Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Саркоїдоз

Саркоїдоз

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ САРКОЇДОЗУ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Гістологічне дослідження зразків тканини – світовий стандарт діагностики саркоїдозу. В Універсальній клініці «Оберіг» біопсія проводиться за допомогою малоінвазивного ендоскопічного методу – відеомедістеноскопії
  • Клініка має власний патогістологічний центр з висококваліфікованими гістологами для аналізу матеріалу, отриманого при біопсії
  • Спеціалізований Торакопульмонологічний центр з досвідченими торакальними хірургами


Саркоїдоз – це системне захворювання, яке викликає виникнення невеликих вузликів (гранульом) в різних органах, які складаються з запальних клітин. Гранульоми можуть зливатися у великі утворення, які порушують функціонування організму.


В 90% саркоїдоз уражає легені. Але хвороба може охопити шкіру, очі, серце, печінку, лімфатичні вузли та інші органи. Гранульоми в легенях викликають звуження дихальних шляхів, запалення і рубцювання (фіброз) легеневої тканини. Небезпечним ускладненням є розвиток дихальної недостатності.


Причини виникнення саркоїдозу залишаються невідомими науці. Відповідно до однієї з теорій, захворювання виникає, коли людина з генетичною схильністю зіштовхується з деякими вірусами і бактеріями. Також відомо, що такі речовини, як берилій, алюміній, цирконій можуть викликати ураження легень, які нагадують саркоїдоз.


Найчастіше саркоїдоз розвивається у віці 20-40 років. У дітей захворювання виявляється вкрай рідко. В більшості випадків прогноз – сприятливий.

ОЗНАКИ І СИМПТОМИ САРКОЇДОЗУ

Саркоїдоз часто викликає слабке нездужання і проходить самостійно. Симптоми захворювання, пов’язані з ураженням легень, включають кашель, задишку, біль в грудях. Зазвичай біль в грудях проявляється як відчуття невеликого стиснення. Але інколи вона буває інтенсивною, нагадує біль при інфаркті міокарда. Пацієнти можуть скаржитися на слабкість, лихоманку і втрату ваги.


Захворювання вражає і інші органи. Симптоми залежать від розповсюдженості процесу. Частіше за все, страждають наступні органи:


Шкіра. Вузлики з’являються на обличчі, шиї, руках, ногах і тулубі. Вони можуть мати вигляд як невеликого висипання, так і глибоких шрамів.


Очі. Саркоїдоз викликає запалення різних структур ока, включаючи райдужку, сітківку, рогівку. Без лікування захворювання може привести до глаукоми, катаракти і сліпоти.


Нирки. Невеликі гранульоми можуть виникати в нирках, порушуючи їхнє функціонування. Також при саркоїдозі спостерігається збільшення рівня кальцію в крові, що може привести до утворення каменів в нирках.


Серце. Гранульоми в серці можуть бути причиною аномального серцевого ритму і навіть привести до смерті.


Нервова система. Неврологічні порушення зустрічаються у 5% пацієнтів. Саркоїдоз може пошкодити нерви в руках і ногах, викликаючи слабкість, біль, оніміння або поколювання.


М’язово-скелетна система. У 10-15% пацієнтів захворювання охоплює м’язи і скелет. Це призводить до болючості і набряку суглобів, м’язових болей і дискомфорту.


Репродуктивна система. Саркоїдоз може вражати чоловічі статеві органи, особливо яєчка, і викликати безпліддя.


Інші органи. Досить розповсюдженим симптомом захворювання є збільшення лімфатичних вузлів, особливо в грудній клітці. Також в патологічний процес можуть бути залучені печінка і селезінка.

ДІАГНОСТИКА САРКОЇДОЗУ

Діагностика саркоїдозу базується на багатьох факторах. Для визначення гранульом в легенях використовується рентгенографія або КТ грудної клітки. Диференційна діагностика проводиться, в тому числі, з туберкульозом, який має деякі подібні ознаки з саркоїдозом.


Відповідно до світових стандартів, остаточний діагноз «саркоїдоз» можна поставити тільки після гістологічного дослідження ураженої тканини. Для цього необхідно провести біопсію лімфатичних вузлів або легень.


В Універсальній клініці «Оберіг» біопсія здійснюється за допомогою сучасного ендоскопічного методу – відеомедіастеноскопії. Хірургічні інструменти вводяться через невеликі розрізи. Лікар оглядає органи середостіння і проводить прицільну біопсію підозрілих лімфатичних вузлів.


Після підтвердження діагнозу можуть знадобитись додаткові дослідження для оцінки розповсюдженості і важкості патологічного процесу. Щоб виявити осередки захворювання в очах, серці та інших органах використовується магнітно-резонансна томографія (МРТ) і/або позитронна емісійна томографія (ПЕТ).

ЛІКУВАННЯ САРКОЇДОЗУ

Оскільки причина саркоїдозу невідома, лікування направлено на пригнічення симптомів. На щастя, багато пацієнтів не потребують препаратів, оскільки гранульоми у них поступово самостійно розсмоктуються.


Лікування рекомендується тим, хто страждає прогресуючими легеневими порушеннями, особливо кашлем і задишкою. А також в разі сильної слабкості, лихоманки, болів в суглобах, спотворюючих гранульом шкіри, ураження нервової системи і верхніх дихальних шляхів. Саркоїдоз очей, серця або нирок потрібно лікувати навіть при слабовиражених симптомах, оскільки дані форми мають важкі ускладнення.


Сучасна терапія покращує стан пацієнта, пригнічує запальний процес, зменшує гранульоми і попереджує розвиток фіброзу легень. В першу чергу використовуються препарати кортикостероїдів.


У пацієнтів з легким перебігом захворювання – шкірними утвореннями, запаленням очей або кашлем – достатньо місцевого використання кремів, очних крапель, інгаляторів. При необхідності перорально кортикостероїди використовуються протягом 6-12 місяців.


Правильна діагностика – основа ефективного лікування! Звертайтесь в Торакопульмонологічний центр Універсальної клініки «Оберіг» при підозрі на саркоїдоз. Біопсія лімфатичних вузлів проводиться за допомогою сучасного малотравматичного методу – відеомедіастеноскопії. Запишіться на прийом за номером:

(044) 521 30 03