Історія досліджень гепатитів
29 липня 2020
29 липня 2020
Упродовж століть містяни та військові потерпали від спалахів захворювання, яке називали «епідемічною жовтяницею». Тепер ми знаємо, що це гепатит А, який передається фекально-оральним шляхом. Антисанітарія та скупченість призводили до стрімкого поширення захворювання.
Наприкінці XIX століття свою руйнівну силу проявив гепатит B. Люди заражаються цим типом гепатиту переважно через контакт з кров’ю. Скоріше за все, гепатит B давно супроводжував людство. Так, в 2012 році була опублікована наукова стаття, автори якої виявили геном вірусу гепатиту B у корейській мумії XVI сторіччя. Але епідемій цього захворювання не було.
Розвиток медичних маніпуляцій, пов’язаних з кров’ю, «випустили джина з пляшки». Одним з перших випадків, описаних в медичній періодиці, був спалах жовтяниці серед працівників судноремонтного заводу в 1883-1884 роках в Німеччині. Їм зробили щеплення — ввели лімфу людей, які перенесли коров’ячу віспу. За кілька місяців захворів 191 робітник з 1289 вакцинованих.
На початку ХХ століття багато спалахів гепатиту B виникало серед пацієнтів, які лікувалися від сифілісу за допомогою підшкірних ін’єкцій препарату арсфенаміну. В лікарнях використовували багаторазові шприци, які часто не стерилізували, а лише промивали водою.
Під час Другої світової війни серед військових траплялися епідемії гепатиту після вакцинації від кору та жовтої лихоманки. Найбільший спалах відбувся в 1942 році, коли захворіло близько 28,5 тис. солдатів американської армії, та 62 з них померли. Причиною була вакцина від жовтої лихоманки, яка містила сироватку крові.
У 1947 році гепатити остаточно поділили на два типи – інфекційний або епідемічний гепатит (А), сироватковий гепатит (В). Хоча медики розуміли, як передаються ці захворювання, вони не знали, який збудник їх викликає.
Поворотний момент настав у 1963 році. Американський генетик Барух Бламберг досліджував генетично обумовлені відмінності в білках крові. Він зібрав зразки від представників корінних народів по всьому світі. Під час своїх досліджень Бламберг помітив, що один з білків крові австралійського аборигена вступає в реакцію з антитілами, присутніми в крові пацієнта з Нью-Йорка, який страждав на гемофілію та часто отримував переливання крові.
Вчений назвав цей білок «австралійським антигеном». Спочатку Бламберг та його колеги вважали, що австралійський антиген — це білок, який присутній в крові від самого народження. Адже якщо вони виявляли його в крові — то він залишався і в подальших пробах. Але одного разу дослідники помітили, що австралійський антиген раптово з’явився в аналізах одного з пацієнтів. Біопсія печінки показала, що він захворів на гепатит.
Припущення, що австралійський антиген пов'язаний з гепатитом, підтвердив ще один випадок, який трапився з лаборанткою Бламберга. Вона відчула, що почувається недобре. Жінка самостійно провела аналіз своєї крові та виявила австралійський антиген. Це, фактично, було перше в світі тестування на гепатит В. Її підозри підтвердилися, вона захворіла. На щастя, лаборантка згодом повністю одужала.
Бламберг та його колеги зрозуміли, що австралійський антиген пов'язаний з гепатитом. Але що це – вони не знали. Тільки в 1970 році британський вірусолог Девід Дейн за допомогою електронної мікроскопії виявив у плазмі хворих на «сиворотковий гепатит» вірус. Австралійський антиген – це один з білків його зовнішньої оболонки, який тепер називається «поверхневий антиген вірусу гепатиту В» (HBsAg).
У 1969 році Бламберг розробив вакцину з плазми донорів, які перенесли захворювання, — концентрований австралійський антиген. Після успішних клінічних випробувань вакцина поступила у продаж в 1983 році. Але вона мала недоліки – нестачу крові для виробництва та ризики зараження іншими інфекціями. В 1986 році була створена вакцина, австралійський антиген для якої виробляли генетично модифіковані дріжджі.
У 1970-х роках тестування донорської крові на австралійський антиген стало обов’язковим. Але незважаючи на це, частина людей після переливання крові захворювала на гепатит, який спочатку називали дуже просто — «гепатит ні А, ні В». Десятиліття дослідники не могли «впіймати» збудника цього захворювання. Лише в 1988 році британський вчений Майкл Хотон, використовуючи нові молекулярні методи, виявив геном вірусу гепатиту С.
У наш час навіть хронічні гепатити можна вилікувати. Головне, вчасно пройти діагностику, адже гепатити поступово руйнують печінку, призводячи до фіброзу, цирозу, а інколи до пухлин печінки. В клініці «Оберіг» працюють два спеціалізованих Центри, які займаються лікуванням гепатитів та їхніх наслідків. Це Гастроцентр та Центр хірургії печінки.
У Гастроцентрі пацієнти можуть пройти точну діагностику, включаючи еластографію, прицільну біопсію печінки під контролем УЗД і КТ з подальшим гістологічним дослідженням та визначенням стадії фіброзу. Після обстеження лікарі призначають консервативне лікування. Але ми можемо допомогти навіть, якщо потрібна трансплантація печінки, — тоді до боротьби за життя та здоров’я підключаються фахівці нашого Центру хірургії печінки.