Чи знаєте ви, які профілактичні огляди варто запланувати на цей рік? Насправді, єдина універсальна порада, яку ми дамо, може здатися надто простою.
Першим кроком до профілактики хвороб має бути візит до терапевта, якому ви довіряєте. Це легше, швидше, а головне – допоможе вам сформувати власну програму обстежень на противагу десяткам універсальних чек-апів.
Такий підхід рекомендують пацієнтам у розвинутих країнах світу. Власна програма обстежень більш ефективна і менш затратна; вона може включати ті універсальні скринінги, що справді дозволяють запобігти патологіям, однак дуже важливо, щоб перелік обстежень враховував вашу стать, вік, спосіб життя, супутні стани, вид діяльності, переживання і скарги, психологічний стан і сімейну історію. Усі ці деталі впливають на здоров’я, тож не можна сказати, що огляди варто починати з якогось конкретного віку чи періоду життя.
- Бути на зв’язку зі своїм лікарем варто за будь-яких обставин. А от самопризначення досліджень і аналізів не принесе користі, а загрожує зайвим хвилюванням, втратою часу і грошей, хибним тлумаченням результатів і випущенням з уваги чогось важливого.
- Будь-які зміни в способі життя чи самопочутті – це привід для профілактичного огляду. Наприклад, значна зміна ваги, паління, зміна у фізичних навантаженнях, призов на військову службу, планування вагітності тощо.
- Варто знати свій тиск і зважати, коли він є вищим за 120/80. Ви можете добре почуватися з вищими показниками, однак негативний вплив високого тиску на здоров’я це не скасовує.
- Знання свого індексу маси тіла, рівня холестерину, глюкози, ВІЛ- і гепатит-статусу, показників функціонування щитовидки тощо дозволить запобігти проблемам зі здоров’ям. Лікар порадить, які аналізи й дослідження краще зробити.
- Після 40 років показані певні онкоскринінги, адже підвищується ризик появи раку. Ці обстеження різняться для чоловіків і жінок, а також залежать від анамнезу, тож і тут варто консультуватися з лікарем. Онкоскринінги до 40 теж безперечно можуть бути показані. Усе індивідуально.
- Піклуйтеся про своє ментальне здоров’я. Говоріть із психологом чи терапевтом.
- Вакцинація – складова профілактики хвороб. Перевірте, чи маєте всі необхідні щеплення.
- Також рекомендуються профілактичні кардіологічні огляди, рентген легень, гінекологічні, мамологічні, урологічні, ендоскопічні дослідження. Це все може стати частиною вашої власної програми обстежень.
Персоналізація діагностики й запобігання хворобам – це запорука здорового суспільства і теперішнє медицини, що вже почалося .
Запишіться до терапевта за номером +38 044 521 3003 або на сайті.
Поради терапевтки Олени Антонюк стосовно чек-апів для чоловіків читайте за лінком.