Історія ПАП-тесту
14 серпня 2020
14 серпня 2020
У 1913 році до США прибули двоє грецьких іммігрантів — Георгіос Папаніколау з дружиною Андромахою. Вони не знали англійської мови та мали лише 250 доларів на двох. Попереду в них був багаторічний шлях, який приведе до створення першого в світі тесту для виявлення передракових змін та раку на ранній стадії.
Георгіос Папаніколау вивчав медицину в Афінському університеті, а згодом — зоологію в Мюнхенському. Після одруження з Андромахою він вирішив переїхати до Америки, щоб займатися наукою. Спочатку молода пара була змушена братися за будь-яку роботу. Андромаха, яка тепер називала себе Мері, працювала швачкою, а її чоловік грав на скрипці в ресторані.
Нарешті в 1914 році Георгіос влаштувався в Корнельський університет, а його дружина стала його лаборанткою. Він досліджував репродуктивний цикл морських свинок та виявив, що може визначити його стадію за морфологією клітин шийки матки. Так він став займатися цитологією – наукою про будову і функції клітин.
У 1920-х Георгіос приступив до вивчення жіночої репродуктивної системи. Однією з перших його «піддослідних» стала власна дружина. Кажуть, Георгіос щодня брав у неї мазки з шийки матки. Поступово кількість цитологічних зразків, зібраних вченим, зростала – і тоді він помітив, що у жінок з раком клітини шийки матки мають аномальну форму. Цілком очевидно, писав він, що відкрито тест на злоякісні клітини.
У 1952 році Георгіос переконав керівників Національного інституту раку США розпочати масштабне клінічне випробування техніки цитологічних мазків. У близько 550 жінок зі 150 тисяч було виявлено преінвазивний рак і передрак – ураження на ранній стадії, які можна вилікувати простими хірургічними процедурами. Мазок Папаніколау змінив онкогінекологію назавжди: відтепер рак шийки матки можна було виявити та подолати до того, як він розростеться до небезпечної пухлини.
Цитологічний мазок називають ПАП-тестом за ім’ям його винахідника. Він досі залишається основним скринінговим методом для виявлення раку шийки матки. У нашій клініці мікроскопічне дослідження мазків проводить досвідчена лікарка-цитолог Галина Митурич.
Важливо правильно забирати мазок для ПАП-тесту і наносити його на скельце. Лікарі-гінекологи клініки «Оберіг» пройшли спеціальне навчання у онкогінекологів. Тому наші пацієнтки можуть бути впевнені, що їхній мазок забирають за всіма правилами, що гарантує точний результат ПАП-тесту.
Якщо у жінки виявлено передракові зміни або рак шийки матки, в клініці для вибору адекватного лікування використовують індивідуальний підхід згідно з міжнародними протоколами.
Записатися на консультацію можна за телефоном 521 30 03 або на сторінці лікаря.