Тифозна Мері: відсутність симптомів ≠ неможливість інфікування
27 листопада 2020
27 листопада 2020
Сьогодні ми знаємо, що інфекції можуть передаватися через людей, які самі не мають жодних проявів нездужання – асимптомних носіїв. Серед таких захворювань, зокрема, – ВІЛ, холера, туберкульоз, черевний тиф і відтепер – COVID-19. Тому так важливо, щоб кожна людина розуміла: навіть якщо в тебе немає симптомів, це не означає, що ти не можеш заразити інших.
Найбільш відомим асимптомним носієм в історії медицини була кухарка Мері Маллон, яку тогочасні газети прозвали «Тифозною Мері». Досі точаться дискусії – ким вона була: злочинницею чи жертвою? Сама Мері ніколи не хворіла на черевний тиф, але заразила щонайменше 50 людей, з яких троє померло.
Це була справжня детективна історія, в якій роль слідчого випала Джорджу Соперу, фахівцю з інфекційних захворювань. В 1906 році Сопера запросили розслідувати спалах черевного тифу в будинку заможного нью-йоркського банкіра. Шестеро з одинадцяти мешканців – члени сім’ї та слуги – захворіли на черевний тиф.
Сопер довідався, що за три тижні до спалаху сім’я найняла нову кухарку – Мері Маллон. Але ж бактерії черевного тифу гинуть при високій температурі, як тоді сталося зараження? Розгадка – коронна страва нової кухарки, морозиво з персиками. Це був ідеальний шлях передачі збудника від рук кухарки до організму постраждалих людей.
Сопер дізнався, що за останні роки кухарка працювала в восьми родинах, і в семи з них були спалахи черевного тифу. Але йому не одразу вдалося її знайти – Мері часто міняла роботу. Коли нарешті Сопер зустрівся з кухаркою і попросив її здати аналізи на черевний тиф, жінка прогнала його виделкою для м’яса. Мері не розуміла, яке вона має відношення до черевного тифу, адже сама була здоровою.
Тоді Сопер звернувся до Департаменту охорони здоров’я Нью-Йорка. За Мері приїхала швидка з лікаркою та шістьома поліцейськими. Кухарці вдалося втекти та сховатися на кілька годин у комірчині. Але жінку видав край сукні, який стирчав, затиснутий дверима. Силоміць поліцейські відвезли Мері, яка пручалася з усіх сил, до лікарні. Аналізи підтвердили – Мері була асимптомним носієм черевного тифу.
Жінку відправили на маленький острів – в карантин. За три роки їй дозволили повернутися в Нью-Йорк, але за умови, що вона більше ніколи не буде працювати кухаркою. Спочатку жінка дотримувалася обіцянки, але інші роботи не приносили достатньо доходу. Щоб вирватися з бідності, Мері почала під несправжнім іменем працювати кухаркою в готелях і ресторанах. Одного разу вона влаштувалася на роботу в лікарню, де через неї на черевний тиф захворіло 25 осіб. Після цього Мері знову повернули на острів – на довічний карантин, який тривав майже чверть століття.
Коли Мері померла в 1938 році, в Нью-Йорку налічувалося 400 асимптомних носіїв черевного тифу, але їх ніхто вже не ізолював. Вона була першою, і тому отримала таке сурове ставлення. Крім того, жінка нічим не могла себе захистити, крім виделки для м’яса, якою так налякала Сопера. Мері приїхала в 15 років до Америки з Ірландії та не мала родини поруч. Все життя вона не могла зрозуміти, за що її утримують на острові.
Тепер ми знаємо, що бувають асимптомні носії. Наразі це дуже актуальна тема. Адже COVID-19 може передаватися людьми, які ЩЕ не мають симптомів або не матимуть їх взагалі. Тому кожен повинен дотримуватися всіх необхідних заходів для запобігання поширення коронавірусу – яким би здоровим він не почувався. Надягти маску на рот і ніс – це ж набагато легше «випробовування» порівняно з тим, що довелося пережити Мері Маллон. Чи не так?