Історія стетоскопа
24 червня 2021
24 червня 2021
Ми звикли бачити лікаря зі стетоскопом. Це не просто інструмент, це символ медицини. Придумав стетоскоп французький лікар і вчений Рене Лаеннек у 1816 році. Якось він гуляв парком і побачив, як бавляться двоє дітей. Один хлопчик скріб булавкою край колоди, а другий прикладав вухо до протилежного краю, щоб почути підсилений звук. Цей випадок запам’ятався Лаеннеку.
Одного разу лікаря запросили оглянути молоду жінку, у якої були ознаки серцевого захворювання. У той час медики прослуховували грудну клітку, постукуючи по ній (перкусія) або прикладаючи вухо (пряма аускультація). Але пацієнтка Лаеннека мала надлишкову вагу, і жировий шар приглушував звуки. Та й притискатися вухом до грудей юнки було якось непристойно.
Тоді Лаеннек згадав хлопчаків з колодою. Він скрутив тонкий циліндр з паперу і приклав його одним кінцем до грудної клітки, а вухо притулив до іншої. Лаеннек був здивований і втішений, коли почув удари серця голосно і точно. Пізніше він зробив перший стетоскоп з дерева 25 см довжиною і 3,5 см в діаметрі після експериментів з різними матеріалами і конструкціями.
У 1819 році Лаеннек опублікував роботу «Трактат про непряму аускультацію і хвороби легенів і серця». Лікар навчився розпізнавати захворювання легенів, зокрема бронхіт, емфізему, пневмонію і туберкульоз, а також різні фази серцебиття.
Лаеннек сам хворів на туберкульоз. Коли його стан погіршився, він попросив племінника виконати непряму аускультацію легенів і описати почуте. Лаеннек зрозумів, на що вказував створений ним метод діагностики – жити залишалося недовго. Він заповів племіннику свої наукові роботи, годинник, кільце і «найважливіше, мій стетоскоп, який є найкращим моїм надбанням».
Подобається читати про історію медицини? Дізнайтесь більше за за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті.