Типи аутоімунного гепатиту та прогноз
Аутоімунний гепатит — це хронічне захворювання печінки невідомої етіології, характерною ознакою якого є безперервний некроз тканини печінки, що супроводжується заміщенням нормальної тканини печінки сполучною (фіброз) із подальшим розвитком цирозу печінки та прогресуючою печінковою недостатністю.
Вирізняють три типи аутоімунного гепатиту:
Тип 1 або «класичний» є найпоширенішим типом аутоімунного гепатиту у всьому світі та складає до 80% усіх випадків цього захворювання. Хворіють на цей тип аутоімунного гепатиту частіше люди вікових категорій 10-20 років та 45-70 років. У пацієнтів із типом 1 виявляють антинулеарні антитіла (ANA), коли власна імунна система людини із невідомої причини починає продукувати спеціальні захисні білки — імуноглобуліни (антитіла) проти антигенів ядра та цитоплазми клітин власних тканин.
Окрім антинуклеарних антитіл у пацієнтів можуть виявлятися антитіла до гладком’язових клітин (SMA). У пацієнтів із типом 1 аутоімунного гепатиту є характерними гаплотипи DR3, DR4, DR13 лейкоцитарного антигену людини (HLA).
Тип 2 найчастіше діагностується у дітей віком 2 — 14 років.
Співвідношення осіб жіночої та чоловічої статі із типом 2 аутоімунного гепатиту — 10:1.
Для типу 2 характерною є наявність антитіл до мікросом клітин печінки/нирок 1-го типу (LKM-1) або цитозолю клітин печінки. У пацієнтів із типом 2 аутоімунного гепатиту є характерними гаплотипи DR3 та DR7 лейкоцитарного антигену людини (HLA).
Для типу 3 характерною є наявність антитіл до розчинного антигену печінки/печінково-підшлункового антигену (SLA/LP).
Аутоімунний гепатит діагностується частіше у жінок. Якщо аутоімунний гепатит не лікувати, 6-місячна летальність за наявності цієї патології може сягати 40%.
Проте 10-річна виживаність пацієнтів із аутоімунним гепатитом, які отримують лікування, складає 80-98%.
Допомогу пацієнтам із захворюваннями печінки та жовчовивідних шляхів повинна надаватися у спеціалізованих центрах, і клініка «Оберіг» має в своєму розпорядженні не тільки найсучасніше обладнання й технології, але й високопрофесійну команду, очолювану Олегом Геннадійовичем Котенко — хірургом-трансплантологом, доктором медичних наук, професором, лауреатом Державної премії України в галузі науки та техніки (2008). Олегу Котенко вже понад 25 років довіряють життя та здоров’я пацієнти зі складною онкологічною патологією підшлункової залози, печінки та жовчовивідних шляхів.
Симптоми аутоімунного гепатиту
Хронічна хвороба печінки, при якій відбувається безперервна загибель клітин цього органу із заміщенням сполучною тканиною, і, як наслідок, розвитком цирозу, отримала назву аутоімунний гепатит. Прогресування аутоімунного гепатиту призводить до печінкової недостатності, яка потребує трансплантації печінки для збереження життя пацієнта.
Частіше на аутоімунний гепатит хворіють жінки.
Приблизно у ⅓ дорослих та ½ дітей з аутоімунним гепатитом наявний цироз печінки на дату встановлення діагнозу.
Спектр клінічних ознак та симптомів аутоімунного гепатиту може варіювати у досить широких межах: від безсимптомного підвищення рівня печінкових ферментів — аланінамінотрансферази (ALT), аспартатамінотрансферази (AST) до прогресуючого цирозу печінки та блискавичної форми печінкової недостатності.
Скарги при аутоімунному гепатиті є неспеціфічними та спостерігаються при багатьох захворюваннях печінки.
До них належать:
При об’єктивному огляді лікарю допомагають запідозрити аутоімунну природу цього гепатиту наступні симптоми:
запалення суглобів — артрит;
сухість слизової оболонки ротової порожнини – ксеростомія;
запалення рогівки та кон’юнктиви — кератокон’юнктивіт;
запалення судин шкіри — васкуліт;
вузлувата еритема.
У пацієнтів із запущеною формою аутоімунного гепатиту можуть спостерігатися:
жовтяниця шкіри та видимих слизових оболонок;
збільшення розмірів печінки — гепатомегалія та/або селезінки — спленомегалія;
накопичення рідини в черевній порожнині — асцит;
виражені периферичні набряки.
У Центрі хірургії підшлункової залози та трансплантації універсальної клініки «Оберіг» (м. Київ) під керівництвом Олега Геннадійовича Котенко (доктора медичних наук, професора, лауреата Державної премії України в галузі науки та техніки (2008), лікаря-хірурга, лікаря-онкохірурга, лікаря-трансплантолога) високопрофесійною командою лікарів надається увесь спектр діагностично-лікувальної допомоги пацієнтам з хворобами підшлункової залози, печінки та жовчо-вивідних шляхів, включаючи трансплантацію донорської печінки. Завдяки участі в пілотному проекті міністерства охорони здоров’я, трансплантація печінки виконується безкоштовно для пацієнта.
Для запису на консультацію телефонуйте: 044 521 30 03
Або записуйтесь на сайті за посиланням - https://my.oberig.ua/ua/appointment/