Як подолати постковідний синдром?
12 травня 2021
12 травня 2021
Більшість людей, які перехворіли на COVID-19, одужують за кілька тижнів. Але деякі не можуть повернутися до звичайного життя через кашель, слабкість та інші симптоми ще протягом кількох місяців після перенесеної інфекції. Це постковідний синдром. Його розвиток не залежить від важкості COVID-19. Можна перехворіти легко, але згодом зіштовхнутися з неприємними наслідками коронавірусної інфекції.
Англомовні пацієнти називають свій стан «довгим COVID» (Long COVID). При постковідному синдромі симптоми, які розвинулися під час або після коронавірусної інфекції, тривають більше 12 тижнів. Зазвичай люди скаржаться на кілька симптомів, які разом значно погіршують якість життя. Симптоми можуть «переміщатися» організмом, вражаючи різні системи. Їхня інтенсивність може слабшати і знову посилюватися.
Ми звикли сприймати коронавірус як респіраторну інфекцію, яка в основному пошкоджує легені. Але насправді він вражає багато інших органів, зокрема серце, судини і мозок. Перелік скарг при постковідному синдромі є довгим. Найчастіше зустрічаються такі симптоми:
Проблеми з диханням після COVID-19 пов’язані з постковідним фіброзом легень. Внаслідок запалення тканини «рубцюються», і легені не можуть повноцінно працювати. Найчастіше постковідний фіброз виникає у пацієнтів старше 65 років, які мали тяжкий перебіг захворювання. На щастя, ці зміни є зворотними. Легені можна відновити за правильної та своєчасної реабілітації. Допоможуть дихальні вправи та помірне фізичне навантаження.
Коронавірус вражає серце, навіть у людей зі слабкими симптомами. Тому не варто одразу повертатися до активного спорту – це може зашкодити. Лікарі радять через 2-3 тижні після одужання прийти на обстеження серця – зробити кардіограму та УЗД. І лише переконавшись в тому, що серце в нормі, можна поступово відновлювати тренування.
Після перенесеного захворювання у людей часто розвивається міокардит – запалення міокарду. У кожного п’ятого пацієнта діагностується перикардит – запалення перикарду і наявність рідини у серці. У більшості випадків достатньо просто поберегти себе, зменшити навантаження. І побути під наглядом лікаря-кардіолога.
Люди з постковідним синдромом часто скаржаться на депресію і тривогу, а також порушення сну. З одного боку, ці проблеми можуть мати фізіологічні причини через перенесену інфекцію. А з іншого боку, вони пов’язані зі стресом, які всі ми переживаємо у часи пандемії. У людей, які мали важкий перебіг COVID-19 та перебували в реанімації, може розвинутися посттравматичний стресовий розлад.
Також у багатьох виникають ознаки, подібні до синдрому хронічної втоми. Це складний розлад, який характеризується надзвичайною слабкістю. Вона посилюється під час фізичної та розумової активності. А відпочинок не приносить бажаного відновлення. Багато пацієнтів скаржаться на погіршення пам’яті, здатності до концентрації, відчуття «туману в голові». Безперечно, це перешкоджає поверненню до повноцінної роботи.
Постковідний синдром – це комплексна проблема, тому з пацієнтом повинна працювати команда фахівців. Індивідуальна реабілітація починається з консультації лікаря терапевтичного профілю, який має оцінити фізичні, когнітивні, психологічні та психіатричні симптоми, а також функціональні можливості. Важливо врахувати вплив постковідного синдрому на роботу, освіту, настрій і соціальні зв’язки людини.
Лікар за необхідності направляє до вузьких спеціалістів – наприклад, невролога, пульмонолога чи кардіолога. Фізичний терапевт допомагає впоратися зі втомою і покращити мобільність, навчає робити дихальні вправи. Депресія, тривога та безсоння також не повинні залишатися поза увагою. Тому до реабілітаційної команди обов’язково має входити психолог.
Фахівці нашої клініки готові допомогти людям, які перенесли COVID-19 та відчувають довготривалі наслідки захворювання. Зверніться до нас, і лікар-терапевт порадить, як відновитися після коронавірусної інфекції та подолати постковідний синдром.