Як зберегти здоров'я серця: рекомендації кардіолога для довгого та активного життя
24 лютого 2025


24 лютого 2025
Кожній людині відомо про те, що життя підтримується доти, доки функціонує серце - основний орган тіла, за допомогою якого кров із корисними речовинами циркулює по всьому організму. І саме серцеві захворювання, такі як інфаркт міокарда, інсульт, гіпертонія - найчастіші причини смертності в Україні, згідно зі статистикою останніх кількох десятків років. Причому, якщо раніше ці захворювання вражали людей похилого віку, то сьогодні навіть дуже молоді особистості можуть отримати інсульт, навіть діти.
З огляду на ступінь ризику, здорове рішення - вивчити поради лікаря кардіолога, після чого змінити свій спосіб життя в кращий бік, щоб максимально нівелювати потенційну загрозу розладів із серцевим м'язом у молодому і старшому віці. Рекомендації насправді нескладні для виконання. Якщо дотримуватися їх кілька тижнів поспіль, то ви здобудете не тільки зручні нові звички, а й міцне здоров'я.
Здоров'я серця руйнується внаслідок різних чинників. До найбільш значущих належать такі:
Усе це сприяє поступовому руйнуванню судин, через що органи тіла починають функціонувати спочатку не на повну силу, а потім зі збоями. Підвищуються ризики розвитку атеросклерозу - коли накопичений у судинах шкідливий холестерин твердне, формується у бляшки, що закупорюють судини.
Саме тому завжди базові поради для здоров'я серця від лікарів - це змінити свій спосіб життя, якщо він далекий від того, що для серця корисно.
Рух - це життя! Цим лаконічним висловом уже все сказано щодо того, як зберегти серце здоровим. Кожній людині необхідні адекватні фізичні навантаження. Причому вони мають бути співмірними віку, стилю життя, професійній діяльності. Тут важливо пам'ятати, що підвищена фізична активність тягне за собою поступове прискорене зношування серцевого м'яза, як і недостатня.
Згідно з порадами лікарів-кардіологів, середньостатистичній людині для того, щоб уберегти серце, необхідно щодня здійснювати в середньому 5 тис. кроків. Цього буде достатньо для того, щоб підтримувати в організмі життєву силу. Однак за сидячого способу життя ліпше збільшити цю норму до 10 тис. кроків, які можна здійснювати протягом усього дня, наприклад, 2-3 рази вийти на півгодини на прогулянку на свіже повітря.
Причому саме ходьба - оптимальний спосіб, як мати здорове серце, всупереч розхожій думці про те, що корисніший біг. Під час бігу навантаження на організм набагато вище, тим паче якщо бігати неправильно.
Якщо дотримуватися цих рекомендацій, то немає необхідності додатково відвідувати спортзал або виконувати надскладні тренування вдома. Звичайна ходьба надасть набагато більшу користь для серця.
Думки сучасних дієтологів кардинально розходяться щодо того, що можна вважати правильним харчуванням. Одні вказують на те, що вберегти серце та інші органи можна тільки в тому разі, якщо повністю відмовитися від будь-якої жирної, солодкої, солоної їжі. Інші ж роблять більший акцент на калоріях на добу, враховуючи середню їх витрату організмом.
Кожна людина індивідуальна, має свій унікальний стиль і ритм життя. Тому потрібно знайти оптимальний баланс саме для себе щодо харчування, адже якщо після повної відмови від солодощів у вас пропадає життєва енергія, навряд чи можна сказати, що це буде безцінною користю для здоров'я.
Оптимальна дієта, щоб тримати серце здоровим багато років:
Але головне правильно харчування, щоб зміцнити серце, - це не переїдати, відмовитися від перекусів, залишивши 2-3 основних прийоми їжі, до того ж корисно робити 8-10 годинну нічну перерву в прийомі їжі. Також важливою умовою збереження здоров'я серцево-судинної системи є якісний нічний сон і підтримання психічної рівноваги.
Сучасні лікарі кардіологи, а також терапевти дають рекомендації людям, які досягли 40 років, регулярно здавати аналіз на холестерин, щоб контролювати його рівень в організмі та запобігти швидкому розвитку атеросклерозу.
У разі виявлення несприятливих показників ліпідограми та холестерину лікар призначить статини - препарати, що знижують рівень холестерину, а також може призначити профілактичні препарати, щоб розріджувати кров, бо вона поступово загущується, що й провокує хвороби серцевого м'яза, судин.
Є низка симптомів, які вказують на проблеми зі здоров'ям. Краще звернути на них увагу і відвідати кардіолога, щоб перевірити серце. Так можна виявити причини і купірувати хворобу повністю, не допускаючи її розвитку до ступеня, що межує з ризиком для життя.
До таких симптомів належать: головний біль або біль за грудиною, оніміння кінцівок, поява судинних зірочок, напади запаморочення, шум або пульсація у вухах, напади аритмії й тахікардії, коли відчувається, що ритм дає збої, він неправильний; у чоловіків може бути еректильна дисфункція як один із проявів серцевої недостатності.
Досвідчений лікар-кардіолог клініки Оберіг не тільки проводить усі необхідні види діагностики (УЗД серця, доплерографію, ЕКГ), а й дає рекомендації щодо того, як зберегти здорове серце.