворювань, загальним станом, вираженістю/тяжкістю симптомів основного захворювання (неврологічний дефіцит, когнітивні порушення тощо) та психоемоційним настроєм пацієнта. Варто зауважити, що для більшості внутрішньомозкових пухлин притаманний рецидивуючий характер, який спостерігається навіть за умов проведення комбінованої терапії. Факторами, що сприяють подовженню безрецидивного періоду та зростанню загальної тривалості життя є низький ступінь анаплазії пухлини, радикальність резекції пухлини, молодий вік пацієнтів (до 45 років) та відсутність неврологічних порушень у післяопераційному періоді.
Діагностика та лікування пухлин головного мозку із застосуванням технологій світового рівня можлива в Центрі нейрохірургії Універсальної клініки «Оберіг», який очолює Андрій Олександрович Данчин – доктор медичних наук, Заслужений лікар України, лікар-нейрохірург із 26-річним стажем. Його досвід та майстерність врятували тисячі життів пацієнтам із нейроонкологічними діагнозами.
Телефонуйте: 044 521 30 03 або записуйтесь на консультацію на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/