Все про мігрень
4 листопада 2020
4 листопада 2020
Причин головного болю досить багато. Важливо віддиференціювати ті з них, де головний біль є симптомом іншого, системного захворювання від первинних форм головного болю.
З первинних форм головного болю найчастіше трапляються головний біль напруги та мігрень, дещо рідше – кластерний головний біль. Кожен з них має свої характеристики.
Михайло Булгаков у своєму творі «Майстер та Маргарита», так описує головний біль, яким страждав Понтій Пілат: «О боги, боги, за что вы наказываете меня? Да, нет сомнений! Это она, опять она, непобедимая, ужасная болезнь гемикрания, при которой болит полголовы. От нее нет средств, нет никакого спасения».
Так, мігрень здебільшого характеризується одностороннім болем голови, а термін «гемікранія» походить від грец. ἡμι — половина (гемі) та грец. κρανίον — голова (kranion).
Мігрень – це неврологічне захворювання, характерним симптомом якого є пульсуючий біль від середньої до вираженої інтенсивності, тривалістю від 4 до 72 годин, часто односторонньої локалізації, проте може бути двостороннім, що супроводжується хоча б одним із: нудота, рвота або світло- чи звукобоязнь, зазвичай погіршується при рухах.
Вважається, що мігрень має спадковий характер приблизно у 50% випадків. Спадкова мігрень зазвичай проявляється раніше та напади мають вираженішу інтенсивність. Жінки частіше хворіють мігренню. В популяції мігрень трапляється за різними даними до 15% населення, щоправда, виявляють її не в усіх – цей специфічний біль голови маскується за іншими станами.
Мігрень – це не лише головний біль. Напад складається з декількох фаз – продрому, аури, власне головного болю та відновлення.
I фаза – продром, може виникати за 24 год до болю і проявляється зниженням працездатності, настрою, дратівливістю, збудженням, болем в шиї, спрагою, гіперактивністю, надмірним позіханням, утрудненістю мови, частим сечовипусканням чи послабленням стільця.
II фаза – аура, може бути зоровою – у вигляді спалахів світла, точок, яскравих плям, мерехтливих зиґзаґоподібних ліній «мерехтлива скотома», слуховою – шум у вухах, дзвін. Можуть виникати сенсорні симптоми (поколювання в руках, оніміння, відчуття повзання мурашок) або порушення мови – важко підібрати правильне слово або таке враження, що забув назви предметів. Тривалість фази від 5 до 60 хвилин.
III фаза – власне болю, може супроводжуватись нудотою, рвотою, боязню світла, гучних звуків, в цей час дратують запахи та хочеться полежати в тихій темній кімнаті. Тривалість даного періоду варіює від 4 до 72 годин.
IV фаза – відновлення. Після того, як ГБ вщух, більшість пацієнтів відчувають сонливість, млявість, втому або, навпаки, ейфорію та потребу в глибокому сні.
Ні, вона трапляється приблизно в 25% пацієнтів.
Існує поширений міф, якщо біль голови знімається простими анальгетиками (парацетамол, ібупрофен), це не мігрень, що не зовсім правда – за сучасними рекомендаціями, купірування гострого нападу розпочинають саме із нестероїдних протизапальних препаратів в адекватних дозах, а потім, за неефективності, додають специфічне лікування – триптани. Іноді біль голови при мігрені може пройти самостійно, після сну.
Описано багато тригерів, або чинників, що можуть провокувати мігренозний головний біль. Найпоширенішими тригерами є:
Харчові фактори – алкоголь, голод, харчові додатки, продукти, такі як сир, горіхи, шоколад, цитрусові.
Фізичні фактори – фізичне навантаження, недостатність сну, надмірна тривалість сну, втома, гіпоксія, паління.
Емоційні фактори – стрес, тривога.
Гормональні зміни – менструація, вагітність, клімакс, прийом контрацептивів.
Фактори навколишнього середовища – яскраве світло, задушливі приміщення, недостатність кисню високо в горах, сильні запахи, метеофактори.
Важливо зауважити, що тригери мігрені для кожного свої, та не у всіх пацієнтів шоколад, наприклад, викликає напад. Для виявлення тригерів я рекомендую своїм пацієнтам вести щоденник головного болю.
Мігрень може бути епізодичною або хронічною, залежно від цього обирають стратегію лікування.
Ні, але можна суттєво зменшити кількість, інтенсивність та тривалість нападів за допомогою правильно підібраного лікування та навчання керувати тригерами. В цьому вам допоможе невролог – спеціаліст з головного болю.
Якщо напад триває понад 3 дні, це свідчить про розвиток небезпечного ускладнення мігрені – мігренозного статусу, – коли симтпоми наростають, біль стає дифузним, розпираючим, не знімається ніякими ліками. Можуть виникнути блідість шкіри, ознаки подразнення мозкових оболонок, порушення свідомості, судоми, постійна рвота. Цей стан потребує більш ретельного спостереження лікарем, краще в стаціонарі та іншого лікування.
Ні, МРТ при мігрені не інформативна і не покаже ніяких змін, хоча іноді спостерігаються неспецифічні знахідки – вогнища дисциркуляторного генезу, розширення субарахноїдальних просторів, арахноїдальні кісти, кісти шишкоподібного тіла, «пусте турецьке сідло». Ці знахідки не мають відношення до головного болю, є варіантом норми та особливого лікування не потребують.