Історія мамографії
21 травня 2020
21 травня 2020
Мамографія – це метод рентгенівського обстеження молочної залози, який дозволяє “побачити” новоутворення на ранній стадії, коли захворювання краще лікується. До відкриття рентгенівських променів рак грудей виявляли лише тоді, коли пухлина ставала достатньо великою, щоб її можна було відчути на дотик.
У 1913 році німецький хірург Альберт Соломон уперше замислився про використання рентгенографії для діагностики захворювань молочної залози. Він дослідив 3 тис. тканинних зразків злоякісних пухлин. На їхніх рентгенівських знімках Альберт Соломон виділив ознаки, що вказують на рак.
У 1930 році американський лікар-радіолог уперше використав мамографію для діагностики раку молочної залози до оперативного втручання. Серед 119 жінок, яким в подальшому видалили новоутворення в грудях, він правильно визначив рак у 54 з 58 випадків.
Але протягом ще кількох десятиліть якість знімків молочної залози залишалась низькою. Уругвайський радіолог Рауль Леборгне в 1949 році вдосконалив метод. Він запропонував для покращення якості зображення робити знімки стиснутої молочної залози. Цей принцип досі використовується в мамографії.
У 1960 році в Нью-Йорку було проведено масштабне клінічне дослідження за участю 60 тис. жінок, яке показало, що мамографічний скринінг зменшує кількість смертей від раку на третину. Ця робота дала сильний поштовх розвитку мамографії.
Перший апарат, розроблений спеціально для рентгенівського обстеження грудей, GCR Senographe, був випущений у 1965 році у Франції. А в 1976 році Американське онкологічне товариство (American Cancer Society) рекомендувало мамографію як скринінговий метод для раннього виявлення раку молочної залози.
На зламі ХХ та ХХІ століть почали використовувати переважно цифрову мамографію, коли зображення виводиться на монітор, а не на рентгенівські плівки. Цей метод забезпечує кращі та констрастніші зображення, а також менше опромінення пацієнтки.
Новий етап в еволюції мамографії – цифровий томосинтез, який існує близько 10 років. Це 3D технологія, яка передбачає виконання багатьох знімків під різними кутами.
Метод зменшує так званий ефект суперпозиції тканин (зображення не перекривають тканини, які розташовані над чи під ним). Завдяки цифровому томосинтезу, лікар-радіолог може вивчати молочну залозу шар за шаром.
Цифровий томосинтез виводить діагностику раку молочної залози на новий рівень, а доза при цьому є співставною зі звичайною цифровою мамографією.
У мамографічному кабінеті нового корпусу клініки “Оберіг” встановлений Siemens MAMMOMAT Revelation з унікальною технологією ширококутного, 50-градусного, томосинтезу HD Breast Tomosynthesis. Цей апарат дає детальніші зображення порівняно з системами з меншим кутом сканування.
Обстеження на Siemens MAMMOMAT Revelation проходить комфортніше для пацієнток завдяки технології персоналізованої м'якої компресії. Програма розраховує оптимальний рівень стиснення для кожної залози та зупиняє компресію при її досягненні. Також дискомфорт знижується через використання компресійних пластин зручної форми з м’якими краями.
Високоточна технологія HD Breast Biopsy + InSpect прискорює та полегшує процедуру біопсії, яка може проводитися в будь-якому положенні пацієнтки, в тому числі сидячи та лежачи. Крім того, Siemens MAMMOMAT Revelation – це апарат із найменшою дозою опромінення серед представлених на ринку.